PIŠE: ANIMA MUNDI
FOTOGRAFIJE: IZ PRIVATNE ARHIVE
ČASLAV MIJUŠKOVIĆ, ORGANIZATOR JE IZLOŽBE „PRVI SVETSKI RAT U MINIJATURI“, KOJA JE BILA POSTAVLJENA U GALERIJI SANU SREDINOM NOVEMBRA. TO JE, KROZ MAKETE, PRIČA I PODSEĆANJE NA PROHUJALO VREME ZA NAMA, KOJE NE SMEMO NIKAD DA ZABORAVIMO.
IZLOŽBA „PRVI SVETSKI RAT U MINIJATURI”, POSTAVLJENA JE U GALERIJI SANU. KOLIKO JE AUTORA – MAKETARA RADILO NA MINIJATURAMA?
Makete su izradili članovi Maketarskog kluba „Oluj“, Beogradskog maketarskog kluba, Maketarskog kluba „Novi Sad“, Maketarskog kluba „Panon“ iz Pančeva, Maketarskog kluba „Kastel“ iz Banjaluke, kao i naši prijatelji maketari koji nisu članovi klubova. Ukupno četrnaest maketara. Prvi svetski rat je vrlo specifična tema za svakog maketara. Izazovi su jako veliki, pre svega zbog nedostatka kvalitetnih fotografija iz tog perioda, što za posledicu ima da mali broj maketara izrađuje makete sredstava iz ovog perioda. Uprkos tome, mislim da smo uspeli da privučemo maketare da izlože svoje radove na ovoj izložbi. Sa preko osamdeset izloženih radova sa ovom temom, nema mesta nezadovoljstvu.
PORED MAKETA, DEO IZLOŽBE ČINE I ŠTAMPANI PANOI, KOJI DAJU DODATNU SLIKU O TOM PERIODU, OTKRIVAJUĆI DETALJE O DOGAĐAJIMA I TEHNOLOŠKIM INOVACIJAMA KROZ CRTEŽE I FOTOGRAFIJE, MAPE BORBENIH DEJSTAVA, ISEČKE IZ ŠTAMPE I TEKSTOVE. KOJU PRIČU STE ISPRIČALI?
Mislim da je priča o Prvom svetkom ratu, kao i priča o svim ratovima, pre svega, priča o stradanju i patnji običnog čoveka. Prvi svetski rat je posebno interesantan s obzirom na obim operacija i tehničko-tehnološkim prodorima ostvarenim sa obe zaraćene strane, a sve u cilju sticanja prednosti nad onim drugim, ma kako efikasna ili beznačajna ta prednost bila. Prednost se uvek ogledala u uništavanju, a rezultat je uvek isti – stradanje.
IZLOŽBA „PRVI SVETSKI RAT U MINIJATURI“ PRIVUKLA JE VELIKU PAŽNJU PUBLIKE. KAKO POSETIOCI REAGUJU NA POSTAVKU?
Verujem da je izložba jako interesantna. Mnoga sredstva iz tog perioda su zauvek izgubljena, što zbog činjenice da su uništavana u toku i posle rata, što zbog propadanja materijala od koga su izrađena, pre više od sto godina. Maketa, kao verni i umenjeni prikaz originala, omogućava da se sredstvo doživi onakvo kakvo je bilo. Videti kako su nekad izgledale letelice, vozila i plovila, stvara stvarno poseban i jedinstven doživljaj. Nadamo se da smo uspeli da taj doživljaj približimo i posetiocima izložbe.
ŠTA NAM SPREMATE U DECEMBRU?
U decembru, tradicionalno, u saradnji sa Muzejom vazduhoplovstva, organizujemo Novogodišnji kup, međunarodno maketarsko takmičenje. Ove godine će nam biti jedanaesto po redu. Takmičari nam dolaze iz Italije, Slovenije, Poljske, Slovačke, Mađarske, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Rumunije, Makedonije, Grčke, Turske i Rusije. Nadamo se da će ove godine i maketari iz Austrije imati priliku da izlože svoje radove na takmičenju.
U prostorijama Muzeja vazduhoplovstva se, 15. i 16. decembra, pored takmičenja, odvijaju i radionice na kojima se prikazuju posebna znanja i veštine koje se koriste u maketarstvu. Ove godine ćemo imati radionicu posvećenu najmlađim maketarima, zatim radionicu na kojoj će biti prikazane tehnike „ožičavanja“ aviona iz Prvog svetskog rata, a nadamo se da ćemo imati i predstavljanje knjige našeg autora iz oblasti vazduhoplovstva.
KAKO SE VI SNALAZITE SA MINIJATURAMA? KOLIKO JE TO OPIPLJIV POSAO?
Ne bih rekao posao, već uživanje – uči se, stalno se uči, uvežbava i eksperimentiše. Nekad se ideje pretvore u izuzetne radove, nekad se pokažu kao promašaji. Tu se istražuje, planira, proba, proba ponovo… Razmenjuju se iskustva sa drugim maketarima, sreću izuzetni ljudi… Nešto što jednoga dana ne ide od ruke, sledećeg krene samo od sebe. Uživa se u svemu, pogotovo u ostvarenim zamislima i idejama.
NA ČEMU TRENUTNO RADITE?
Trenutno radim na avionu iz Prvog svetskog rada, engleskom DH.2. Kada se pojavio, predstavljao je prvi avion koji je mogao da uspešno parira Fokerovom jednokrilcu, prvom avionu koji je mogao da puca kroz elisu. DH.2 izgleda kao korito sa krilima i ima motor montiran pozadi, tako da ga elisa ne vuče, već gura, što znači da ne mora da se puca kroz nju. Posmatrajući sam avion, čovek ne može, a da se ne zapita: „Ovo je stvarno letelo?“. U isto vreme se shvati hrabrost i predanost ljudi koji su leteli u ovome koritu i obarali neprijateljske avione, po mnogo čemu superiornije.
TEMA DECEMBARSKOG IZDANJA RYL MAGAZINA JE CITAT IZ PREDSTAVE KOKANA MLADENOVIĆA „KADA BI SOMBOR BIO HOLIVUD“ – „JEDINO SNOVI NE MOGU NIKAD DA BRANKROTIRAJU“ O ČEMU SANJATE? OD ČEGA NE ODUSTAJETE?
Možda sam zašao u godine kada se ne sanja previše, ali mislim da nikad neću prestati da učim. Maketarstvo omogućava da se isproba mnogo različitih stvari, materijala, tehnika i različitih pristupa u radu sa materijalima, sve sa željom da se što vernije dočara original. Internet je u fazi istraživanja i planiranja izrade makete postao nezamenjivo sredstvo i nepresušan izvor podataka i fotografija o željenoj temi, što umnogome olakšava učenje, ali i komunikaciju sa drugim maketarima. Zadovoljstvo koje nastaje iz uspešno ostvarene ideje je pokretač za dalji rad i usavršavanje, a tu je učenje na prvom mestu.