PIŠU: TIJANA ĐINĐIĆ I MONIKA PAVLOVIĆ
FOTOGRAFIJE: TIJANA ĐINĐIĆ
Priča počinje ovako:
“Mama, zamisli, svirala sam gong na promociji neke firme!“ – kažem sva ponosna.
Pita mama: “Je l’ te to zabavlja?”
E, to pitanje je početak svega što neko radi u životu: Je l’ te to zabavlja? Jer ako te ne zabavlja, onda ga često radiš automatski, sa pola snage , a ako te zabavlja, nije ti teško ni kada je izazovno.
Tako zapravo počinje moje ponovno upoznavanje sa zvukom. Kao dete sam svirala violinu, završila sam treći razred srednje muzičke škole. Prestala sam da sviram i do danas nisam uzela violinu u ruke. Muzika me je uvek radovala, pokretala, sa njom je uvek lako i jednostavno. Posle nekog vremena sam filantropski podržala program Muzika nade i tako se vratila muzici i zvuku kroz davanje što i danas radim. Potom je stigao trenutak upoznavanja sa potpuno novim zvukom kroz zvučne činije po Peter Hess metodi. Misleći da sam upisala obuku za gong, završila sam obuku za zvučne činije. Nisam ni čitala šta piše jer sam mislila da je obuka za gong. Zaista je bilo zabavno posmatrati sebe u situaciji kada sam mislila da ću učiti jedan tako poseban instrument, a zapravo završila sasvim nešto novo, uzbudljivo i pre svega prelepo. Kakvo je to bilo radovanje duše kada sam shvatila moć koju zvučne činije imaju i šta se sa njima sve može postići. Od blagog dodira i ozvučavanja, pa do balansiranja organa u telu i opuštanja. I tako je krenulo putovanje ka gongu. Nije se odmah desilo i što bi rekli – čudni su putevi gospodnji! I jesu. Obuku za gong praktičara sam završila u martu. Ono što me posebno raduje je da Akademija Peter Hess u Beogradu nudi holistički pristup učenju na lak i podržavajući način. Dani učenja su prošli jako brzo, a sviranje na različitim vrstama gongova je bilo predivno iskustvo. Počev od kombinovanja svih instrumenata koji se mogu koristiti, preko različitih vrsta meditacija uz gong kupku, do sviranja osam gongova naizmenično.
Ono što je potrebno da zna svako ko se upušta u putovanje zvučnom kupkom jeste šta se zapravo događa u ljudskom telu – visok sadržaj vode dozvoljava prolaz zvučnih talasa i vibracija na ćelijskom nivou. Samim tim, telo se čisti od nepotrebnih toksina, pa se time postiže vraćanje ravnoteže. Dakle, zvuk pomaže da se nervni sistem smiri, reguliše rad organa, poboljšava cirkulaciju, balansira rad obe hemisfere mozga, telo čisti od toksina i budi životnu radost. Zvuk prevazilazi sve prepreke i čisti prostor u kome se nalazi instrument. Istražujući putovanje gonga od Azije ka Evropi, negde sam pročitala da postoji verovanje da će svako ko dodirne gong imati sreće! Što se mene tiče – u pravu su!
U današnje vreme kada se sve ubrzalo, kada sadržaja ima toliko da ne znate šta više ili pre da čitate, gledate, radite – svima nam je potrebno centriranje i uzemljenje. A upravo terapija zvukom nudi takav koncept. Koliko se čovek dobro oseća kada odvoji trenutke radosti za sebe i uradi nešto potpuno novo i jedinstveno. Kada sam prve zvučne kupke radila u prirodi, pored reke, iznenadilo me je koliko je gong rezonirao sa okruženjem, kako se uklopio u zvuke reke, drveća, ptica i koliko ga je to okruženje podržalo. Zvuci gonga su osvajali prostor i učesnike svojom jednostavnošću i silinom frekvencija koje su se tako lepo čule.
Da napomenem da su naučne studije istražile efekte gonga i zvučnih činija na ljudsko telo i utvrdile da vibracije prodiru duboko u tkivo, time se reguliše krvni pritisak, umiruje se nervni sistem, mišići se opuštaju i regenerišu, dolazimo do alfa i teta moždanih talasa, odnosno meditativnog stanja koje se može opisati stanjem između jave i sna, poboljšava se san, te se pravi i emotivni balans.
Ukoliko želite da novu godinu započnete nečim sasvim novim i neponovljivim, topla preporuka je gong zvučna kupka ili zvučna masaža. Zvukom do duše!