PIŠE: IVA ČEPIĆ
FOTOGRAFIJE: DAJANA ŠVRAKA MILUTINOVIĆ
KVARNER- NOVI BISER JADRANA, IDEALAN ZA AKTIVAN ODMOR I OBILAZAK LOKALNIH VINOGRADA I VINARIJA, KAO I SJAJNE GASTRONOMSKE PONUDE
NAJVEĆI MORSKI ZALIV HRVATSKOG DELA JADRANA. DESTINACIJA ZA ODMOR OPUŠTANJE I ZABAVU. SPOJ MORA I PLANINA NA MALOM PROSTORU, ZA SAMO JEDAN DAN MOŽETE PLOVITI BRODOM, KUPATI SE U MORU I UŽIVATI U HLADOVINI ŠUMSKOG DRVEĆA. U KVARNERU MOŽETE PRISUSTVOVATI RAZNIM MANIFESTACIJAMA, KULTURNIM PRIREDBAMA I FESTIVALIMA.
RIJEKA – GRAD KOJI ŽIVI RAZLIČITOSTI
Rijeka je spona centralne i jugoistočne Europe. Lučki grad je mešavina srednjovekovne tvrđave, velelepnih palata iz doba Austrougarske, pijace u stilu secesije, trgova sličnih onima u Italiji, socijalističkih novogradnji i napuštenih fabrika koje čeznu da se probude iz sna.
Do Prvog svetskog rata je Rijeka pripadala Habsburškoj monarhiji, od 1924. do 1945. je veći deo grada pripadao Italiji. Usledilo je razdoblje Jugoslavije u kojoj je Rijeka uzdignuta u uzoran grad sa brodogradilištima, rafinerijom i fabrikama.
Broj stanovnika se popeo sa 25.000 na 200.000, ali po raspadu Jugoslavije su mnoge firme zatvorile svoja vrata, a njihovi pogoni su se pretvorili u pozornicu apokalipse. Mnogi su ostali bez posla, ostale su tek uslužne delatnosti – ili opcija da se ode trbuhom za kruhom. Danas u Rijeci živi još 130.000 ljudi.
Otvoren, tolerantan i multikulturan. Kulturna pozornica Rijeke privlači mnoge slobodne umetnike i ljubitelje slobode. Rijeka je oduvek bila na glasu kao progresivan grad.
„Luka različitosti“ je parola koju je Rijeka uzela za svoje predsedavanje evropskom kulturom. Luka kao vrata u svet kroz koja su došle mnoge nacionalnosti, kulture i vere. Svi oni čine Rijeku posebnim gradom: u konzervativnoj Hrvatskoj je Rijeka tolerantnija, otvorenija i slobodnija.
Za ljubitelje aktivnog turizma i biciklizma postoji mobilna aplikacija Bike Rijeka koja objedinjava četrdesetak biciklističkih staza koje se protežu kroz osam gradova i opština Riječkog prstena: Rijeku, Kastav, Klanu, Viškovo, Jelenje, Čavle, Kostrenu i Bakar. Najveća je pažnja posvećena prikazu staza i navigacija po njima, a staze se mogu birati po težini ili jednostavno prema lokaciji na karti.
OPATIJA – GRAD MIRA, OPUŠTENOSTI, ZELENILA I VAZDUHA KOJI LEČI
Opatija ili kako je nazivaju „Kraljica Jadrana“ postala je popularna turistička destinacija zahvaljujući bogatoj istoriji i jedinstvenoj lepoti. Prvi hoteli na Jadranu bili su sagrađeni upravo u Opatiji, u gradu na obali gde tradicija turizma traje više od 170 godina. Sa svojom blagom mediteranskom klimom, koja nastaje kao kombinacija uticaja sa mora i šumovite planine Učka koja se nalazi u zaleđu mesta, Opatija se takođe razvila i kao wellness i spa destinacija, ali je pre svega prepoznatljiva kao odlična destinacija za letovanje. Poznata promenada Lungomare, duga 12 km, pruža pogled na kvarnerski zaliv i predstavlja zaštitni znak Opatije.
Okružena raskošnim parkovima i obiljem zelenila, Opatija je idealna destinacija za ljubitelje prirode, čistog mora i luksuznih hotela.
VRBNIK, OTOK KRK – DREVNI GRADIĆ INSPIRATIVNE LEPOTE I VINSKE BAŠTINE
Kada uđete u gnezdo Vrbnika, njegovih starih kuća i počnete istraživati krivudavim smerom njegovih uskih ulica, otići ćete stotine godina unazad kroz vreme, a da toga uopšte nećete biti svesni.
U Vrbniku se živi od ploda zemlje, vinova loza hrani Vrbnik. U vrbničkom polju, na nešto više od 100 hektara površine, godišnje se proizvede preko 120 vagona grožđa žlahtine koja se prerađuje u čuveno suvo belo vino, penušce i destilate. Vrbnička žlahtina je poznata autohtona sorta otoka Krka specifična po tome što uspeva jedino u Vrbničkom polju.
Vino je svetložute do slamnatožute boje, nežne je arome i finog specifičnog ukusa. Žlahtina najbolje ide uz ovčji sir, sve vrste ribe i morskih specijaliteta. Okrenutost stanovnika Vrbnika prema težačkom načinu života i radu u polju, Vrbnik nije učinila izrazito turističkim mestom, već ga je oblikovala kao izletničko odredište u koje mora svratiti baš svaki posetilac otoka Krk da bi probao žlahtinu zajedno s drugim gastronomskim specijalitetima otoka.
CRIKVENICA – MALA SIMPATIČNA TAJNA KVARNERA
Vežbališta na području Rivijere Crikvenice nalaze se na vrlo atraktivnim lokacijama uz samo more. Na raspolaganju stoje svima željnima rekreacije i opuštanja na čistom morskom vazduhu. Tokom letnjih meseci možete savršeno izbalansirati i odmor na plaži, ali i uživanje u sportskim aktivnostima. Jutarnje trčanje, istraživanje brežuljkastog terena, vožnja biciklom, popodnevna zabava uz grupne sportove na kopnu ili moru, istraživanje podmorja s profesionalcima i grupni ribolov su samo neke od aktivnosti u bogatom sportskom sadržaju Crikvenice.
Neodoljivi mirisi i ukusi Mediterana, večna igra slatkog, kiselog i slanog stopljena s domaćom kapljicom žlahtine iz Vinodola. Ovako bismo najkraće opisali gastro putovanje Rivijerom Crikvenicom. Jednostavnost izvorne kuhinje izmamiće osmeh na lice i zahtevnijim gurmanima. Standardni riblji i mesni specijaliteti pripremljeni na razne načine, jela za ljubitelje vegetarijanske kuhinje, brze hrane i sladokusce samo su jedan deo raznovrsne gastro lepeze. Drugi, nešto posebniji, rezerviran je za tradicionalna jela.