PIŠE: NIHAD F. SOFTIĆ
FOTOGRAFIJA: MIA MEDAKOVIĆ
Sa trinaest sam znao da želim nešto više, još tada sam predosjećao značaj življenja ovog jedinog života. Kao klinac, svaki dan sam posmatrao radnike obližnje fabrike koji su tačno u 15 časova prolazili pokraj moje kuće. Svakog dana, osim vikendima, a tada mi nisu nedostajali jer sam bio posvećen dječijem životu i igri. Posmatrao sam ih iz dana u dan, analizirao govor njihovog tijela, hod, odjeću, slušao njihov razgovor. Zamišljao sam život tog radnika, razmišljajući o njegovom smislu postojanja, njegovoj svrsi, a ponajviše o toj njegovoj rutini.
Na kraju, zahvaljujući tom istom radniku, sa trinaest sam duboko u sebi već znao nešto bitno. Iako značenje svega toga nisam razumio u potpunosti, znao sam šta nisam želio. Nisam želio rutinu.
Želio sam slobodu!
***
Za mene, život Nikole Tesle je najbolji primjer i dokaz onog u što vjerujem. Čovjek koji se još kao dijete znao fokusirati na unutrašnje glasove i putokaze ojačane snažnom imaginacijom i vjerom da može ostvariti svoje snove. I upravo, ukoliko posmatrate životni put Nikole Tesle od Smiljana, sela kraj Gospića iz Hrvatske, do Amerike, shvatit ćete da to nije bilo ništa drugo do praćenje unutrašnjih glasova koji su ga vodili tokom cijelog njegovog života. Naprosto, Nikola Tesla je znao slušati i vjerovati intuiciji koja ga sredinom XIX vijeka iz nedođije odvela u epicentar dešavanja učinivši ga najvećim genijem svih vremena.
Intuicija, da uprostim, nije ništa drugo do unutrašnji glas koji dolazi u obliku dobrog predosjećaja, predskazanja ili slutnje. Šta god da je pomaže, posebno u procesu donošenja odluka. Ukoliko se pažljivo osluškuje, lako ju je prepoznati, to je znak čiji prvi impuls kreće iz srca, a onda omotano preljepim emocijama obuzima i cijelo tijelo. Jednostavno, u tim trenucima čovjek se osjeća uzvišeno, samouvjereno i strastveno. Upamtite, intuicija nije slučajnost, niti je sretna okolnost poput one koja je potrebna da se dobije na lotu, nego čista unutrašnja mudrost koja je sublimacija svega naučenog tokom života. Prepoznati je u moru drugih glasova je velika sposobnost onog koji je zna izdvojiti iz mnoštva drugih.
Nikola Tesla je živio i postao ono što je i sanjao. Usput, Nikola Tesla se cijelo vrijeme igrao.
Inspirisan likom i djelom Nikole Tesle, srpski pisac i pjesnik Stevan Pešić je 90-ih godina prošlog stoljeća duh i spoznajnu moć velikog izumitelja otjelotvorio putem drame “Prilagođavanje anđela” koja se godinama igrala u Narodnom pozorištu u Beogradu, a meni upotpunila sliku o velikom genijalcu koji je postigao ono što je za većinu ljudi nepojmljivo. Vjerovati u snove!
Zašto je sve ovo bitno za nas?
Zato što duboko u sebi vjerujem da smo svi mi pojedinačno anđeli sa nepobitnom svrhom i misijom na ovoj planeti. Također, uvjeren sam da je svako od nas čovjek u prolazu (anđeo), a da “uslovi prilagođavanja jednog anđela na zemlji” pomenuti u drami mogu biti odličan putokaz svakom od nas kako da ostvarimo svoje snove. Samo je potrebno vjerovati u to i sljediti navedene upute…
- Prvi uslov je visoka svijest o svrsi postojanja i djelu koje treba izvršiti.
- Drugi uslov prilagođavanja je istrajnost.
- Treći uslov je usmjeravanje svih vitalnih i duhovnih energija na djelo.
- Četvrti uslov je prilagođavanje tjelesnog sklopa djelu.
- Peti uslov prilagođavanja je pamćenje, preciznije mogućnost usvajanja, zadržavanja i kvalitetnog korištenja informacija.
- Šesti uslov je vizualizacija.
- Sedmo prilagođavanje je znanje kako da se psihičke i vitalne energije pretvaraju u ono što želimo.
- Osmo prilagođavanje je znati šta je najveći kradljivac energije, a time i duhovne moći.
- Deveto prilagođavanje je sve učiniti da se nijednog dana, nijednog trenutka ako je to moguće, ne zaboravi ko smo i zašto smo na Zemlji.
- Deseto prilagođavanje je igra!
Cilj ovog pisanja jeste da se ukaže na unutrašnje glasove koji najbolje znaju šta je naša iskrena suština. Suština pojedinca nije stremljenje ka statusu superheroja ili ostvarivanju snova roditelja kako bismo postali ono što oni za nas žele. Svako od nas treba da postane ono što u sebi najjače osjeća. Upravo kao Nikola Tesla, dječak iz Smiljana.
Osim što duboko u sebi znaju šta žele, djeca sa svojih 11 ili 12 godina nemaju hrabrosti to iskomunicirati, stoga je izuzetno bitno da roditelji, kao i prosvjetni radnici u školama, preuzmu na sebe obavezu usmjeravanja i poticanja razvoja djeteta i njegove iskrene suštine. Nazvao bih to još i istraživanje duše.
Stoga, posmatrajte i osluškujte vašu djecu. Osjetite njihove potrebe i želje. Razgovarajte sa njima. Dozvolite im da budu ravnopravni sagovornici u kreiranju vlastite budućnosti. Podstičite njihovu intuiciju, talent i kreativni izražaj, jer to je upravo ono što oni jesu i što je njihov najveći potencijal na putu do lične sreće i profesionalnog uspjeha.
Ne zaboravite! – Igrati se u životu je najbitnije.