PIŠE: MIA MEDAKOVIĆ
INTERVJU: JOVANKA VIŠEKRUNA JANKOVIĆ
FOTOGRAFIJE: IZ PRIVATNE ARHIVE
JOVANKA VIŠEKRUNA JANKOVIĆ, PIJANISTKINJA IZ BEOGRADA, OSNIVAČ I UMETNIČKI DIREKTOR ARTLINKA I ARTLINK FESTIVALA, ČLAN BORDA EVROPSKE ASOCIJACIJE FESTIVALA, ŠKOLOVALA SE U BEOGRADU, GDE JE ZAVRŠILA DIPLOMSKE I MAGISTARSKE STUDIJE KLAVIRA NA FAKULTETU MUZIČKE UMETNOSTI. POSTDIPLOMSKI PROGRAM ZAVRŠILA JE NA MUZIČKOJ AKADAMIJI FERENC LIST U BUDIMPEŠTI, KOD PROFESORA LASLA BORONJIJA (LASZLO BARANYAY). DOBITNICA ORDENA UMETNOSTI I KNJIŽEVNOSTI U RANGU VITEZA MINISTARSTVA KULTURE REPUBLIKE FRANCUSKE.
OVE GODINE ODRŽAVA SE 10. REGIONALNO IZDANJE ARTLINK FESTIVALA KOJE DONOSI JEDINSTVENU PLATFORMU KOJA KROZ MUZIKU PREDSTAVLJA KULTURNO NASLEĐE, PRIRODU, TURIZAM POD SLOGANOM „GRADOVI FESTIVALI, UMETNICI ZA PRIRODU“, NA NAJLEPŠIM DESTINACIJAMA U SRBIJI I REGIONU ZAPADNOG BALKANA – BEOGRADSKA TVRĐAVA, GOLUBAC, PETROVARADIN, TVRĐAVA RAM, ALI I LUŠTICA, PERAST, TIRANA…
ArtLink festival je u godini Betovena podržao svojim programom proslavu godišnjice velikog kompozitora i sa festivalskim ansamblom izveo njegovu Pastoralnu simfoniju 2020. godine, što je bila ideja inicirana i podržana od strane Ujedinjenih nacija. Pastoralna simfonija posvećena prirodi, insipirisala je i pokrenula novi umetnički koncept festivala – Umetnici za prirodu.
Uz to, ArtLink festival je i jedan od inicijatora nove platforme Evropske asocijacije festivala – Gradovi festivali, koja na festivalsku scenu stavlja Beograd i kulturno jezgro Beograda – Beogradsku tvrđavu.
Grad festival smo kao koncept pokrenuli i u saradnji sa nekoliko tvrđava u Srbiji – Golubac, Pirot, Petrovaradin, a ove godine i Ram, programom Muzika na tvrđavama.
Sve to zajedno pruža mnogo mogućnosti za promociju celog regiona kroz inovativne umetničke i festivalske programe u svoj njegovoj lepoti – lepoti prirode i lepoti kulturnog nasleđa. Zbog toga ove godine ArtLink festival ima svoj program i na Luštici, u Perastu, Tirani, Skoplju.
OVE GODINE, VODA JE IZVOR INSPIRACIJE U MUZICI. KAKO STE DOŠLI NA TU IDEJU?
Voda kao izvor života i energije i kao neiscrpna inspiracija u muzici, tema je ovogodišnjeg festivala.
Voda, kao i ljudski talenat, prirodni su resursi koje je neophodno sačuvati i zaštititi i koji traže pažnju, negu i ulaganje.
Osim toga što su neophodni i nezamenjivi, i voda i muzika poseduju neverovatnu snagu i lepotu.
Voda može da pokrene sve pred sobom, da menja tok, da bude brza, zvučna, moćna, ili mirna, tiha, smirujuća, isto kao i muzika. Ali uvek u sebi ima tu snagu i tu moć i beskrajnu lepotu. Kao i muzika.
Ono što je važno je da umemo da primetimo tu lepotu, da joj se okrenemo, da je čujemo, vidimo i osetimo. I da joj se divimo i čuvamo je.
PO PRVI PUT ĆE NA ARTLINK FESTIVALU UČESTVOVATI I UMETNICA IZ MAROKA. ODLIČNA SARADNJA SA AMBASADOM KRALJEVINE MAROKA SAMO POTVRĐUJE KAKO JE ZAJEDNIČKOM VIZIJOM LAKO BRANITI IDEJU O OBNOVLJIVIM IZVORIMA ENERGIJE – VODI.
Veliko mi je zadovoljstvo što ove godine imamo prvi put saradnju sa Kraljevinom Maroko, koja predsedava Skupštinom Ujedinjenih nacija za životnu sredinu i što ta zemlja izuzetno mnogo pažnje posvećuje zaštiti prirode, pogotovo vode.
Maroko i Republika Srbija ove godine obeležavaju 65. godišnjicu uspostavljanja diplomatskih odnosa, pa je 2022. proglašena godinom Maroka u Srbiji i godinom Srbije u Maroku, kako nam je rekao ambasador Maroka u Srbiji, Mohamed Amin Belhaj.
Umetnica iz Maroka Dina Bensaid je takođe vrlo posebna, jer dolazi iz poznate muzičke porodice, čiji je otac osnivač filharmonije u Maroku, kao i fondacije Tenor, koja muziku i umetnost stavlja u mnogo širi kontekst kroz podršku i edukaciju dece iz ugroženih grupa.
To je uvek plemenita misija – omogućiti muzičko obrazovanje i podeliti muziku sa najmlađima, kako bi im muzika pomogla da bolje i lepše odrastaju.
Dina Bensaid je vrlo svestrana umetnica, ali i direktor najvažnijeg muzičkog festivala u Maroku.
KOLIKO UMETNIKA SE OČEKUJE U PROGRAMU I KAKAV JE OSEĆAJ ŽIVETI MUZIKU?
Ovogodišnji program predstaviće umetnike iz nekoliko zemalja, umetnike koji se ističu svojim zanimljivim idejama i sjajnim umetničkim aktivnostima.
Na svečanom otvaranju nastupiće ansambl Janoška, koji svojim prepoznatiljivim Janoška stilom postaje sinonim za originalnu muzičku imrovizaciju. Zatim plejada pijanista mlađe generacije koji su vodeći predstavnici zemalja iz kojih dolaze – Vaško Dantaš iz Portugala, Mohamed Šams iz Egipta, Pablo Rossi iz Brazila, Dina Bensaid iz Portugala, Adik Nojhaus iz Izraela, Luis Ahius iz Španije, kao i violinista Fedor Rudin, Jan Vogler, regionalni kamerni orkestar Kamerata Balkanika, naš trio Agatos, mladi umetnici Nemanja Adamović, Irina Pejoska, Strahinja Radojičić i mnogi talentovani muzičari iz regiona.
NA ŠTA SI NAJVIŠE PONOSNA U SVOM RADU?
Najviše sam ponosna na uspehe mladih umetnika koji su bili deo programa ArtLink –za mlade talente. ArtLink je od svog osnivanja bio usredsređen na programe za mlade talente, na podršku njihovom profesionalnom razvoju. ArtLink godišnja nagrada za najperspektivnijeg mladog umetnika u Srbiji otišla je od 2005. godine u ruke sjajnih mladih umetnika, na čije sam uspehe beskrajno ponosna. Mnogi su postigli neverovatno visoke rezultate u svojim profesionalnim karijerama i sada su u poziciji da svoje iskustvo mogu da ugrade u buduće generacije.
KOLIKO JE POTREBNO ULOŽITI LJUBAVI I NAPORA U ORGANIZACIJU OVAKVOG FESTIVALA KOJI OVE GODINE SLAVI SVOJ JUBILEJ – DECENIJU POSTOJANJA?
Mislim da je potrebno uložiti sebe i ja jesam veliki deo sebe uložila u sve što je ArtLink do sada uradio i dalje radi.
Pri tom mislim na ideje, ljubav, vreme, energiju, mnogo razmišljanja, mnogo rada, mnogo napora koji na kraju dobije svoju satisfakciju kroz taj trenutak ushićenja nad prezentovanim umetničkim delom.
Veliko bogatstvo i inspiracija su ljudi, umetnici koji su svoju muziku i svoju umetnost podelili na sceni festivala svih ovih godina, donoseći nezaboravne interpretacije.
TEMA JUNSKOG IZDANJA RYL MAGAZINA NOSI NAZIV „SAN IMA MENE“. KOLIKO ARTLINK FESTIVAL IMA TEBE?
Muzika jeste deo mog sna i kad spavam i kad sam budna, a posebno tada, jer uz muziku se najlepše sanja.