PIŠE/FOTOGARFIJE: MIA MEDAKOVIĆ-TOPALOVIĆ
INTERVJU: ILIA KOBERIDZE
PREVOD: DEJAN VICAI
ILIA KOBERIDZE, DIPLOMIRAO JE NA DRŽAVNOM UNIVERZITETU U TBILISIJU, MEĐUNARODNO PRAVO I MEĐUNARODNE ODNOSE. STEKAO JE BAČELOR I MASTER DIPLOMU IZ MEĐUNARODNIH ODNOSA. POHAĐAO JE KURS VOJNOG ENGLESKOG JEZIKA NA ST. JOHN UNIVERZITETU U JORKU, UJEDINJENO KRALJEVSTVO I NATO KURS VIŠIH KOMANDNIH STUDIJA NA FAKULTETU BALTIČKIH ODBRANA, TARTU, ESTONIJA.
BIO JE PRIPRAVNIK U ODBORU ZA SPOLJNE POSLOVE PARLAMENTA GRUZIJE, VIŠI SPECIJALISTA INFORMACIONO-ANALITIČKOG ODELJENJA MINISTARTSTVA ODBRANE GRUZIJE, INFORMACIONI ANALITIČAR VOJNO-KOMANDNOG CENTRA ZAJEDNIČKOG ŠTABA GRUZIJSKIH ORUŽANIH SNAGA I ŠEF ODELJENJA OBRADE PODATAKA ANALITIČKOG ODELJENJA MINISTARSTVA ODBRANE GRUZIJE. PRE NEGO ŠTO SE PRIDRUŽIO DIPLOMATSKOJ SLUŽBI, BIO JE VIŠI SAVETNIK ODELJENJA ZA ODBRAMBENA PITANJA SAVETA DRŽAVNE BEZBEDNOSTI I KRIZNOG ŠTABA GRUZIJE.
NAKON ŠTO JE 3 GODINE SLUŽIO KAO POLITIČKI DIREKTOR MINISTARSTVA SPOLJNIH POSLOVA GRUZIJE, IMENOVAN JE ZA ŠEFA BEOGRADSKE KANCELARIJE AMBASADE GRUZIJE APRILA 2019. GODINE.
ZBOG ČEGA STE SE ODLUČILI DA POSTANETE ŠEF AMBASADE GRUZIJE U BEOGRADU?
Možda je to bio dar sudbine za mene i moju porodicu a ne samo zato što je moj prvi sin rođen u Beogradu.
Posetio sam vašu lepu zemlju prvi put još tokom 2018. godine, kao član zvanične delegacije Ministarstva spoljnih poslova Gruzije. Moj doprinos je bio prilično velik u planiranju posete, jer sam smatrao da je izuzetno važno dalje produbljivanje bilateralnih odnosa sa Republikom Srbijom. Smatrao sam da je potrebano učiniti kao politički direktor Ministarstva spoljnih poslova, jer sam morao da se bavim veoma važnim pitanjima u vezi sa Republikom Srbijom i regionom Zapadnog Balkana u celini.
Poseta je bila poprilično uspešna. Pored uživanja u poznatom gostoprimstvu naših srpskih domaćina, postignuti su i konkretni rezultati važni za građane Gruzije i Srbije. Dvojica ministara potpisala su sporazum o ukidanju viza za građane naših zemalja i dogovorila se da će dodeliti po jednog diplomatu koji će raditi na unapređivanju bilateralnih odnosa, pošto ni Gruzija ni Republika Srbija nisu imale diplomatske kancelarije.
Marta 2019. godine, kada je Gruzija otvorila diplomatsku kancelariju u Beogradu, odlučeno je da ja budem šef te kancelarije. Bila mi je to velika čast i privilegija, jer moram da predstavim svoju zemlju u divnoj i prijateljskoj Srbiji u veoma uzbudljivim vremenima. Pored toga, postao sam i prvi diplomata kojeg je Ministarstvo spoljnih poslova Gruzije poslao u Republiku Srbiju i Zapadni Balkan.
KAKO VAM SE ČINI ODNOS GRUZIJE I SRBIJE? DA LI MISLITE DA SE POBOLJŠALO OD OSNIVANJA KANCELARIJE AMBASADE 2019. GODINE?
Odnosi između Gruzije i Republike Srbije su već tradicionalno bili dobri i prijateljski, a naš cilj je dalje jačanje ovih bilateralnih odnosa. Otvaranje kancelarije gruzijske ambasade u Beogradu omogućava nam stalnu komunikaciju kako bismo uzajamno delili naša iskustva u procesu evropskih integracija i članstva, kao i da pomognemo jedni drugima u sprovođenju važnih reformi kroz sopstvenih uspešnih primera.
Izuzetno je važno produbiti ekonomske veze između naših zemalja, za šta moramo da povećamo svest o Gruziji u Republici Srbiji i obratno, da pružimo više informacija o Srbiji građanima Gruzije.
Naša kancelarija se prvenstveno bavi upoznavanjem Gruzije sa građanima Srbije, njeno ekonomsko i poslovno okruženje, atraktivne turističke mogućnosti, kulturu, običaje, vina, kuhinju, i čuveno gruzijsko gostoprimstvo. Uveren sam da zahvaljujući našim aktivnostima sve više i više građana Srbije je zainteresovano za Gruziju i želi tamo da putuje kako bi uspostavili poslovne i lične kontakte ili samo da bi uživali u lepotama moje zemlje.
KOJA JE GLAVNA MISIJA I CILJ GRUZIJSKOG DIPLOMATE?
Najvažniji spoljnopolitički prioritet Gruzije je jačanje suvereniteta zemlje i obnavljanje njenog teritorijalnog integriteta unutar međunarodno priznatih granica isključivo mirnim sredstvima. Iskoristio bih ovu priliku i još jednom se zahvalio Republici Srbiji na podršci suvereniteta i teritorijalnog intetgriteta Gruzije, i ponovio bih stav Gruzije: da se podrže suverenitet i teritorijalni integritet Republike Srbije.
Nakon toga, glavna misija gruzijskog diplomate je da doprinese postizanju ciljeva mirnih rešavanja rusko-gruzijskog sukoba, de-okupacija okupiranih teritorija Gruzije i sigurni i dostojanstveni povratak izbeglica i raseljenih lica u njihove sopstvene domove.
Istovremeno, spoljnopolitički cilj Gruzije je pridruživanje Evropskoj uniji i NATO paktu. Gruzijske diplomate, vlada Gruzije i svaki pojedinačni državni službenik daju sve od sebe da sprovedu neophodne reforme i približe Gruziju standardima NATO-a i Evropske unije, jer je članstvo u tim organizacijama želja većine građana Gruzije.
Naravno, zadatak svakog diplomate je da promoviše produbljivanje odnosa sa državom u kojoj se nalazi i veoma mi je drago što imam tu privilegiju da to radim u prijateljskoj zemlji, u Srbiji.
ŠTA BISTE REKLI DA JE NAJVEĆE NARODNO NASLEĐE GRUZIJE?
Istaknuti gruzijski pisac i javna ličnost, Ilia Chavchavadze jednom je rekao: „Od predaka imamo tri božanska blaga: domovinu, jezik, i veru.“ Svaki Gruzijac je veoma ponosan što ima domovinu sa izvenrednom prirodom, morem, planinama, rekama, vekovnom istorijom i bogatom kulturom. Ponosni smo na gruzijsku azbuku, koja je jedna od najstarijih na svetu i među 14 jedinstvenih pisama na svetu. I, naravno, naša vera i pravoslavno hrišćanstvo su istorijski bili ujedintelj i učvršćivač vlade Gruzije i njenog naroda.
KAKO BISTE NAM OPISALI GRUZIJU? ŠTA BISTE REKLI KOJI SU TO DAROVI GRUZIJE?
Republika Srbija ima mnogo zajedničkog sa Gruzijom i to nije samo pravoslavna vera. Gruzija i Republika Srbija su male države smeštene u veoma važnim i turbulentnim regionima – južni Kavkaz i Zapadni Balkan, i imaju zajedničku veru, kulturu, način života i najvažnije od svega, spoljnopolitički cilj da postanu punopravni članovi evropske porodice – Evropske unije.
Geopolitički položaj između Evrope i Azije daje Gruziji jedinstvenu priliku da promoviše ekonomske, trgovinske, transportne i energetske veze, što povećava privlačnost i značaj zemlje. Istovremeno, to je izazov za malu zemlju, ali gruzijski narod, koji se mora smatrati glavnom snagom zemlje, istorijski je savladao sve prepreke svojim hrabrim, nesalomivim, gostoljubivim i tolerantnim osobinama.
KOJE SU NEMATERIJALNE KULTURNE BAŠTINE GRUZIJE PO VAŠEM MIŠLJENJU?
Gruzija je sastavni deo evropskog kulturnog prostora, ona poštuje zapadne vrednosti i principe i učestvuje u njihovoj promociji i zaštiti, ali prirodno je da zemlja sa vekovnom istorijom ima bogatu i jedinstvenu kulturu.
Sa prilično obimne liste nematerijalnog kulturnog nasleđa Gruzije, izabrao bih gruzijsku kuhinju, koja je posebna jer svaki region zemlje ima svoja jela i svi su ukusni. Tradicionalna metoda pravljenja vina u kvevri-ma (velike zemljane posude u obliku jajeta koje se koriste za fermentaciju, skladištenje i odležavanje vina) još je jedno nasleđe Grzuije upisano na UNESCO-ov reprezentativni spisak metarijalne kulturne baštine čovečanstva. Gruzijska kuhinja i vina nezamisliva su bez višeglasnog pevanja i plesova koji izražavaju lepotu gruzijske prirode, narodni temperament, svkodnevni život i tradicionalne vrednosti.
VAŠ SIN JE ROĐEN U BEOGRADU. KAKO SE OSEĆANJA I ŠTA ZA VAS ZNAČI BEOGRAD?
Rođenje deteta je poseban događaj za svaku osobu, posebno kada se rodi u drugoj zemlji, daleko od doma. U našem slučaju ovo je bilo komplikovano zbog ograničenja izazvanih globalnom pandemijom koja me je sprečila da budem sa suprugom i da rodbina bude sa nama na taj poseban dan. Stoga su mi Beograd i svaki njegov građanin, medicinsko osoblje i obični ljudi, koji su bili sa nama u to vreme, izuzetno dragi i pamtiću ih ceo život.
U isto vreme, Beograd je grad koji je izuzetno toplo primio mene i moju porodicu. Ni jednog trenutak nismo osetili da smo se preselili u drugu zemlju. Razlog tome je verovatno bila bliskost gruzijskog i srpskog naroda, ali i zasluga gostoprimstva i tolerancije koja karakteriše Beograd i njegove stanovnike.
KOJI JE VAŠ RECEPT ZA USPEH U POSLOVNOM I PRIVATNOM ŽIVOTU?
Mnogi misle da nije neophodno imati harmoniju u privatnom životu da biste uspeli u svom poslu, ali mislim da nikada nećete biti uspešni u svom poslu ako iza sebe nemate jaku porodicu.
Sve što sam postigao u životu potiče od moje porodice. Uz pomoć porodice stekao sam obrazovanje i veštine neophodne za uspeh, kao što su marljivost, kritičko razmišljanje i usredsređenost na cilj. Trudim se da ovaj običaj nastavim u svojoj maloj porodici, što je glavni temelj mog današnjeg uspeha.
Još jedan razlog zašto mi je tako lako i prijatno da živim u Srbiji je taj što su porodične tradicije izuzetno važne za Srbe, baš kao i za Gruzijce.
KAKO PROSLAVLJATE NOVU GODINU U GRUZIJI?
Svaki region u Gruziji dočekuju Novu godinu na svoj tradicionalni način. Većina ljudi radije ostaje kod kuće sa članovima porodice. Osnovni elementi novogodišnje gozbe su hrana i slatkiši kao što su sacivi, hačapuri, čurčhela i gozinaki.
Veoma je važno ko će biti prvi gost dana. Veruje se da će predstojeća godina biti slična sreći, radosti i sudbini koju ova osoba donosi. Drugi januar je dan D. Gruzijci se trude da budu srećni i pozitivni taj dan. Prema ovom verovanju, kako prođe taj dan, tako će se odraziti na to šta sledeća godina donosi toj osobi. Na primer, ako je danas pozitivan i sledeća godina će biti pozitivna. Kao i Srbi, i Gruzijci slave pravoslavnu Novu godinu ili Srpsku Novu godinu 14. januara, ali ono se zove Stara nova godina. Ovaj običaj se uglavnom očuvalo u regionima Gruzije.
TEMA JANUARSKOG BROJA ČASOPISA RYL MAGAZINA JE „VAŽNO JE BITI ODVAŽAN“
Strah je jedan od najtežih osećanja za prevazilaženje. Strah može čoveka u potpunosti da uništi ili da ga ojača. Dakle, strah je neophodna stvar koja vam pomaže da prevaziđete prepreke i postignete uspeh. Samo hrabra osoba može pobediti strah. Da biste bili uspešni u životu, važno je biti hrabar.