in

JUBILEJ VREDAN PAŽNJE

10 GODINA MEĐUNARODNE UMETNIČKE KOLONIJE KOLO

PIŠE: MIA MEDAKOVIĆ
INTERVJU: DRAŽEN MILIĆ
FOTOGRAFIJE: JOVAN VIDAKOVIĆ

DRAŽEN MILIĆ, OSNIVAČ MEĐUNARODNE UMETNIČKE KOLONIJE KOLO U TREBINJU. AKADEMSKI SLIKAR, ZAVRŠIO JE AKADEMIJU LIKOVNIH UMETNOSTI U TREBINJU, U KLASI PROFESORA MR MARKA MUSOVIĆA. JOŠ KAO STUDENT, ZAVOLEO JE KERAMIČKU TEHNIKU KOJA DO TADA NIJE POSTOJALA NA TOJ AKADEMIJI, PA GA PUT VODI U BEOGRAD. ZNAO JE DA ĆE KERAMIKA BITI NJEGOVO BUDUĆE OPREDELJENJE. U KERAMIČKOM ATELJEU U VIŠNJICI JE TOKOM 2008. GODINE PROVEO TRI MESECA, GDE JE IZUČIO ZANAT ZA IZRADU SUVENIRA OD KERAMIKE.

OVE GODINE MEĐUNARODNA UMETNIČKA KOLONIJA KOLO SLAVI SVOJ JUBILEJ DESET GODINA RADA I POSTOJANJA.

Kolonija Kolo će i ove godine okupiti vrsne umetnike, pet domaćih i 13 gostujućih iz regiona, a počinje otvaranjem izložbe akademske vajarke Sare Nikolić, u ponedeljak, 12. maja, u 20 časova, u galeriji Kulturnog centra Trebinje.

U petak, 16. maja, predviđena je tradicionalna humanitarna aukcija umetničkih dela (sav prihod ide u humanitarne svrhe kao pomoć deci iz socijalno ugroženih porodica).

U subotu, 17. maja, planirana je izložba radova sa ovogodišnje Kolonije Kolo u galeriji Kulturnog centra Trebinje, sa početkom u 19 časova, a sat vremena kasnije u Muzeju Hercegovine održaće se otvaranje jubilarne izložbe umetničkih dela nastalih u razdoblju od deset godina.

Kolonija Kolo ove godine slavi deceniju postojanja. Kada se osvrneš na prethodnih deset godina, šta bi izdvojio kao najznačajnije momente ili prekretnice?

Kolonija ove godine slavi deset godina postojanja i kada se osvrnem na prethodnu deceniju, nekoliko momenata se izdvaja kao posebno značajnih. Prije svega, sam početak je bio ogroman korak – entuzijazam prve generacije učesnika, energija osnivača i hrabrost da se započne nešto novo su ostavili neizbrisiv trag.

Zatim, prva veća saradnja sa lokalnom zajednicom i institucijama označila je važnu prekretnicu – tada smo dobili vjetar u leđa i potvrdu da ono što radimo ima širi značaj. Ne mogu da ne pomenem i trenutak kada smo prvi put prevazišli lokalni karakter i otvorili se za učesnike iz drugih gradova, pa čak i zemalja – to je u velikoj meri obogatilo naše sadržaje i perspektive.

Naravno, bilo je i izazova, ali svaki smo iskoristili kao priliku za rast. Uvođenje radionica, proširenje programa, kao i angažovanje bivših učesnika u organizaciji, pokazali su da Kolonija Kolo nije samo događaj, već i zajednica koja se razvija i traje.

Kada pogledam unazad, ponosan sam na sve što smo postigli i zahvalan svima koji su na bilo koji način doprineli da Kolonija Kolo danas bude ono što jeste – prostor susreta, stvaranja i prijateljstva.

Kako si zamislio obeležavanje desetogodišnjice? Ko će imati tu čast da se predstavi svojim opusom?

Obilježavanje desetogodišnjice Kolonije Kolo zamišljeno je kao svečani i emotivan trenutak, dostojan ovakvog jubileja. Željeli smo da spojimo umjetnost, zahvalnost i sjećanje – da se osvrnemo na sve što je bilo, ali i da damo podsticaj za ono što dolazi. Čast da otvori ovogodišnju Koloniju imaće akademska vajarka Sara Nikolić iz Beograda, koja će se predstaviti izložbom crteža i skulptura konja. Njen opus, snažan i upečatljiv, savršeno oslikava duh Kolonije Kolo – slobodu izraza, snagu forme i posvećenost umjetnosti. Gosti obeležavanja biće svi oni koji su tokom ovih deset godina dali svoj doprinos – bilo kao učesnici, saradnici, prijatelji ili podrška iz sjenke. Smatramo da je upravo zajedništvo ono što je Koloniju Kolo učinilo živom i posebnom, pa želimo da ovu godišnjicu proslavimo zajedno sa ljudima koji su dio njene priče.

Kako se Kolonija Kolo razvijala kroz godine — u smislu broja učesnika, međunarodne prepoznatljivosti i umetničkog izraza?

Kolonija Kolo se kroz proteklih deset godina razvijala postepeno ali sigurno, zadržavajući stabilan broj učesnika svake godine, dok su se imena i umjetnički izrazi neprestano mijenjali. Upravo ta smjena stvaralaca iz različitih sredina pridonijela je svježini i raznovrsnosti svake nove edicije.

Od samog početka, težili smo kvalitetu a ne kvantitetu, što se pokazalo kao ispravan put. Svake godine prostor Kolonije ispunili su novi ljudi, donoseći sa sobom jedinstvene vizije i tehnike, gradeći priču u kojoj se tradicija i savremenost dodiruju i prepliću. Danas je Kolo postalo prepoznatljivo i van granica naše zemlje – kroz radove učesnika, saradnje, kao i preko medija i društvenih mreža, stvorili smo identitet koji se poštuje i cijeni u umjetničkim krugovima. Međunarodni interes koji dobijamo iz godine u godinu potvrđuje da smo na pravom putu i da umjetnost koju njegujemo ima snagu da povezuje i inspiriše bez obzira na granice.

Koliko je umetnika do sada prošlo kroz Koloniju Kolo i iz kojih sve zemalja dolaze?

Kroz Koloniju Kolo, tokom ovih deset godina, prošlo je oko 100 umjetnika iz 15 različitih zemalja, što jasno govori o njenom rastu i međunarodnoj prepoznatljivosti. Ta raznolikost donijela je bogatstvo izraza i otvorila prostor za susrete kultura, ali je istovremeno zadržan i snažan lokalni i regionalni identitet.

Posebno želimo da istaknemo veliki doprinos umjetnika iz Hercegovine, koji su od samih početaka prisutni i duboko povezani sa Kolonijom Kolo – ne samo kao učesnici, već i kao nosioci ideja, energije i umjetničke autentičnosti. Njihovo stvaralaštvo, ukorjenjeno u snažnom osjećaju za prostor, tradiciju i simboliku, dalo je Koloniji prepoznatljiv pečat i ostavilo trajne tragove u njenom identitetu. Zahvaljujući toj posvećenosti i razmjeni, Kolo je izraslo u umjetničku zajednicu koja ne poznaje granice, ali duboko poštuje korjene.

Na koji način birate umetnike koji će učestvovati? Da li postoji selekcioni proces ili je saradnja spontana?

Umjetnici koji učestvuju biraju se pažljivo kroz selekcioni proces koji vodim ja kao organizator, u saradnji sa drugim umjetnicima koji su dio šire zajednice Kolonije. Naš cilj je da svake godine okupimo različite autore, ali sa zajedničkom crtom – posvećenošću umjetnosti i otvorenošću za dijalog i saradnju. U izboru učesnika vodimo se kvalitetom rada, originalnošću izraza, ali i željom da svako novo izdanje donese svježinu i novu energiju. Takođe, uvažavamo preporuke i prijedloge umjetnika koji su već bili dio Kolonije, jer vjerujemo da upravo oni najbolje razumiju duh i vrijednosti koje njegujemo. Na taj način, svake godine okupljamo raznovrsnu, ali skladnu grupu stvaralaca, što Koloniji daje dinamičnost i autentičnost koja je čini posebnom.

Kako izgleda jedan tipičan dan na umetničkoj Koloniji Kolo?

Jedan tipičan dan na umjetničkoj Koloniji Kolo protiče u znaku stvaranja, ali i zajedništva. Na prvom mestu je, naravno, rad na djelima – umjetnici imaju potpunu slobodu u izrazu i vremenu, a stvaralačka energija često se prenosi i van ateljea, u prirodu, grad ili čak tokom neformalnih razgovora. Pored rada, važno mesto zauzimaju druženja – zajednički obroci, večernja okupljanja i spontana razmena ideja stvaraju atmosferu podrške i inspiracije. Verujemo da umjetnost ne nastaje samo u tišini ateljea, već i u razgovoru, smjehu i susretima. Takođe, organizuju se i izleti i šetnje kako bi umjetnici bolje upoznali Trebinje i njegovu okolinu – grad pun istorije, svjetlosti i posebnog duha koji snažno inspiriše. Posjeta lokalnim znamenitostima, vinogradima, rijeci Trebišnjici ili manastirima, često ostavlja jak utisak i odražava se u samim djelima.

Da li i kako publika može prisustvovati dešavanjima tokom trajanja Kolonije? Da li se organizuju izložbe, radionice ili otvoreni dani?

Publika je uvek dobrodošla da bude dio dešavanja tokom trajanja Kolonije Kolo, pa redovno organizujemo događaje otvorene za javnost, kako bi ljubitelji umjetnosti mogli da se približe stvaralačkom procesu i direktno upoznaju umjetnike. Uvek se organizuju dve izložbe – prva, svečano otvaranje, na kojoj se publika upoznaje sa opusom umjetnika koji učestvuju te godine, i druga, završna izložba, na kojoj se predstavljaju radovi nastali tokom same kolonije. Ove izložbe predstavljaju sjajnu priliku da se vidi kako umjetnici doživljavaju prostor, inspiraciju i međusobni uticaj. Poseban i najznačajniji dio programa jeste humanitarna aukcija slika, koja se održava nakon završne izložbe. Na toj aukciji svi zainteresovani mogu učestvovati, a prikupljena sredstva se usmeravaju za pomoć onima kojima je najpotrebnija. Time umjetnost na Koloniji ne ostaje samo u galerijskom prostoru, već aktivno doprinosi zajednici.

Kako vidiš budućnost Kolonije? Imaš li planove za širenje, nove lokacije ili saradnje?

Budućnost Kolonije Kolo vidim optimistično i sa puno entuzijazma. Plan je da se nastavi uzlaznom putanjom kojom već godinama ide – sa sve većom vidljivošću, širim umjetničkim krugom i dubljom povezanošću sa lokalnom i međunarodnom scenom. Jedan od važnih ciljeva jeste da Kolonija u budućnosti dobije svoj stalni izložbeni prostor – mjesto koje će tokom cijele godine biti otvoreno za umjetnost, susrete, radionice i kulturna dešavanja. To bi bio logičan nastavak rasta koji smo do sada ostvarili i prostor koji bi čuvao, ali i dalje razvijao sve ono što Kolo predstavlja. Takođe, razmatramo mogućnosti širenja na nove lokacije kroz tematske radionice, gostovanja ili saradnje sa drugim umjetničkim organizacijama i kolonijama – kako u regionu tako i šire. Cilj je da Kolo ostane autentično, ali istovremeno dinamično i otvoreno za nove ideje.

Tema majskog izdanja RYL magazina nosi naziv “Master of the Game”. Da li misliš da nakon deset godina postaješ majstor ige u svom polju rada?

Tema zaista podstiče na razmišljanje. Nakon deset godina rada na Koloniji, mogu reći da sam mnogo naučio – o organizaciji, umjetnosti, ljudima, a i sebi. I dalje se trudim da svakom novom godinom budem bolji, da slušam, učim i rastem zajedno sa Kolom. Ako postoji neka „igra“ u ovom poslu, onda je to igra strpljenja, predanosti i vjere u proces. Ne bih sebe nazvao majstorom, već možda nekim ko je sa puno ljubavi i truda istrajao. A možda je i to dio majstorstva – znati da uvijek imaš još nešto da naučiš. Kolonija me svakodnevno podsjeća da prava vrijednost leži u zajedništvu, razmjeni i iskrenom stvaranju – i ako sam u tome postao dobar igrač, tada sam na pravom putu.

ŠTA MISLITE?

GUITAR ART FESTIVAL

KOSMOS U MUZICI I SKULPTURI