in

(POST) ISTINA (POST) DEMOKRATIJE

U utorak, 01. oktobra od 19.30 sati u Malo Sali Kolarčeve zadužbine biće predstavljena knjiga dr Davora Džalta „(Post) istina (post) demokratije“. Autor će svoju novu knjigu predstaviti u razgovoru sa antropološkinjom Jelenom Vasiljević, višom naučnom savetnicom IFDTa i Gordanom Radisavljević-Jočić, glavnom urednicom MediaSfere. Razgovor vodi: Ivon Jafali.

dr Davor Džalto je redovni profesor Univerzitetskog koledža u Stokholmu, i predsednik je Instituta za studije kulture i hrišćanstva. Njegov naučno-istraživački i predavački rad vezan je za oblasti političke teologije i filozofije (naročito anarhizma), studija religije i kulture, kao i istorije i teorije umetnosti. Predavao je na više evropskih i američkih univerziteta. U svojstvu autora i priređivača objavio je više od dvadeset knjiga, među kojima se ističu Orthodoxy and Anarchism (Lexington Books/Fortress Academic, 2024), Beyond Capitalist Dystopia (Routledge, 2022), Anarchy and the Kingdom of God (Fordham University Press, 2021) i Yugoslavia: Peace, War, and Dissolution (sa Noamom Čomskim, PM Press, 2018), a autor je i preko sto stručnih i popularnih članaka i eseja. Umetnički deluje u medijima slikarstva i grafike.

U knjizi (Post)istina (post)demokratije sabrano je dvadeset eseja i jedanaest razgovora dr Davora Džalta, koji su nastajali u periodu dužem od deset godina, u kojima autor promišlja i govori na brojne društveno-političke i religijske teme, i predstavljaju sveobuhvatnu sliku svetu u kome živimo.

– Iako su u ove tekstove pretočeni moji pogledi na društvo i religiju, koji se temelje na mom akademskom radu i godinama istraživanja i razmišljanja o ovim temama (čiji su rezultati objavljivani u stručnim akademskim publikacijama, pretežno na engleskom jeziku i za međunarodnu akademsku publiku), knjiga je namenjena širokom krugu obrazovanih građana. Ona je ponuđena svima onima koji imaju potrebu da se pitaju o društvu, da tragaju za odgovorima na goruća pitanja kako u lokalnim tako i u globalnim okvirima, i da artikulišu svoju ulogu u svetu u kome žive – naročito onima koji tragaju za većom kompleksnošću, izvan i iza vrlo pojednostavljenih, a često i bolno banalnih narativa kojima obiluje javna sfera.

I ova knjiga predstavlja poziv na dijalog, na razmenu mišljenja, u svrhu proširivanja i produbljivanja znanja, boljeg razumevanja sebe i drugih, ali i artikulacije konkretnih akcija koje je moguće preduzeti kako bi se stvari unapredile i horizonti ljudske slobode proširili, kaže dr Davor Džalto.

ŠTA MISLITE?

ŠTA JE (MOJA) SUPERMOĆ?

PRONAŠLA SAM SVOJU SUPERMOĆ