Autorka teksta i recepata: Olivera Rosić
Fotografije presnih jela: Dejan Čavić i Rajko Simić
Fotografija autorke: Rajko Simić
Priprema presnih jela: Dragomir Kanački i Olivera Rosić
Sirova veganska ishrana sve je popularnija i sve više ljudi odlučuje se da pređe na ovakav životni stil. Bazično, pod sirovom hranom podrazumevamo obroke spremljene od sirovih, biljnih namirnica, koje nisu termčki obrađivanje preko 42 stepena C. Ocem sirove hrane možemo smatrati Ernesta Gintera, koji je napravio revoluciju svojom knjigom „Živeti bez bolesti“, ali je Ginter bio vegetarijanac, i zalagao se za upotrebu presnog kravljeg mleka i jaja zajedno sa presnim biljnim namirnicama. Početkom devedesetih godina krenula je ekspanzija raw vegan pokreta iz Amerike, pre svega sa autorkama kao šro su su Viktorija Boutenko, Jenifer Kornblit,Kim Wilson….Ideja o ishrani celovitom, što manje prerađenom biljnom hranom dobila je i naučno– medicinsku potporu u best seller-u „The China Study“ Colina Campbell-a, dok je Dr George Malkmus dao i biblijsku potporu ovakvoj ishrani u knjizi „Hallelujah Accress“.
Pokret se iz Amerike polako proširio i na Evropu, i tako smo dobili i mnogo promotera koji se zalažu za poseban pristup sirovoj hrani, režime koji isključuju pojedine namirnice ili favorizuju korišćenje nekih drugih…. Na našem medijskom prostoru prisutno je puno promotera sirove hrane koji zagovaraju različite pristupe sirovoj hrani, ali takođe kombinuju presnu hranu sa klasičnom ishranom, tako da se i sama početna ideja o striktnom presnom veganstvu razvejala.
Sada su uglavnom veoma popularni tkzv. nisko masni režimi ishrane, primarno bazirani na voću, sa veoma redukovanom upotrebom orašastih plodova i semenki, i bez upotrebe hladnoceđenih ulja, soli, začina i žitarica.
Moj pristup je nešto drugačiji: budući da sam dugo godina vegetarijanka, presna hrana je počela da privlači moju pažnju pre desetak godina i od tada sam svo vreme u kreativnom eksperimentu osmišljavanja čudesnih sirovih obroka; Okvir za ovakav izbor ne vidim samo u težnji da se promenom režima ishrane izgubi na težini (brzo i lako) već je to čitav jedan životni stil, kreativna avantura u potpunom skladu sa etičkim principima nenasillja nad drugim živim bićima i prirodom.
Najlepši poklon koji sebi možete dati je zaokret ka vegetarijanstvu / veganstvu, odricanje ne samo od mesne ishrane, već i od svih drugih stvari koje nas okružuju a koje se povezane sa nasiljem nad drugim živim bićima: kožna obuća i odeća, krzno, proizvodi testirani na životinjama…. Mi se, uistinu, ne borimo za svoje zdravlje niti ga teškom mukom stičemo, lakoća postojanja u harmoniji sa životom, inspirisaće vas da kreirate zamamno ukusne obroke , postanete zdravi i vitalni, zadovoljni i lepi.
Kako krenuti stazom presnog veganstva? Lako, donesite odluku, oslobodite se svog tereta prethodnih navika u ishrani, izbora modnih i odevnih predmeta da biste napravili mesta za potpuno nov životni stil.
Jako puno namirnica, u stvari, može se naći na presnom meniju, čak mnogo više nego što se nalazi u standarnoj ishrani. Presno gurmanstvo uključuje svo bogatsvo biljnih namirnica: voće, povrće, orašaste plodove i semenke, gljive, klice i izdanke,hladnoceđena ulja, raznovrsne začine, super hranu…..
Ako se odlučite za gurmansko- presni doček Nove 2016 –te godine, evo predloga za praznični meni, i bogato dekorisani svečani sto:
Supa sa bundevom
Potrebni sastojci (za 4 osobe)
2 šolje na kockice nasečene bundeve (hokaido, ili tkz. „tamburica“)
2 ½ šolje čiste vode
1 glavica crnog luka
1 kašičica samlevenog suvog djumbira
1 kašičica cimeta
2 češnja belog luka
1 šolja iscedjenog soka od jabuke ili kruške
3 kašike hladnocedjenog maslinovog ulja
Pola kašičice himalajske soli
Sve sastojke dodajte u posudu blendera i dobro obradite dok ne dobijete savršeno kremastu supu. Ako obradjujete u blenderu na najvećoj brzini 5 minuta, supa će biti ugodno topla za serviranje.
Savet plus
Ako želite kremastu supu od bundeve, možete dodati pola šolje preko noći namakanih badema. Za gurmanski začinjenu supu, probajte da kombinujete začine kao što su kašičica kumina i pola kašičice korijandera. Gotovu supu možete ukrasiti cimetom i semenkama bundeve.
Čips od kelja
Kelj je dostupan tokom zime, i ne smrzava. Tamnozelene listove treba odvojiti od glavice kelja i izrezati im srednju žilu, a onda ih naseći na manje komade. Listovi kelja mogu da se mariniraju preko noći u malo hladnocedjenog maslinovog ulja.
Marinada za čips od kelja:
Jedna tikvica, jedna šolja sveže samlevenog semena lana, jedna šolja semenki suncokreta koje su namakane u vodi preko noći, malo himalajske soli, jedna sveža domaća ljuta paprika, sok od pola limuna, pola čaše čiste vode.
Suncokret isprati vodom i dodati u blender zajedno sa tikvicom, malo čiste vode, himalajskom soli i ljutom paprikom. Izblendati da sve bude kremasto i pomešati sa samlevenim semenkama lana u prigodnoj posudi.
Zatim umakati listove kelja u smesu i redjati ih na teflex podloge dehidratora. Ostaviti ih da se suše šest do osam sati i okrenuti ih ako je potrebno u toku sušenja.
Idealni zdravi čips za zimske dane!
Savet plus
ljutu papričicu možete i da narežete u gotovu smesu umesto da je blendirate, ukus će biti različit; modifikacije recepta moguće su dodavanjem začina i začinskog bilja po ukusu.
Gurmanske lazanje
Kore – sastojci: Tri tikvice, oprane i narezane; pola šolje lanenih semenki, kašičica himalajske ili morske soli, kašičica cayene paprike ili domaće ljute paprike, kašičica kurkume, sok od pola limuna, tri kašike hladnocedjenog maslinovog ulja, pola šolje čiste vode.
Lanene semenke samleti u mlinu za kafu ili blenderu;
Tikvice naseći i zajedno sa sokom od limuna, maslinovim uljem i pola šolje čiste vode obraditi u blenderu. Dodati so i začine, i samlevene semenke lana. Obraditi još malo u blenderu da bude homogena masa.
Smesu iz posude blendera sipajte ravnomerno na teflex podloge dehidratora, tako da dobijete što pravilniji kvadratni oblik.
U toku sušenja, okrenite kore na drugu stranu, i vodite računa o tome da ostanu meke i savitljive.
Kada su kore gotove, postavite ih na dasku i oštrim nožem isecite na manje kvadratne komade.
Filovanje lazanje je sada stvar vaše mašte, a predlozi su:
prvi red – namaz od suncokreta, presni kečap od paradajza ili sveži paradajz
sledi jedna kora, pa drugi red fila:
rukola, zeleni pesto, sezonska salata
zatim opet jedna kora, pa treći red nadeva:
sveža paprika babura, ljubičasti luk, sveže pečurke
Na kraju lazanju ukrasite semenkama konoplje. Možete da zagrejete lazanju u dehidratoru pre služenja tako da je servirate toplu; završna dekoracija neka bude sveži bosiljak, i cherry paradajz u sezoni.
Čokoladne kuglice sa rogačem i sirovim kakaom
1 šolja semenki golice
Kašika otopljenog kakao butera
Kašika sirovog organskog kakao praha
(Umesto kakao butera i kakao praha, može da se upotrebi i tkzv. Kakao liker, a što je u stvari sirovi medjuproizvod pre odvajanja kakao praha od butera, izglada kao komadi tamne sirove čokolade, gorak, ali sa zaslađivačem nenadmašan za čokoladne sirove praline, i generalno, čokoladne uživancije)
Osam mekanih urmi
Po želji jedna kašika agave nektara ili jakon sirupa
Tri velike kašike organskog rogača
Semenke golice, urme, rogač, otopljeni kakao buter , kakao prah i agave nektar sipajte u posudu multipraktika sa S noževima i dobro obradite dok masa ne počne da se formira u vidu jedne velike lopte, ili dok konzistencija mase ne postane dovoljno homogena da možete da formirate kuglice. Možete koristiti i Vitamix i pritiskati smesu u blenderu centralnim pritiskivačem.
Gotove kuglice uvaljajte u kokosovo brašno, ili kakao komadiće – kakao nibs
Savet plus
Koristite fino mleveni organski rogač za perfektan ukus. Gotove kuglice možete čuvati u frižideru nekoliko dana.
“Jako” čokoladni jednostavni šejk:
Sastojci (za tri osobe): dve banane, 3 dl čiste filtrirane vode, dve vrhom pune kašike finog organskog rogača u prahu, tri urme (ili po želji), kašika kakao butera ( ja bih dodala komad kakao likera!)
Sve se dobro obradi u blenderu i služi u čašama sa nožicom, dekorisano svežom pomorandžom, bobicama nara ili listićima nane.
Savet plus
Ne postoji bolji šejk za tmurna jesenja i zimska jutra od šejka sa sirovim kakaom! Kakao podiže raspoloženje, donosi vedrinu; dekoracija pomorandžom ili narom savršeno dopunjuje ukus. Kada koristite rogač, koji je slatkog ukusa za raziku od kakao-a, nije potrebno da dodajete puno zasladjivača – suvog voća.