PIŠE: MIA MEDAKOVIĆ
INTERVJU: DRAŽEN MILIĆ
FOTOGRAFIJE: IZ PRIVATNE ARHIVE
DRAŽEN MILIĆ, AKADEMSKI SLIKAR, ZAVRŠIO JE AKADEMIJU LIKOVNIH UMETNOSTI U TREBINJU, U KLASI PROFESORA MR MARKA MUSOVIĆA. JOŠ KAO STUDENT, ZAVOLEO JE KERAMIČKU TEHNIKU KOJA DO TADA NIJE POSTOJALA NA TOJ AKADEMIJI, PA GA PUT VODI U BEOGRAD. ZNAO JE DA ĆE KERAMIKA BITI NJEGOVO BUDUĆE OPREDELJENJE. U KERAMIČKOM ATELJEU U VIŠNJICI, TOKOM 2008. GODINE JE PROVEO TRI MESECA, GDE JE IZUČIO ZANAT ZA IZRADU SUVENIRA OD KERAMIKE. STIČUĆI ZNANJE U TOM ATELJEU, RASLA JE NJEGOVA ŽELJA DA SE VRATI U TREBINJE I NASTAVI SA RADOM OTVORIVŠI PRVI REGISTROVANI UMETNIČKI ATELJE U KOJEM POČINJE IZRADU SUVENIRA OD KERAMIKE.
POKRENUO SI LIKOVNU KOLONIJU „KOLO”. RECI NAM NEŠTO VIŠE O TOJ KOLONIJI.
Međunarodnu umjetničku koloniju „Kolo“ pokrenuo sam 2016. godine u sklopu obilježavanja 60 godina postojanja Gradskog kulturnog društva „Alat“. Moja početna zamisao zasnivala se na ideji umjetničkog stvaranja inspirisanog bogatim folklornim nasljeđem Trebinja, odnosno Hercegovine. Nakon prve veoma uspješne kolonije, sljedeće godine kolonija je dobila podršku Grada Trebinja, Muzeja Hercegovine i Udruženja likovnih umjetnika istočne Hercegovine „Milorad Ćorović“, čiji sam i član. Kolonija se održava redovno već osam godina i za to vrijeme okupila je više od 100 umjetnika iz cijelog svijeta, koji su pronašavši bogatu inspiraciju u Hercegovini stvorili i ostavili Gradu Trebinju, Muzeju Hercegovine i Udruženju „Kolo“ preko 300 umjetničkih djela u raznim tehnikama. Ova kolonija se bavi i organizovanjem izložbi (do sada oko 30 izložbi), među kojima su izložbe renomiranih umjetnika kao što su Safet Zec, Naod Zorić, Miomir Mišo Vemić, Slavko Krunić, Ljubo Popadić, Petar Mošić, Budimir Dimitrijević, Ljiljana Rivić, Hadži Branko Nikitović, Vasilev Niče, Svetla Radulova, Nadežda Đukanović Pantelić, Lojze Kalinšek…
KAKO PRAVIŠ SELEKCIJU UČESNIKA KOLONIJE?
Tokom svake kolonije, stručni žiri bira umjetnika čiji će radovi biti izloženi na otvaranju naredne kolonije. Uz nekoliko preporuka najiskusnijih umjetnika na koloniji, pravi se selekcija za narednu koloniju. U selekciju su uključeni i poštovaoci ove kolonije kao npr. Voja Jovanović, koji nam iz godine u godinu pruža podršku na različite načine.
ŠTA VIDIŠ KAO PREDNOST RADA, SLIKANJA I DRUŽENJA U KOLONIJI?
Moja početna zamisao i cilj kolonije da se Trebinje promoviše kao grad kulture, ideja koja je potekla još od Jovana Dučića, predstavljajući nastavak i ostvarenje jednog dijela Dučićeve vizije. Umjetnici, učesnici kolonije, osjećaju prisustvo Dučića i raduju se što učestvuju u stvaranju imidža Trebinja kao grada kulture.
TREBINJE JE GRAD UMETNOSTI, UMETNOST SAM PO SEBI. KAKO GA DOŽIVLJAVAJU UMETNICI U SVOJIM RADOVIMA I AKTIVNOSTIMA?
Moje stanovište je da je Trebinje jedan od naslikovitijih manjih gradova na Balkanu sa mnogo motiva za slikanje i inspirisanje. Ovo mišljenje dijele svi umjetnici, učesnici kolonije „Kolo“, koji odlaze iz ovog grada sa željom i obećanjem da će se ponovo vratiti u ovaj čarobni grad ili čak ostati da žive do kraja života u Hercegovini.
ŠTA VOLIŠ U SVOM POSLU?
Veliku ljubav i zadovoljstvo u svom radu vidim u mogućnosti upoznavanja umjetnika, kvalitetnih i kreativnih ličnosti. Prijateljstva koja ostaju nakon ove kolonije ponekad su toliko jaka da se stiče utisak među nama umjetnicima kao da se poznajemo oduvijek, a ne samo par dana.
U TREBINJU IMAŠ I SVOJU GALERIJU I SUVENIRNICU. ČIJA DELA SE MOGU KUPITI I ŠTA TURISTI NAJVIŠE KUPUJU?
Povratkom u Trebinje i otvaranjem prvog umjetničkog ateljea u Starom gradu (1. aprila 2008. godine) na neki način sam otvorio vrata ideji razvoja turizma u Trebinju. Iako su mišljenja uglavnom bila da je moja ideja o izradi suvenira pogrešna investicija, moj atelje radi i danas i to u proširenom izdanju. Vremenom sam otvorio i umjetničku galeriju komercijalnog tipa u kojima su izloženi radovi sa motivima Trebinja i Hercegovine. Moja želja je da umjetnička kolonija „Kolo“ dobije svoju umjetničku galeriju u Trebinju u kojoj bi se održavale umjetničke izložbe i druga kulturna dešavanja.
TEMA JULSKO-AVGUSTOVSKOG IZDANJA RYL MAGAZINA NOSI NAZIV „VELIKO PLAVETNILO“. PO TVOM MIŠLJENJU, ŠTA VELIKO I PLAVO IMA TREBINJE?
Trebinje ima svoje plavo nebo – ljudi koji više znaju od mene kažu da ta nijansa ima samo na Azurnoj obali, ima taj kamen koji je za svakog Hercegovca mekan, ima to sunce koje nigdje ne sija kao na jugu i ima taj miris koji dolazi sa juga pomješan sa mirisom čempresa koji daje Trebinju nešto što ostala mjesta nemaju. Uz kombinaciju raznih civilizacija koji su kroz vijekove imali uticaj u arhitekturi, stvara takvu dobru energiju koju svi koji dođu prvi put u grad osjete.