PIŠE: MIA MEDAKOVIĆ-TOPALOVIĆ
FOTOGRAFIJE: SARAJEVO FILM FESTIVAL
Sarejevo je jedno veliko srce i 27. Sarajevo Film Festival je ove kao i prethodnih godina do korone odisao glamurom, stilom, lepotom, svetom. Okupili su se filmski znalci i ljubitelji sedme umetnosti željno isčekujući nove svetske premijere. Festival je otvorio film bosanskohercegovačkog oskarovca Danisa Tanovića „Deset u pola“ koji je bio prikazan na 14 lokacija te večeri. Radnja filma dešava se u Sarajevu u maju ove godine, dok stara gradska jezgra Baščaršija pokušava da se oporavi od duge i teške pandemijske godine. „Deset u pola“, kako navode autori, nije samo priča o gastronomskom simbolu Sarajeva – ćevapima, nego i priča o prijateljstvu, ljubavi, svojevrsnom bosanskom inatu.
Na ovogodišnjem festivalu u četiri takmičarske selekcije – igranog, dokumentarnog, kratkog i studentskog filma – osamnaest filmova je imalo svetsku, tri međunarodnu, jednu evropsku, dvadeset i pet filmova regionalnu i jednu bosanskohercegovačku premijeru.
Za nagradu Srce Sarajeva u takmičarskim programima ukupno će se takmičiti 48 filmova.
Prestižno priznanje „Srce Sarajeva“ pripalo je ostvarenju, za najbolji film „Konačna sloboda“ Sebastiana Meisea, za najbolju rediteljku proglašena je Milica Tomović za film „KELTI“. Srce Sarajeva za najbolju glumicu osvojile su: Flaka Latifi, Era Balaj i Urate Shabani koje su igrale u filmu „Brdo na kojem riču lavice“ u režiji Luana Bajrami, a za najboljeg glumca proglašen je Georg Friedrich „Konačna sloboda“ u režiji Sebastian Meise.
Počasno Srce Sarajeva pripalo je i reditelju Wimu Wendersu u znak priznanja za izuzetan doprinos filmskoj umetnosti. U sklopu programa «Posvećeno» (Tribute to) bila je prikazana retrospektiva njegovih odabranih filmova.
27. Sarajevo Film Festival zatvorio je film „Toma“ Dragana Bjelogrlića. Film “Toma” je impresionistički portret Tome Zdravkovića koji prikazuje njegove početke, baš kao i vrhunac slave, njegove ljubavi koje su ga inspirisale prilikom komponovanja nekih od najvećih hitova, baš kao i odnos sa velikim brojem prijatelja koje je imao u umetničkom miljeu tadašnje Jugoslavije. Pored Tome, film prati i živote poznatih umetnika tog vremena Zorana Radmilovića, Mike Antića, Tozovca i drugih.
Veliku pažnju svojim dolaskom privukao je i Bono Vox. Na premijernom prikazivanju restaurirane verzije filma „Hotel od milion dolara“ Wima Wendersa, dobitnika Počasnog Srca Sarajeva 27. Sarajevo Film Festivala, reditelju filma pridružio se i Bono Vox.
Ovaj muzički umetnik, frontmen legendarne irske grupe U2 i veliki prijatelj Sarajeva i Sarajevo Film Festivala, prisustvovao je i festivalskom premijernom predstavljanju filma „Hotel od milion dolara“ na 6. Sarajevo Film Festivalu 2000. godine.
Crvenim tepihom u Sarajevu prošetale su mnogobrojne filmske zvezde. Bilo je glamurozno, bilo je sjajno kako dolikuje jednom filmskom festivalu koji ima svoju dugogodišnju tradiciju.