PIŠE: MIA MEDAKOVIĆ-TOPALOVIĆ
INTERVJU: BOGDAN PIRGIĆ
FOTOGARFIJE: IZ PRIVATNE ARHIVE I PORTRETI MIA MEDAKOVIĆ
BOGDAN PIRGIĆ, MLADI BEOGRAĐANIN, FORMIRAO JE SVOJ GASTRONOMSKI PUT ŠKOLOJUĆI SE U KANADI. SVOJE ZNANJE I VEŠTINE PRENEO JE U CENTAR ZA DELIKATESNA ISTRAŽIVANJA – KOMPOT. NA BEOGRADSKU GASTRO SCENU DONEO JE SVEŽINU KULINARSKOG SVETA. TAČAN, PRECIZAN U PRIPREMI JELA, BOGDAN IPAK NA KRAJU DOZVOLJAVA SEBI NEKU VRSTU IMPROVIZACIJE U STVARANJU NAJLEPŠIH UKUSA. OSTVARIO JE DIVNU SARADNJU SA „DIVERZIJOM“ KOJA PREDSTAVLJA NOVI KONCEPT SNACK, COFFEE, BARA, NALAZI SE U SKLOPU BW VISTA. PORED UKUSNE HRANE I VELIKOG IZBORA PIĆA, DIVERZIJA NUDI BOGAT MUZIČKI PROGRAM. JEDNOM MESEČNO BOGDAN PRIPREMA SPECIJALITETE POD VEDRIM NEBOM “DIVERZIJE”.
KAKVO ISKUSTVO NAM DONOSIŠ IZ KANADE, TORONTA U KOJEM SI SE I ŠKOLOVAO ZA KUVARA I GASTRONOMA?
Moje iskustvo boravka u Kanadi je, u najmanju ruku, bilo veoma slojevito. Koliko god mi je nedostajao beogradski vibe i bogat socijalni život koji sam ovde vodio toliko sam, usled nedostatka istog, uspeo, u potpunosti, da se posvetim studijama kao i ličnom i profesionalnom usavršavanju. Iako nisam imao prilike da se školujem u Srbiji, po pričama svojih kolega, zaključio sam da se studije gastronomije tamo, u Torontu, u potpunosti razlikuju od ovih u Beogradu.
Izvanredan pristup profesora, nesebično deljenje znanja i iskustava sa mladjim polaznicima, metodologija rada, vrhunska oprema i laboratorije, beskrajno istraživanje i igranje sa internacionalnim kuhinjama samo su neki od faktora koji su mi boravak i studije u dalekoj Kanadi učinili čarobnim.
DA LI JE BITI VIRTUOZ U KUHINJI ZAHTEVAN I STRESAN POSAO?
Definitivno bih rekao da jeste, naručito ovde. Koliko god volim svoj posao i uživam u njemu ono što mi je uvek predstavljalo izazov jeste ta rutina i kolotečina koja vlada u srpskim restoranima. Na nju su osuđeni manje-više svi kuvari mladjih generacija koji nemaju puno prilike da glasno kažu svoje mišljenje niti da učestvuju u donošenju bilo kakvih odluka. Pod izgovorom da i oni moraju proći tu surovu (socijalističku) školu stariji kuvari neretko podvrgavaju mlađe raznim drilovima i proverama psihičke snage i čvrstine. Naravno, bitno je da kuvar bude stabilna i jaka osoba ali, iskustvo mi je pokazalo, da takvi drilovi nisu neophodni i da svako ima pravo da, bez velikog stresa i anksioznosti, bira i formira svoj gastronomski put.
DA LI SI OD ONIH KUVARA KOJI IZMIŠLJA RECEPTE ILI SE DRŽI STROGE FORME I VEĆ ZAPISANIH RECEPATA?
Započeo sam svoju karijeru strogo držeći se unapred ispisanih recepata i mislim da je to nešto sa čim bi svi budući kuvari trebalo da počnu, naručito ako, kao ja, nemaju puno prethodnog iskustva u kuhinji i dolaze na studije gastronomije iz gimnazije, sa prirodnog smera. Izmišljanje recepata i stvaranje dolazi malo kasnije, s godinama i iskustvom.
KOLIKO JE IMPROVIZACIJE DOZVOLJENO U PRIPREMANJU NEKOG JELA?
Što se profesionalnog kuvanja tiče uvek je bolje i manje stresno ako je uopšte nema ali nekada smo primorani da improvizujemo i u takvim situacijama bih rekao da je improvizacija dozvoljena ali samo u onim okvirima koje glavni kuvar može da kontroliše. Bitno je da ta improvizacija na naruši kvalitet zalogaja i opšti doživljaj boravka za stolom.
OSNOVAO SI SA SVJIM KOLEGAMA CENTAR ZA DELIKATESNA ISTRAŽIVANJA. RECI NAM NEŠTO VIŠE O SAMOM CENTRU?
Centar za delikatesna istraživanja, koji u daljem tekstu možemo zvati Kompot, nastao je iz čistog entuzijazma i ljubavi prema gastronomiji i kvalitetnim namirnicma. U želji da izađem iz gore pomenute kolotečine i nemilosrdnog hierarhijskog sistema odlučio sam da sa kolegama, Milanom i Nebojšom, osnujem udruženje gradjana Kompot. Ideja nam je bila da osnujemo nešto nalik kulturnom centru ali da se, u ovom slučaju, reč kultura odnosi i na kulturu ishrane, kulturu druženja, kulturu obedovanja… Vodeći se tom idejom do sada smo organizovali veliki broj tematskih pop up večera, kulinarskih radionica, konceptualnih soul večeri na kojima smo pokušali da na jedinstven način spojimo vrhunsku muziku sa gurmanlucima prve klase, degustacija lokalnih vina i rakija, izložbi, koncerata, predavanja kao i mnogih drugih, sličnih a opet različitih kulturno-umetničkih događaja.
KOLIKO SU GASTRO HABOVI POPULARNI U SVETU I KOD NAS?
Gastro hub-ovi poput Kompota i dalje nisu preterano zastupljeni ni u svetu ni kod nas. Koncept nalik ovom našem nisam nikada nigde video. U Torontu sam se susretao i sa amaterskim školama kuvanja i sa terminom pop up večera i sa gastro žurkama na kojima su se okupljali najveći hedonisti koje sam upoznao ali nikada nisam bio na mestu koje je sve te aktivnosti objedinilo i spakovalo pod isti krov. Baš zato sam izuzetno ponosan i srećan što smo moje kolege i ja pioniri u ovoj vrsti poslovanja.
KOJE SU SVE DANAS PRISUTNE TEHNOLOGIJE KUVANJA HRANE?
Trenutno su prisutne razne tehnologije pripreme hrane, od onih tradicionalnih kao što su fermentacija ili upotreba “žive” vatre pa do najsavremenijih kao što su upotreba sous-videa (aparatura za precizno podešavanje temperature vode u kojoj se prethodno vakumirane namirnice termički obrađuju u sopstvenom soku ili nekoj vrsti masti) ili znanja iz oblasti molekularne gastronomije. Po mom mišljenju kuhinja trenutno prolazi kroz tranziciju i postaje sve manje radionica a sve više (alhemijska) laboratorija.
ČIJU KUHINJU PREFERIRAŠ I NA KOJOJ SI KUHNJI BAZIRAO SVOJU?
Teško mi je da se odlučim za jednu kuhinju najpre zbog toga što sam imao prilike da probam razne druge a onda zbog toga što je mnogo veći broj onih sa kojima se još uvek nisam ni susreo. Volim ljuto i začinjeno pa mi je Indija, u kojoj sam proveo par meseci, i njihova hrana prirasla srcu ali isto tako mi nekada prijaju obični ukusi i jednostavnost koju pruža Mediteran i naši krajevi. Još uvek nisam osetio potrebu da odaberem pravac i striktno profilišem svoju kuhinju ili svoj stil. Isprobavam, istražujem i uživam i svim ukusima i bojama koje me okružuju.
ANGAŽOVAN SI BIO U „DIVERZIJI“ ZA SPREMANJE JEDNOG SUPER „GULAŠA“. MATINE SJAJNOG POPODNEVNOG OBROKA, KUVAR SPECIJAL, DJ, GULAŠ, VEDRO NEBO, KUVANO VINCE. SARADNJA SA DIVERZIJOM ĆE SE NASTAVITI NA OVAJ NAČIN? ŠTA VAM JE U PLANU?
Saradnja sa Diverzijom je nešto što me posebno raduje baš zbog tog izlaska iz „kutije“ a u mom slučaju iz kuhinje. Trudim se da ni jednu priliku da nešto pripremim i iznesem to među ljude, da uživam u njihovim reakcijama i razgovoru ne propustim. Plan je da par puta mesečno zajednički organizujemo metinee na kojima bih ja, kao gostujuči kuvar, uvek pripremao nešto drugačije.
DA LI SI SREĆAN JER TVOJ RAD I ZNANJE PREPOZNAJU LJUDI IZ SVETA GASTRONOMIJE?
Izuzetno me čini srećnim to što moj rad prepoznaju kolege širom zemlje i regiona ali ono što me mnogo više veseli jeste to što sam otvaranjem potpuno novog koncepta, Kompota, osvežio beogradsku gastro scenu i doneo nešto novo u svoj grad.
TEMA FEBRUARSKOG IZDANJA RYL MAGAZINA NOSI NAZIV „BUDI SVET(LOST)“. KAKO TVOJA SVETLI?
Svako traga za svojom svetlošću a ja mogu reći da sam svoju pronašao u putovanjima i odlascima u svet ali ne i u ostajanju tamo već u donošenju tog sveta nazad sa sobom ovde, svojoj kući.