PIŠE: MIA MEDAKOVIĆ
INTERVJU: NATAŠA PAVLVOIĆ BUJAS
FOTOGARFIJE: NEBOJŠA BABIĆ
NATAŠA PAVLOVIĆ BUJAS, PREDUZETNICA, MEĐUNARODNA KOMUNIKACIJSKA EKSPERTKINJA, SAVETNICA ZA LIČNI RAZVOJ I RAZVOJ PREDUZEĆA. ROĐENA I ODRASLA (PRE INTERNETA I MOBILNIH TELEFONA) U VALJEVU, ŠTO UVEK ISTIČE, JER TO U VELIKOJ MERI ODREĐUJE I NJEN KARAKTER. ZAVRŠILA VALJEVSKU GIMNAZIJU, JEDNU OD NAJSTARIJIH ŠKOLA KOD NAS, OSNOVANU JOŠ 1870. GODINE. ŠKOLOVANJE NASTAVILA U BEOGRADU, UPISOM NA HEMIJSKI FAKULTET UNIVERZITETA U BEOGRADU, NA KOME JE I DIPLOMIRALA 1990.GODINE, A POTOM TU I ZAPOČELA PROFESIONALNU KARIJERU KAO ASISTENT.
TOKOM STUDIJA, A KROZ RAZMENU NAJBOLJIH STUDENATA, ŽIVELA I RADILA U ŠVEDSKOJ I U BRAZILU, ŠTO JE BILO PRESUDNO DA POSTANE I OSTANE GRAĐANKA SVETA, SRPSKOG POREKLA, SA NAJDUŽIM ŽIVOTNIM I RADNIM STAŽOM U BEOGRADU.
USPEŠNU AKADEMSKU KARIJERU, UBRZO JE ZAMENILA PREDUZETNIČKIM ŽIVOTOM, ŽELEĆI DA POTPUNO VLADA SVOJIM VREMENOM, ODLUKAMA I NARAVNO – POSLEDICAMA I REZULTATIMA. IAKO U VEĆ VEOMA DINAMIČNOM BIZNISU SA SVOJOM MARKETING I PR AGENCIJOM BLUMEN GROUP – I SAMA JE NERETKO NOSILAC MNOGIH PROMENA, RUKOVODEĆI SE DEVIZOM – AKO NEMA PUTA, NAPRAVIĆEMO GA.
NAJVEĆE ZADOVOLJSTVO, PONOS I ISPUNJENJE JE NJEN SIN MARKO, A RODITELJSTVO SMATRA NAJVEĆIM IZAZOVOM – PRILIKOM ZA DUBOKOM SAMOSPOZNAJOM I INTENZIVNIM LIČNIM RAZVOJEM. NAJZAHVALNIJA JE NA RAZUMEVANJU I PODRŠCI KOJU SU JOJ RODITELJI I SESTRA TATJANA PRUŽALI U SVIM NJENIM ODLUKAMA I IZBORIMA I U SVAKOJ FAZI KARIJERNOG I LIČNOG RAZVOJA.
PASIONIRANI JE LJUBITELJ PRIRODE I ŽIVOTA U SKLADU S PRIRODOM, PA NAJVEĆI DEO VREMENA I ŽIVI U PRIRODI, NA SVOM IMANJU, POSVEĆENA BAŠTOVANSTVU, BILJKAMA I DIVNIM LJUDIMA SA KOJIMA DELI SVAKODNEVNI ŽIVOT. ŽIVOT U RITMU SUNCA I VODE – SMATRA NAJVEĆIM BLAGOSTANJEM.
DOBITNICA JE NAJVEĆIH SVETSKIH I NACIONALNIH PRIZNANJA I S PONOSOM NA MNOGE PRESTIŽNE LISTE UPISALA – PO PRVI PUT – SRBIJU, SVOJU DOMOVINU.
Izabrana si za globalnu predsednicu Međunarodne asocijacije za odnose s javnošću – IPRA za 2024. godinu. IPRA 2025. godine slavi jubilej: 70 godina postojanja i rada na svim kontinentima. Koliko si se spremala za tu poziciju i kako je došlo do imenovanja?
Tako je, po prvi put je neko sa ovih prostora na tako visokoj poziciji u ovoj međunarodnoj organizaciji. Nisam se spremala za poziciju globalne predsednice IPRA, nije mi ni na pamet padalo da bih to mogla postati – to je čest sindrom malih naroda: koliko god si osvešćeni pojedinac, imposter sindrom je u nekoj meri prisutan.
Sa IPRA-om sam se susrela kada smo 2012. godine prijavili našu kampanju i osvojili istovremeno i IPRA GWA priznanje i posebno priznanje Grand Prix koje se dodeljuje za izuzetne iskorake i unapređenje profesije. Potom sam se aktivirala – po pozivu kao članica IPRA žirija – i tek tada suštinski shvatila značaj priznanja koje smo dobili, jer sam kroz žiriranje bila u prilici da sagledam mnoge izuzetne radove sa svih meridijana. Posle 11 godina neprekidnog članstva u žiriju i pet godina članstva u Upravnom odboru IPRA, predložena sam za globalnu predsednicu – što je jednoglasno i usvojeno. Jeste to zadovoljstvo i čast, naravno, ali i priličan teret odgovornosti naspram nasleđa – 70 godina postojanja IPRA više je nego što ja imam godina života, a nemam ih malo.
Kako su reagovale kolege iz regiona?
Neverovatno divno je reagovao čitav region, na šta sam veoma ponosna! Moje imenovanje kolege doživljavaju kao naš zajednički uspeh – i on to i jeste. Uvek i svuda sam predstavljala svoju zemlju, ali i naše zajedničke prostore – jer koliko god vrili sukobi na njima, mi smo veoma povezani i upućeni jedni na druge. U regionu sam prisutna još od 2005. godine (mislim da je ta) kada sam prvi put samoinicijativno posetila konferenciju HUOJ-a u Rovinju, želeći da vidim šta i kako rade moje kolege u struci. Od tada do danas mnogo je bilo konferencija, predavanja, radionica, seminara… i poznanstava i prijateljstava u celom regionu. Mi imamo sjajne profesionalce u komunikacijama i imamo šta da ponudimo svetu. Tako mislim, tako radim, a kolege to moje mišljenje opravdavaju brojnim priznanjima koja i sami osvajaju u svetu.
Verujem da zajedno možemo još i više i radiću da tako i bude.
Ko su bili tvoji učitelji komunikacije?
Današnjim rečnikom rečeno – a ja to ponekad istaknem i na konferencijama i u nekim gostovanjima – ja sam „self made communication expert, born and raised before internet“. Devedesetih, ovde nije bilo mnogo prilika za učenje – učilo se iz prakse, literature (bez interneta), odlascima u inostranstvo na konferencije, seminare… Kao poseban utisak – u smislu brojnih uvida i inspiracija pamtim jedno od možda prvih predavanja Lazara Džamića u Beogradu devedesetih, a dosta toga korisnog čula sam i od predavača u školi PRA agencije, Predraga Vujovića, jednoj od prvih na ovim prostorima. Nadalje – sve su to svetski klasici naše profesije, da ih ne nabrajam. Međutim, učila sam mnogo od kolega iz međunarodne mreže nezavisnih agencija Worldcom PR Group, u kojoj sam bila i članica Upravnog odbora nekoliko godina. A naučila sam najviše, ponekad nažalost, a uvek na sreću – iskustveno sa klijentima.
Učim i danas. U našoj profesiji lični razvoj je mnogo važan, na više nivoa i u različitim oblastima. Postdiplomske studije sam upisala na DOBA fakultetu, Slovenija, a završila sam i ICF sertifikovanu školu za lični i poslovni koučing. Iako sam godinama mentorka i kouč, uvek sam i mentorina i kao takva bila sam jedna od 15 odabranih liderki iz celog sveta u programu Fortune Most Powerful Women – US Department of State Mentoring Program 2022.
Ovaj intervju je kratak za nabrajanje svih mojih učenja i učitelja. I onih životnih i profesionalnih.
Kad tragate za učiteljem – on se uvek pojavi.
„Umetnost upravljanja informacijama je PR“ kako si nedavno izjavila. Kada si shvatila da si umetnica na polju komunikacije?
U profesionalnom smislu – pomenuh već, kada sam postala članica IPRA žirija i videla u kakvoj i kolikoj konkurenciji smo proglašeni najboljim među najboljima!
Na ličnom planu – roditeljstvo i moj sin, njegovi drugari (sve Z generacija) umnogome su doprineli da dosegnem umetnički nivo u komunikacijama. Sticajem okolnosti, upokojenjem mog supruga, postala sam samohrani roditelj – odnosno jedina odgovorna u roditeljstvu. Komunikacija je doprinela da moj sin razume i prihvati sve moje roditeljske greške, kao i ja njegove mladalačke – i da i tada i danas živimo u harmoničnom, intenzivnom, iskrenom odnosu podrške i voljenja, iako on živi na drugom kontinentu!
Kada nam je važno međusobno razumevanje u najlepšem i najdubljem smislu, onda lakše prevazilazimo ego, bolje razumemo sebe i svoj uticaj na druge i stalo nam je da se izrazimo jezikom sagovornika. Tako postajemo umetnici u komuniciranju.
Šta nam donosi savremena tehnologija i Chat GPT kao nezaobilazan alat u radu? Šta nedostaje Chat GPT da ipak preuzme vođstvo u predlogu komunikacija?
Ja sam veliki poštovalac savremenih tehnologija i zahvalna sam im jer su mi omogućile daleko kvalitetniji život nego što bih mogla da ga imam da njih nema – od mogućnosti da živim, boravim i radim gde ja želim, preko ogromne uštede vremena, do stalne povezanosti sa ljudima na svim meridijanima – posebno što i moj sin i moja sestra sa porodicom i moja majka žive van Srbije. Nisam sklona da zastrašujem okruženje razvojem novih tehnologija (a ChatGPT je samo jedna od njih), iako priznajem da je tempo razvoja teško ispratiti. Ipak, treba razlikovati upotrebu od zloupotrebe – dakle, na nama ljudima je i dalje regulativa i upravljanje na način da sve zloupotrebe budu sankcionisane.
Svakoj veštačkoj inteligenciji, pa i ChatGPT i dalje nedostaje humani pristup, emocija, izazov radoznalosti i iskorak u novo i neočekivano. Ipak su to samo algoritmi i softveri, još uvek.
Tvoja ekspertiza u komunikacijama, marketing i PR kampanjama i poslovnom savetovanju donela ti je najznačajnija nacionalna i međunarodna priznanja kao što su „IPRA Golden World Award“ i „IPRA Grand Prize“, ali i specijalno priznanje Društva Srbije za odnose s javnošu za doprinos razvoju struke u Srbiji. Koliko su priznanja obavezujuća za naredne korake?
Po mom dubokom uverenju, priznanja su važna jer su nekako „kontrolne tačke“ u onome što radite. Ipak, ona nisu obećanje za budućnost, više su dokaz prošlog vremena. Ne možemo uvek i u svakom trenutku u svemu biti najbolji, tako da priznanja ne doživljavam kao apsolutnu aboliciju od greške. Verujem da nas mnoga iskustva u stvari ograničavaju, pa je najteže „zaboraviti“ na priznanja i nastaviti sa razvojem, radoznalošću i izgradnjom – sebe i okruženja.
Svaki dan je zaista nova prilika. Mladi, sa kojima dosta radim, najčešće citiraju ovu moju misao: „Planirajte, radite, gradite – ali dozvolite da vas život iznenadi.“
Diplomirala si na Hemijskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Da li se osećaš alhemičarkom u svom poslu koji je vezan za reči, um, brzo razmišljanje, način plasmana informacija?
Veoma često (o)pominjem okruženje da sam hemičarka, i to ona koja se bavila fundamentalnim istraživanjima. Upravo zato jer je veza sa mojim današnjim poslom veoma jaka: misaonost, studioznost, brzina donošenja odluka, analitika, kreiranje po smislu, ali u odnosu na okruženje… Lično sam uverena da bi bilo odlično da se i na društvenim smerovima (fakulteti, škole) mnogo više izučavaju prirodne nauke, ne segmentirano – kao što je to kod nas, već zaista kao povezane prirodne zakonitosti. Mnogi postulati menadžmenta, liderstva i komunikacija upravo su zasnovani na prirodnim zakonitostima, međusobno uslovljenim. I na mnogim inostranim univerzitetima upravo ovako se i izučavaju.
Koja je tvoja formula uspeha?
Važno mi je da definišemo „uspeh“. Moj ogroman uspeh je što sam veoma rano preuzela odgovornost za sopstveni život i samostalno donosila sve odluke. Dobre i loše, naravno, a loših je sigurno bilo i više nego dobrih. Što sam rano razumela i naučila da cenim vreme, kao najvredniji resurs i „imetak“ i postavim jasne prioritete. Stoga danas nemam nikakav žal – iako sam svesna da sam mnogo toga mogla drugačije.
Nemam dilemu oko toga šta su vrednosti u mom životu.
Verujem u ljude, ljudi čine sve. Negujem prijateljstva decenijama, a naravno stvaram i nova. Život shvatam kao maraton, ne žurim, ali se i ne vraćam unazad. Menjam se, jer samo tako postižem kvalitet života koji želim. Za sebe i sve oko sebe, jer nije dobro ako je samo meni dobro.
Tema aprilskog izdanja RYL nosi naziv „Self -care, self -love“. Kada si shvatila da je briga u svakom smislu bitna. A najvažnija je ta ljubav prema sebi.
Mene boli ta naša reč „briga“ i izbegavam da je koristim. Boli me, jer sam zaista imala previše briga i predugo sam mnogo brinula. Pažljivo biram reči, jer reči jesu važne. Biram ljubav prema sebi, negovanje svog bića, a ne brigu o sebi. Ne brinem o svom zdravlju, već aktivno negujem svoje zdravlje i usklađujem svoj životni stil sa svojom životnom dobi i potrebama. Biram pravo da postojim kao biće autentičnih potreba, a ne da živim život dodeljenih uloga – majke, kćerke, sestre, prijateljice, direktorke, preduzetnice, mentorke, kouča… Biram da osim potreba imam i želje, ali biram i da sam sama odgovorna i za jedne i za druge. I nastojim da motivišem i inspirišem ljude u svom okruženju, da sebi dopuste isto to, jer se najlakše odričemo prava da se posvetimo sebi i svojim potrebama. Pogotovo mi žene i pogotovo na ovim prostorima.
Verujem da je ljubav glagol – ono što činite. Zato češće nego „ljubav“ koristim reč „voljenje“. Jer – reči su važne.