PIŠE: JASNA LOVRIĆ, KOUČING PSIHOLOG
NASLOVNA FOTOGRAFIJA: PIXABAY.COM
Kada govorimo o sopstvenom potencijalu, mi u stvari govorimo o svojoj različitosti, stvorenosti da budemo različiti, pravu da budemo posebni. I korišćenju tog prava.
Nemamo svi isti potencijal za sve stvari. Ne vredi gledati „preko tarabe“ šta drugi rade. Sigurno imamo izuzetan potencijal za par stvari. Možemo ih otkriti samo ako krenemo na put kojim pratimo „znakove pored puta“, mudrost sopstvenog srca, interesovanja. Ne znajući zašto i kako, znajući samo da drugačije ne možemo.
Istraživanje sopstvenog potencijala je odabir umerenog, socijalizovanog sebičluka i namćorluka, u najboljem značenju tih reči. Izbor posebnosti i potencijalne usamljenosti. Majka Tereza ne možemo biti svi. Majka Tereza nije bila slikar, ni poljoprivrednik. Bila je neko ume da saoseća i pomaže, mimo i preko svega viđenog. Postala je simbol pojave. Merilin Monro je simbol seksipila. Nikola Tesla je simbol posvećenosti i uspeha u nauci. Ljudi koji su izrazili svoj potencijal upravo u oblasti u kojoj najbolje mogu i u kojoj su voleli najviše da daju. Da li su to uradili gledajući jedno drugo?! Da li su se oblačili isto, ženili isto, govorili isto?!
Govorimo o jedinstvenom načinu na koji, posmatrajući pojavu iz ugla sopstvenog iskustva i znanja koja smo integrisali, možemo dodati interpretaciju koja nosi istinski potencijal. Onaj koji može obogatiti i tuđa znanja i iskustva. Postati simbol pojave, dok neko drugi ne integriše i naša znanja i prevaziđe ih.
Možemo da kažemo da naučena tuđa znanja i iskustva imaju „knjišku“, praznu vrednost, sve dok im, integrisanjem u naše biće, ne dodamo sopstvenu interpretaciju, ali kroz „živo“ iskustvo. Onda govorimo o svom potencijalu. Zato kažemo da je svršeni student „bez iskustva“, ili da sportista „podbaci pod stresom“, ili da mladi roditelji uče o svom detetu prateći tuđa iskustva sa nekom drugom decom. Proces izgaranja, ulaska i prolaska u/kroz iskustvo povezivanjem sa integrisanjem znanja. Prolaska kroz traženja, greške, uspehe, mizerije, blistave trenutke… (čuveni padovi i ustajanja) je proces istinskog otkrivanja sopstvenog potencijala. U ljubavi, u roditeljstvu, u sportu, u nauci.
Onaj ko je otkrio svoj potencijal je hrabar čovek!
Kada kažemo da je neko autoritet u svojoj oblasti, onda govorimo o nekome koje prošao taj put prolaska kroz nepoznate predele sopstvenog iskustva, gde se kao najveće aveti pojavljuju strahovi i ograničenja našeg sopstvenog uma i bića. Govorimo o „upoznajmo samog sebe“, o „uverenjima i matricama“, o „porodičnim i društvenim kontekstima“. Sav taj rad na sebi… azvoj… upoznavanje… razbijanje uverenja i porodičnih obrazaca… služi jednoj stvari: da dođemo do sebe. „Da dođemo sebi“. Da otkrijemo ko smo. Da potonemo u sebe i prožmemo se svojom suštinom. Da poverujemo da smo vredni. Da poverujemo da smo vredni ljubavi – prvo sami prema sebi.
Naše pravo da budemo posebni je mesto integriteta i samopoštovanja i, pre svega, ljubavi prema sebi.
Sopstveni potencijal možemo ostvariti samo gledajući u sebe i svoje želje, snove i planove. Ako želimo da ostvarimo sopstveni potencijal, ne možemo ga tražiti u drugome, porediti se sa drugima i stati na tome. Kod drugog ga nećemo naći. Drugi nam ga i, pored najbolje volje, ne može prepustiti.
Mesto najvećih autoriteta je mesto troglave aždaje iz bajki. Poštujemo aždaju, ali joj moramo odseći glave da bismo prošli kroz kapiju koju ona čuva – kapiju Znanja. Simbolički, moramo sopstvenim odgovorima poništiti autoritet ako želimo da integrišemo znanje koje nam daje. Frka sa autoritetima je upravo ta – po definiciji nas tokom razvoja provociraju na odmeravanje – sopstvene snage.
Tek kada odsečemo „glave aždaje autoriteta“ i postavimo se u istu vrednosnu ravan, bilo da je ljubav, posao, nauka, prijateljstvo u pitanju, možemo da iskoristimo punu vrednost tog iskustva i odnosa, tada on može da postane i naše bogatstvo.
Put otkrivanja sopstvenog potencijala je individualan kao i mi sami. Međutim, jedno sigurno ne trpi: inertnost, malodušnost i lenjost. Takva ponašanja nas sprečavaju da spoznajemo, primamo, razvijamo se. Možemo slobodno reći da imaju upravo tu „sekundarnu dobit“, da nam omoguće da se – ne razvijemo. Da nam omoguće da nikada ne dođemo do te visoke strme stene sa koje naglavačke skačemo u divno, duboko more našeg potencijala i iskustva života.
Prividno paradoksalno – inertnost, malodušnost i lenjost su potrebni da ih shvatimo kao znake da upravo na tom mestu postoji „zakopano blago“ koje treba da iskopamo, a koje sadrži istinu o nama, ključ i odgovor koji nas propuštaju na sledeći most i sledeću zagonetku.
Kada razmišljam u simbolima potencijala, radije razmišljam u sistemu „matriksa“, nego „linije“ sa dva kraja. U „liniji“, mi stvarima i sebi dajemo pozitivan ili negativan kontekst – ili ih graduišemo na nekom broju između. Sistem, na primer, astrologije ili brojeva je sistem „matriksa“. Mreže. Šahovskog polja. Nebo je matriks. U gornjem desnom kvadratu postoji prostor za rad, a u donjem levom uglu imamo odlične mogućnosti. Tako je i unutar svakog od nas.
Nismo ni dobri ni loši, nego jedinstveni.
Prostor sopstvenog potencijala bih posmatrala kao to nebo. Kao šahovsko polje. Radoznalo. Sa svešću o sopstvenoj dubini i bogatstvu.
Iskoristiti svoj život, svoje „nebo na zemlji“, pronaći svoj potencijal, je nesumnjivo najvažniji zadatak koji imamo. Beskompromisno. Bez poređenja sa drugima. Setite se Malog Princa i planeta i vladara koje je posetio. „Čovek samo srcem dobro vidi, suština se očima ne da sagledati.“
Vera, Nada i Ljubav… ništa novo pod kapom nebeskom. Pronađite gde ste ih zaturili, zataknite ih kao peruške za šešir i krenite. Sreća prati hrabre! Mudrost ćete pronaći uz put. Samo je ponekad u oprezu.