PIŠE: DINA LIJIĆ
Narodna izreka kaže: “Ko radi, ne boji se gladi.” Obiteljski zakon sadrži odredbu kako svaki bračni drug samostalno odlučuje o izboru svog rada i zanimanja. Poslovi su danas sve zahtjevniji, kako vremenski, tako i s očekivanim ciljevima koje treba dostići iz mjeseca u mjesec. Također, sve manje je popularna stereotipna podjela kućanskih poslova između partnera.
Brak i novac
Svađe zbog novca nisu rijetkost u odnosima i često su jedan od uobičajenih izazova s kojima se parovi suočavaju. Koliko su česte ovisi o različitim čimbenicima, uključujući financijsku situaciju para, njihove vrijednosti, komunikaciju i sposobnost rješavanja sukoba.
– Neki od glavnih pokretača svađa je nedostatak komunikacije. Ako partneri ne dijele informacije o svojim financijskim ciljevima, proračunima ili dugovima, to može stvoriti napetost, pogotovo kada su odgojeni drugačije ili podrazumijevaju da partner misli isto što i oni. Različite financijske vrijednosti, nejednakost u financijskim doprinosima, nepredviđeni troškovi, impulzivno trošenje, financijski dugovi i mnogi drugi razlozi mogu biti okidač za svađe – pojašnjava Dina.
Stručnjakinja naglašava da su ovakve situacije često složene i da se svađe o financijama ne odnose isključivo na novac, već i na „dublja“ i važnija pitanja u odnosima dvoje ljudi. Smatra da rješavanje financijskih sukoba te rad na otvorenoj komunikaciji može pomoći parovima da prevladaju financijske izazove i ojačaju svoj odnos.
Dina se u sklopu svoje profesije bavi i individualnim financijskih mentoriranjem. Klijenti joj se mogu u bilo kojem trenutku javiti preko obrasca na stranici brak.hr, preko LinkedIn-a ili do nje doći preporukom. Najprije se dogovore uvodne konzultacije, a na sljedećim susretima zajedno razmatraju opcije i moguća rješenja.
Uvijek ističe da je krajnja odluka na klijentu i iz dosadašnjeg iskustva može reći da se jave povratno kako im je pao kamen sa srca jer su neke probleme smatrali nerješivima, dok je odgovor bio brz i jednostavan.
– Generalni savjet za sve bi bio da osvijeste kolika je moć edukacija i znanja, pogotovo u području financija. Naglasila bih da je posebno bitno i brinuti o starosti iako nam se ta ideja čini daleka dok smo mladi, zdravi i u snazi. Naime, iako bračni partneri dok rade možda oboje zarađuju pristojno, moguće je da će doći do bitno različite situacije kada odu u mirovinu. Primjerice, obrtnici koji plaćaju paušalni porez i naknade će redovito uplaćivati manje u mirovinsko osiguranje od radnika koji doma donosi isti neto iznos. Stoga bi bilo pametno da osoba koja očekuje manju mirovinu, na vrijeme krene graditi mali investicijski portfelj ili traži alternativne načine popravljanja buduće mirovine – zaključuje Dina.
Modeli ravnomjernog doprinosa kućanstvu
Financijska stručnjakinja redovito na svom LinkedIn profilu objavljuje savjete vezane uz financijsko upravljanje, a često se tu pronađe i tema vezana uz brak i partnerske odnose. Izdvojila je tri modela upravljanja financijama u brakovima i odnosima.
- Zajedničke financije
Model zajedničkih financija podrazumijeva to da su obje plaće zajedničke i da se troše tako da se podmiruju troškovi stanovanja, režija, hrane, registracije automobila, izlazaka, nepredviđenih izdataka i tomu slično.
- Svatko svoje
U ovom obliku se partneri dogovore da, primjerice, muškarac plaća troškove stanovanja i režija, dok žena podmiruje troškove hrane, dostave, izlazaka ili obrnuto.
- Zajednički ‚fond’
Oblik je raspodjele troškova u kojem muškarac i žena na zajednički račun uplaćuju iznos razmjerno visini svoje plaće. Ukoliko partner zarađuje 1.000 eura na uplati 50 posto na zajednički račun, odnosno 500 eura. Drugi partner zarađuje 2.000 eura te on svojih 50 posto, u iznosu od 1.000 eura, uplati na isti zajednički račun. S ukupnim iznosom od 1.500 eura na zajedničkom računu podmiruju se svi zajednički troškovi, a ostatak plaće svatko troši na način koji se njemu sviđa.