PIŠE: DR ANA ŽIKIĆ, LEKAR KINESKE TRADICIONALNE MEDICINE
PHOTO: PIXABAY.COM
Tradicionalna kineska medicina je veliko i staro područje koje može dugo da se istražuje i o kome može dugo da se piše. Zahvaljujući svojim rezultatima u preventivi oboljenja i efikasnosti prilikom lečenja oboljenja, održala se sve do danas.
Ipak, čini se da se ritmovi kojim je čovek živeo tada i sada umnogome razlikuju. Kako mudrost drevnih Kineza primeniti danas, u vreme opšteg ubrzanja, kada se čini da mnogo stvari treba uraditi, savladati, pa i naučiti svakoga dana. Kako uskladiti privatni, društveni, poslovni život, a pri tome ostvariti i održati integritet fizičkog, mentalnog i emotivnog zdravlja. Ostati u balansu, ne čini se kao lak put.
E, zato treba zastati i reći DA mudrosti drevnih Kineza.
Oni nas uče tome da smo sastavni deo velike celine, da sve što se dešava spolja, po istim zakonitostima se dešava i unutar nas. Misli se pre svega na odnos yina i yanga, kao osnovnih zakona polariteta, zatim sistema pet elemenata, odnos qi-ja (vitalne energije) i krvi… U zakonu pet elemenata, svi elementi su međusobno povezani, utiču na rast jedni drugih, ali u isto vreme i ograničavaju jedni druge. Ovaj zakon koji se drugačije može nazvati i Zakonitost Pet Pokreta, uči nas da je sve u prirodi u pokretu, i da je naše da se uskladimo sa tim pokretom. Uostalom, i u nama je sve u neprestanom pokretu, za trenutak zastanite i primetite.
U međusobnom krugu povezanosti drveta, vatre, metala, zemlje i vode, svega ima dovoljno, i sve je usklađeno. Danas je popularno reći da je sve oko nas oslikavanje onoga što je u nama, i sa stanovništa kineske medicine u nama je – izobilje. Svega ima dovoljno, i u skladu sa potrebama se i troši i stvara. Naše je da to izobilje očuvamo. Unutrašnji feng-shui odraziće se na spoljašnji.
Kako?
Posvetiti se sebi i shvatiti da smo odgovorni za naše zdravlje. Negujmo sebe. Dok čitate ove redove, približavamo se proleću kome odgovara element drveta. Kako drvetu treba nega da bi raslo, tako je i sa nama.
Kineska tradicionalna medicina Vam pruža različite načine da se bavite sobom. Ako to radite kao lekar, predivno je, jer kroz upoznavanje sebe, više možete pomoći drugima, i počinjete pacijenta da posmatrate u sklopu svih simptoma koje ima, u sklopu svih okolnosti koje su trenutno aktuelne u njegovom životu.
Ali, ne morate biti lekar da sebi kažete DA. Onda se upoznavanje sebe kroz kinesku medicine pretvara u divan put gde upoznajete više sebe i svoje potrebe, dan Vam postaje ispunjeni, kreativniji, a kako je rečeno na početku da smo deo prirode, kroz upoznavanje sebe, postajemo svesniji i bolje razumemo svoje okruženje.
RITAM.
Naše telo ima ritam od 24 časa, ali i ritam koji prati godišnji ciklus od pet godišnjih doba (proleće, leto, kasno leto, jesen i zima). Shvatimo gde se nalazimo. Rođeni smo sa određenim zalihama vitalne supstance, koja se kod žena menja u ciklusima od 7, a kod muškaraca u ciklusima od 8 godina. Ona se vremenom i troši, tako da je pažljivije treba trošiti, ali isto tako i nadoknađivati.
Nekada je to lako, poštujemo prirodni ritam. Noćni san je važan,
jer samo preko njega dobijamo “noćni yin”, koji se ne nadoknađuje na isti način dnevnim spavanjem. Yin je važan aspekt koji je povezan sa fluidima i tkivima našeg tela, krvlju… Redovan i kvalitetan san je važan da bi se obnovile određene supstance koje se troše tokom dnevnih aktivnosti. Nesanica se uglavnom vezuje sa poremećaje shena (duha, spirita) i ukazuje na postojanje disbalansa. Ako postoji problem da se utone u san, uglavnom se povezuje sa akumulacijom vatre u telu. Nemirno spavanje može da ukazuje na nagomilavanje neke vrste patogena u telu ili na deficijenciju. Lako buđenje, a teško vraćanje u ponovan san, ukazuju obično na deficijenciju slezine i jetre. Na ovaj način, upoznajete se sa jezikom simbola Vašeg tela.
ISHRANA.
Redovna, i naravno – ne preskakati doručak. Zašto je to tako? Tada se ishranjuje elemenat Zemlje, koji je aktivan u to doba dana, i obrok u bilo koje drugo doba neće ga ojačati na isti način. Ako je doručak neadekvatan ili neredovan, posle određenog vremena javlja se slabost elementa Zemlje, što se može manifestovati simptomima nadutosti stomaka, neredovnom ili kašastom stolicom…
Postoji podela namirnica na tople i hladne, za svaku se zna koji meridijan aktivira, a vodi se računa i o ukusu namirnica, kako svaki ukus pokreće qi u određenom pravcu.
Tako na primer, kada nam je hladno, treba uzeti namernice koje pokreću i greju qi, pa
bi predlog bile namirnice poput cimeta, crnog bibera, đumbira…
EMOCIJE.
Budite prijatelj sa svojim emocijama. Nije slučajno rečeno – kada osećamo, tada živimo. Dakle, dobro je iskusiti i smeh i tugu, i preveliku radost i povremeno briznuti u plač…Tako upoznajemo sebe. Prema kineskoj tradicionalnoj medicini, disbalans nastaje kada jedna emocija jako dominira, kada je ne možemo “savladati“ ili je duže vremena prisutna. Kako postoji povezanost između organa i emocija, ovo se vremenom može reflektovati i na disbalans organa. Strahovi se vezuju za bubrege, radost za srce, bes za jetru, zabrinutost za slezinu, tuga za pluća. Kako kineska medicina govori o neraskidivoj povezanosti organa i emocija, ovo bi značilo da disbalans organa vremenom može da dovede do određenog emotivnog stanja.
POKRET.
Kako je sve u pokretu u nama i oko nas, dobro je manifestovati pokret u vidu fizičke aktivnosti. Drevni Kinezi preporučuju vežbe Qi Gonga, TaiQi Quana, Ba Duan Jinga…
Kada oslušnemo sebe bolje, videćemo da se i u nama odvija ples Univerzuma, a naše je samo da zaplešemo zajedno sa njim.
Pojmovi korišćeni u tekstu se vezuju za pojmove kineske tradicionalne medicine