PIŠE: SANELA FEKOVIĆ, PSIHOLOG, TERAPEUT PORODIČNOG RASPOREDA, SPECIJALISTA ZA TELO I TRAUMU
Zamislite da ste u čekaonici poput čardaka ni na nebu ni na zemlji, izgubljeni u prostoru i vremenu. Čekate besciljno jer svako malo gubite iz vida po šta ste došli u tu čekaonicu, koliko dugo još ima do tog nejasnog cilja i ko odlučuje kada stižete na red. Najviše od svega, gubite kontakt sa cenom čekanja – šta zapravo žrtvujem dok čekam Godoa?
I zaista ne morate mnogo daleko otići u mašti da biste osetili da mi tako čekamo svoje “prave životne šanse”, da stignemo na red, da napokon dobijemo ono što nam pripada. A čekajući, propuštamo šansu da budemo kreatori života, takozvani alhemičari – oni koji stvaraju život kroz preobražaj. A to je posebna vrsta magije, rezervisana ne za posebne ljude, već za posebna stanja, uzvišene svesti, do koje se dolazi kroz duhovni preobražaj. Samim tim, dostupna je svima, jer svi smo rođeni sa jednakom količinom zvezdane prašine unutar nas – ta zvezdana prašina ima sposobnost stvaranja, ona transformiše u život, u vrednost, u uzvišenost, u ljubav – i taj proces transformacije je čista alhemija. Kako je moguće da je svima dostupna i zašto toga uglavnom nismo svesni? Pre svega, sva živa bića su stvorena u procesu alhemije i ta zvezdana prašina nosi sećanje našeg stvaranja. Nekada je ta memorija duboko zakopana i ne dođe do izražaja tako da prestaje da stvara život dalje, jer je negde došlo do stagnacije, do zaborava. I tada vidimo razlike u ljudima. Neki su stvaraoci, a neki su imitatori prošlosti, zaglavljeni u patnji jer nešto ne mogu da puste. Kada smo na mestu prizemnosti gde je instinkt za preživljavanje u prvom, a često i jedinom, planu, tada život prestaje da bude mističan, on postaje previše logičan, prizeman i odvaja nas od dimenzije kreacije. Tada verujemo u lažne alhemičare, kreatore destruktivnih struktura, koji najavljuju ne život, već smrt, ne rast i razvoj, već destrukciju i konflikt. Bilo bi naivno zaboraviti na aspekat slobodne volje! Svaki alhemičar je slobodan da bira šta će stvarati i kakvu će realnost pustiti u pogon, a to zavisi pre svega od nivoa svesti – koliko je alhemičar uzvišen u svojim poduhvatima. Istinski alhemičari stvaraju ka svetlu, poštujući zakone prirode i snagu života, a oni lažni se uplaše svoje snage i preokrenu je u moć koja razara – tako i oni gube svoju autentičnost i postaju lažni. Međutim, život se nesmetano odvija u ritmu kreacije, bez obzira na to u kojoj mi kategoriji bili. I samim tim je bitno da znamo da je život veći od nas i da će nastaviti da bude bez obzira šta mi odlučili. Zato je važno da znamo da smo smrtni i da živimo sada, jer nas život neće čekati. Ako želimo da budemo istinski alhemičari, neophodno je nekoliko koraka.
Vreme stvara promenu u skladu sa našim fokusom i ciljevima i te promene nose sa sobom sećanja na naše neostvarene želje i potrebe, kao i sećanja na to da li su prikladne odgovornosti preuzete u prošlosti ili ne. Kada donesemo bilo koju odluku u životu, postajemo odgovorni za nju i važno je da stanemo iza nje – to je prikladna lična odgovornost. Alhemija porodičnog stabla u 21. veku izgleda kao pačvork (patchwork), jer su glavni sastojci njene kreacije sve ono što treba da bude transformisano iz nezavršenog u završeno. Sve što nije prihvaćeno, sve traume koje su ostavile trag zime u srcima, sve tajne koje su ostale pod velom, sve želje i potrebe koje su ostale neostvarene, sve odgovornosti koje nisu prikladno preuzete… sve su to energetski oblici (fragmenti) koji stvaraju pačvork porodice danas. Svaki od tih fragmenata nose buduća pokoljenja zarad mira i ravnoteže u porodici. To je zakon prirode i to je uvek tako i nije fer, već je u skladu sa održivim životom. Tim putem se stvorila i nova alhemija porodice. Tako je stvoren i novi svetski poredak – satkan od nezavršenih, a ne od nesavršenih, što samim tim znači da mi koji danas živimo na Zemlji nismo uopšte ni autentični ni originalni, već smo satkani od nezavršenih poslova i neostvarenih želja naših predaka. Ako verujete u karmu, možemo se i na nju nadovezati i shvatiti da mi danas živimo zbog prošlih života koji nisu ostali završeni u miru. Imajući sve to u vidu, kako onda da imamo nadu da će dan mrmota prestati i da li ćemo ikada imati priliku da živimo svoj autentični put i iskazati svoj originalni potencijal kroz doprinos svetu. Na sreću, postoji način!
Zamislite da je put alhemičara, poput šina, dvokrak – jedna šina vodi u prošlost, a druga u budućnost, ali postoje istovremeno u vremenu i prostoru i jedino zajedno stvaraju putanju po kojoj putuje naš voz života. Tako se, s jedne strane, možemo suočiti sa ličnom ili predačkom prošlošću – kada je u potpunosti prihvatimo i ostavimo tamo gde je i začeta, možemo otpustiti teret ponavljanja tuđih sudbina u spiritualni zaborav. Tada postajemo prisutni, ovde i sada, rasterećeni nepotrebne memorije prošlosti. Druga šina ide u pravcu budućnosti i njen zadatak je da nam otvori puteve životne službe tako što ćemo u svakodnevnoj duhovnoj praksi sretanja sa sobom osvestiti ko smo, šta je naša svrha i kuda idemo. Ta duhovna praksa treba biti jasna i konstantna i povezana uz neku tradiciju ili način koji svaka individua prepoznaje kao svoj duhovni put i kontakt sa onostranim koji nam zapravo pomaže da osetimo sebe, svoju suštinu – to i jeste put. Tako da, šta god da izaberete, važno je da ste posvećeni nečemu uzvišenom i da postoji jasnoća u tom kontaktu, inače… ne zaboravite, univerzum je šarolik i naše povezivanje može isto tako doneti odgovore, poruke i senzacije koje baš i ne pripadaju našoj šini budućnosti. Zato, oprezno sa duhovnom praksom – cilj je naći sebe, a ne nekoga ko želi u nas da se useli i da kroz nas živi i dela. Kada se te dve šine usklade – istovremeno puštamo prošlost da ostane iza nas, dok se krećemo ka našem izvoru i dela nam stvaraju novu budućnost, bez projekcija koje stvaraju reprize prošlosti – mi smo onda na pravom mestu i u pravom vremenskom trenutku – ovde i sada. I tako postajemo alhemičari svog života, svoje realnosti, ali takođe imamo svoj doprinos svetu. Često se ljudi osete ugroženima kada dođu u dodir sa drugačijom istinom ili realnošću nekog drugog bića i počne borba za dominaciju koja vuče koren iz bazične nesigurnosti u sebe i svoju istinu. Negde u dubini osoba koja stvara situaciju konflikta ne veruje sebi, ne voli sebe i svoju realnost, pa je nameće drugima kroz dominaciju. Samim tim, dominacija je potreba za potvrdom. U takvim situacijama staje život i počinje projekcija prošlosti sa mesta nesigurnosti i nemoći. Ako svesno i budno ulazimo u konfliktna iskustva, to ne mora nužno biti problem, jer konstruktivni konflikt može biti naša alatka za rast. Taj potencijal zavisi od naše prisutnosti i nivoa svesti. U konstruktivnom konfliktu možemo iznova naučiti kako da se osećamo sigurno, prihvaćeno i voljeno i onda naš svet postaje sigurno mesto za rast i razvoj; ali ne samo nas, već za sva bića. Ta vrsta ljubavi je bezuslovna, kao da je svako biće pred nama sveto i vredno u svojoj autentičnosti. Tada postajemo alhemičari koji stvaraju uniju iz podeljenosti – a to je alhemija života koja nam je u ovom trenutku najpotrebnija.
Zato je bitno da rešimo svoju prošlost, ličnu i kolektivnu, kroz duboko prihvatanje i da se u svakodnevnom susretu sa sobom srećemo sa istinom o svojoj suštinskoj snazi, snazi koja stvara i otvara vrata života. A to nije malo, to je čitav univerzum na dlanu.