PIŠE: MIŠKO TOMIĆ
Dok je nemirna 1968. godina beležila događaje:
23. januar — Mornarica Severne Koreje u teritorijalnim vodama zarobila je američki špijunski brod USS Pueblo.
17. mart — Pronađeno je više od 6000 mrtvih ovaca, uginulih kao posledica testiranja nervnog gasa u Skal Veliju u Juti.
4. april — Američki baptistički sveštenik i borac za građanska prava Martin Luter King je ubijen u Memfisu.
3. maj — Sukobima studenata sa policijom u Parizu su počele studentske demonstracije koje su se kasnije proširile na ceo svet.
29. maj — Dobrica Ćosić, na sednici CK SK Srbije, izjavio da se na Kosovu vrši teror nad Srbima i da kosovske vlasti ništa ne čine da bi to sprečile. CK se ogradio od ovih stavova i ovaj događaj označio je početak Ćosićevog disidentstva.
3. jun — U Beogradu, a potom i u drugim univerzitetskim centrima u Jugoslaviji, počele su studentske demonstracije, prve u komunističkoj Jugoslaviji.
13. jul — U eksploziji bombe u bioskopu „20. oktobar“ u Beogradu, koje je podmetnulo Hrvatsko revolucionarno bratstvo, poginula je jedna osoba, a 77 je povređeno.
20. avgust — 21. avgust – Trupe Varšavskog pakta predvođene Sovjetskim Savezom su upale u Čehoslovačku i okončale Praško proleće.
U toj 1968. godini je zauvek otišao
27. mart — Jurij Gagarin, sovjetski kosmonaut
Rođeni su:
3. februar — Vlade Divac, srpski košarkaš
4. mart — Petsi Kensit, engleska glumica, muzičarka i model
31. maj — Aleksandar Madžar, srpski pijanista
3. jul — Uliks Fehmiu, srpski glumac
27. jul — Marija Gracija Kučinota, italijanska glumica
10. septembar — Gaj Riči, engleski režiser, producent i scenarista
I više nego dovoljno razloga da se jedan reditelj i jedan arhitekta otisnu u neobičnu plovidbu kojoj bi se sigurno priključio i Ginis kao treći član posade ne bi li se uverio u poduhvat o kojem se pričalo. Verujem da dvočlana posada gumenog čamca nije ni nameravala da ga obavesti o tome. Fini zapovednik crnog gumenog čamca BG-4579, dužine 5.2 metara, širine 2.2 metra, sa vanbrodskim motorom marke Johnson 60, bez navigacionih uređaja, opremljen nautičkim kartama i intimno dokumentarnim dnevnikom i kamerom, reditelj Arsenije Jovanović sa drugim članom posade, mornarom arhitektom Dragošem Bazarenom, kreće iz beogradskog rukavca Save… za Rovinj.
Arsenije je smeo navigator koji se, još kao dete, pokazao hrabrim kada je prvo uzeo majčino plehano korito za pranje rublja i sa mlađim bratom od tetke krenuo vodenim tokom Resave. Kasnije kao diplomac pozorišne režije na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, pred profesorom Vjekoslavom Afrićem*, rediteljem prvog jugoslovenskog posleratnog filma „Slavica” i Hugom Klajnom*, pre nego što će diplomirati, uzima dedinu drvenu šljuku, opremljenu samo veslima, sa namerom da ode iz Beograda do Siska uzvodno Savom i vrati se nazad. Uzvodno privezani za šlep, a nizvodno borbom sa plovnim tokom. Tada je kao saučesnik i mornar bio njegov drugar i odmah posle toga uspešno diplomira pozorišnu režiju 1953. godine.
Ipak, ne osvrćući se previše u pogledu raznovrsnog stvaralaštva Arsenija Jovanovića jer verujem da bi bilo dostojnije pohađanje seminara ili bar master klasa o tome.
Godine 1968. na pontonu u savskom rukavcu na Adi Ciganliji, zadesili su se glumac Janez Vrhovac, kao i uvek stojeći uspravno sa tompusom u ruci i posmatrajući malo sa strane, baš onako kako je gledao filmove u kojima je igrao i one u kojima nije u Pulskoj areni. Ljubivoje Ršumović u ulozi novinara u emisiji Dvogled, koji zapitkuje smelog upravitelja gumenog čamca Arsenija pred polazak Savom, Dunavom, pa preko delte Dunava kod Suline u Crno more, potom preko Bosfora u kojem se brodovi mimoilaze desnim bokovima zbog jakih struja, dakle saobraćaju desnom stranom, ulaskom u Sredozemno more preko Mramornog, Egejskog i Jonskog mora, pa preko Otrantskih vrata u Jadran do krajnjeg odredišta, Rovinja. Dragan Nikolić na gliseru Bore Todorovića pretače benzin u dodatni rezervoar jer jedan nije dovoljan ni do Smedereva, dokle su pratili dvočlanu posadu. Na ispraćaju je i bokser Jovan Džakula, dajući svemu tome atmosferu borbe, opisujući na trenutak pripreme pred bokserski meč. Drugi član posade gumenog čamca je mornar, na kopnu arhitekta, Dragoš Bazareno, koji je projektovao operacionu salu Kliničkog centra u Beogradu, postaće poznat i ovim smelim poduhvatom. Tada, pred polazak, nije ni znao da će na krajnjem odredištu ovog plovnog putovanja, u rovinjskoj noći, u slavlju dolaska, upoznati svoju buduću ženu.
Četiri nedelje putovanja, uključujuči i pritvor pogranične policije u Sovjetskom Savezu, odnosno oblasti Ukrajine, pređenih oko 4500 km, odnosno 2430 nm, od kojih 1117 km rečnog plovnog puta Dunavom do delte u Crno more je vredelo u svakom pogledu, a za nas poštovaoce velikog plavetnila mora, reditelj Arsenije Jovanović nam je dramski i filmično knjigom Priče sa Galiole predstavio mnoga svoja putovanja na sopstvenim plovilima nazivajući ih Galiolom.
Reklo bi se da u slučaju nautičara rečnih tokova i morskih plavetnila, izreka Arsenija Jovanovića „Hvali more, a drži se kopna” ne važi, jer njegov pogled s mora hvali kopno i sve ostalo, a drži se morske plovidbe.
*Vjekoslav Afrić (1906, Hvar – 1980, Split), glumac i reditelj, jedan od osnivača Visoke filmske škole u Beogradu, predavač i direktor.
*Hugo Klajn (1894, Vukovar – 1981, Beograd), lekar, reditelj u Narodnom pozorištu u Beogradu. Kao profesor psihologije napisao je udžbenik „Osnovni problem režije”, koji i danas spada u osnovnu literaturu za studente režije.