PIŠE: TEREZA PALIKUĆA
FOTOGRAFIJE: IZ PRIVATNE ARHIVE
JA SAM TEREZIJA PALIKUĆA, PO STRUCI SAM MUZIČKI PEDAGOG. U MENI ŽIVI IRIS, KREATIVNA MUZA KOJA OSLIKAVA, OPISUJE, PAŽLJIVO PROUČAVA I OSVEŠĆUJE SVOJE ŽIVOTNE IZAZOVE. MOJU PRIČU ODLIKUJU BORBA I NEODUSTAJANJE EMITUJUĆI ENERGIJU IZ KOJE SE, POPUT FENIKSA IZ PEPELA, RAĐAJU NOVE SPOZNAJE. NAJVEĆI IZAZOV IMALA SAM 2013. GODINE, KADA SAM, USLED DISKUS HERNIJE, OSTALA PRIVREMENO NEPOKRETNA. TO STANJE FIZIČKE NEMOĆI PROŠIRILO MI JE DUHOVNE VIDIKE.
Muzika nije samo predah od ’teških’ predmeta, ona utiče na dečju percepciju sveta.
Kako muzika utiče na razvoj dečje ličnosti iskusila sam tokom svoje sedmogodišnje pedagoške prakse. Pored redovnog školskog programa namenjenog časovima muzičke kulture primenjivala sam kreativno slušanje muzike kroz koje su učenici imali prilike da se pisanjem ili crtanjem kreativno izraze opisujući svoj trenutni muzički doživljaj slušanog dela. Ovaj vid izražavanja pomagao mi je u proceni i praćenju raspoloženja učenika, pa sam ga, u saradnji sa školskim psihologom, primenjivala u otkrivanju potusnutih emocionalnih stanja koje je, u nekim slučajevima, bilo potrebno prevenirati. Smatram da bi deci koja nisu muzički obrazovana, u osnovnim i srednjim školama, muziku trebalo približiti kroz muzičke žanrove koji su im bliski, koje konzumiraju, ali koje često nedovoljno poznaju, pa ih edukacija na tu temu uvek zainteresuje i podstiče na razmenu iskustava sa svojim vršnjacima. Prema mom mišljenju takav pristup doprinosi boljem razumevanju i prihvatanju nastavnog programa, koji se često pogrešno interpretira kao odmor od ’teških’ predmeta, u službi popravljanja proseka. Iz mog ličnog iskustva rekla bih da ključ uspeha leži u korelaciji nastave koja bi inventivnom primenom stručnog kadra, kao i timskim radom mogla poboljšati funkcionisanje školskog sistema.
Kada telo miruje, svest se budi.
Sticajem nesrećnih okolnosti, u zimu 2013. godine, samo nekoliko dana pre dočeka Nove godine, ostajem privremeno nepokretna. Nesnosni bolovi i nemogućnost kretanja mojim umom šire strah, pa se ova situacija čini bezizlaznom. Kako nisam bila u mogućnosti da bilo šta drugo radim, odlučujem da se posvetim čitanju. Drugarica mi poklanja knjigu od Lujze Hej ’Kako da izlečite svoj život’ i tada se prvi put susrećem sa literaturom popularne psihologije. Moj pogled na svet polako se izoštrava dobijajući novi smisao. Shvatam da se u životu ništa ne dešava slučajno i da je ovo jedan veliki izazov s kojim treba da se suočim da bih otpočela novu etapu duhovnog razvoja. Kako sam sve više bila u ovoj tematici, moja svest se sve više budila. Onog trenutka kada sam svesno prigrlila novonastalu situaciju, nastupio je proces isceljenja. Oporavak je trajao dve godine.
Počinjem život iz početka.
Iako je izlečenje bilo uspešno, ostale su posledice koje su mi onemogućile rad u struci. Bila sam prinuđena da se prekvalifikujem, a to nije bio nimalo lak poduhvat s obzirom da sam u to vreme uveliko gazila tridesete. Jedino je bio izvestan ostanak u umetničkim vodama. Hrabro stojim na životnoj prekretnici posmatrajući kako mi se život menja iz korena. Pored promene profesije, suočavam se sa razvodom i promenom mesta prebivališta. Negde sam pročitala da je čovek dizajniran da se na sve navikne, uči i usavršava svoje znanje dok je živ. Poučena time, kako sam odmalena volela da pišem, upisujem kurs kopirajtinga, školu proze i novinarstva. Kasnije započinjem praksu kao veb novinar, a moja književna biografija biva ispunjena objavljenim kratkim pričama i pesmama. Polako se uvlačim u svet pisane reči i ono postaje moje zanimanje. Trenutno sam u potrazi za novim poslovnim poduhvatima, a želja mi je da pišem za portal nekog časopisa. Želela bih da se zahvalim Mii na gostovanju u ovom broju i prilici da podelim svoju priču sa čitaocima.
Blog ’Dnevnik duše’ – Prozor u svet su oči koje posmatraju dušom.
Moja zaljubljenost u život i težnja da dragocene trenutke sačuvam od zaborava datira još od tinejdžerskih dana. Iako nisam bila introvertno dete, odgajana sam kao ćerka jedinica, pa mi je forma dnevnika bila verni saputnik u iznošenju svih mojih maštarija ali i stvarnih događaja. U detinjstvu sam se obraćala izmišljenom prijatelju, dok je kasnije, u odraslom dobu, to preraslo u razgovor sa sobom. U periodu moje fizičke nepokretnosti i širenja vidika uz pomoć raznovrsne literature, krenule su da mi se javljaju kratke sentence iz čiste svesti, u vidu motivacionih poruka koje sam počela da zapisujem u svoj dnevnik zahvalnosti. Kada sam se oporavila, odlučujem da te misli podelim s ljudima u nameri da još nekome pomognem da otključa svoj potencijal. Blog pod nazivom ’Dnevnik duše’ otvaram 2015. godine na Fejsbuk mreži, koji i dalje ispisujem, otkrivajući svoja zapažanja o stvarima s kojima se susrećem u svakodnevnom životu.
Moj životni stil
Moj životni stil čini ljubav prema životinjama i prirodi, kao i način da se kreativno izrazim u bilo kom segmentu života. Usrećuju me mali rituali kojima volim da ispunim dan, a koji čine deo moje svakodnevne rutine. Veliki sam ljubitelj kafe koju gustiram pri pisanju. Ovaj napitak donosi mi bistre misli i koncentraciju. Pasionirana sam kupoholičarka školskog pribora, pa tako imam ’srećne’ olovke, kao i pažljivo birane sveske i rokovnike za ispisivanje beleški i dnevnika. Volim da šetam pored reke u društvu bišona Tedija, jer kažu da voda čisti energiju, pa je onda i inspiracija neizbežna.
I za kraj poručila bih tvojim čitaocima da nikad ne izgube sebe, a kada ih iznenade neke loše životne okolnosti da se ne čude, već da veruju u čuda.