PIŠE: ANIMA MUNDI
INTERVJU: MILICA LAUFER, MIA MEDAKOVIĆ-TOPALOVIĆ, SANJA STEFANOVIĆ
FOTOGRAFIJE: SANJA STEFANOVIĆ I ANIMA MUNDI
ŽENE KOJE MENJAJU SOPSTVENU REALNOST, KOJE SE OKREĆU SEBI I SVOJIM IDEJAMA, OSMIŠLJAVAJU SVOJE ONLINE MAGAZINE KOJIMA SE TRUDE DA MENJAJU SVET I ČITAOCE. MADA, NAJPRE SU PROMENILE SEBE. JEDNOG DECEMBARSKOG JUTRA 2018. NA DORUČKU U RADISSON COLLECTION HOTELU U BEOGRADU OKUPILE SMO SE DA ISPRIČAMO NAŠE PRIČE.
MILICA LAUFER, UREDNICA „MILICA MAGAZINA“, SANJA STEFANOVIĆ, UREDNICA MAGAZINA „INTRO-DUCING.COM“ I, MOJA MALENKOST, UREDNICA MAGAZINA „REFRESH YOUR LIFE“, MIA MEDAKOVIĆ-TOPALOVIĆ, ILITI ANIMA MUNDI.
SANJA JE IZ VELIKE PLANE, MILICA IZ NOVOG SADA, MIA IZ SUBOTICE – A SVE TRI ŽIVE I RADE U BEOGRADU.
NA BOGATOM ŠVEDSKOM STOLU U HOTELU IZABRALE SMO SVAKA SVOJ UMETNIČKI OBROK, KAFU, SOK, I KRENULE U RAZGOVOR U PRIJATNOJ ATMOSFERI, ZAKLJUČIVŠI DA SE NAJBOLJE OSEĆAMO BAŠ U OVOM HOTELU.
ŠTA VAS JE POKRENULO DA ISTRAŽITE SOPSTVENI POTENCIJAL I KRENETE U SVET ONLINE MAGAZINA?
MILICA: Milica magazin ima kontekst još iz mog detinjstva. Vratila sam u modu igranje lastiša kada smo išli u 8. razred. Onda su nam se dečaci priključivali i postalo je dobra zabava. Uvek sam volela dečake i devojčice zajedno. Kada smo se svi poženili i poudali, muškarci su nastavili da se okupljaju, a žene nisu mogle da izlaze, jer su ostajale kod kuće sa decom. I nastavlja se matrica naše prošlosti, gde žena ne stiže, pored posla i dece, još i da izlazi, i onda nastaje taj ženski front kao ravnoteža. Osmislila sam da se okupljamo nedeljom popodne na čajanci i to smo zvale „Ujež“. Taj „Ujež“ je moj privatni mali kružok, koji sada radim javno na društveno odgovorne teme. To je bio razlog i način da moje prijateljice izvučem iz kuća. „Milica magazin“ je nastao po mom povratku iz Švajcarske, u kojoj je planinski–mačo mentalitet izuzetno izražen. I ja sam tamo bila majka, domaćica, supruga. To sam prihvatila. Kada smo se vratili u Srbiju, razmišljala sam da otvorim neki prostor za žene, da nastavim sa kružokom. Prostor u kojem su svi aktivni i gde svi možemo da budemo ravnopravni je zapravo taj online prostor. Sada okupljam što različitije žene. Magazin je Milica ne zbog mog imena, već što je to ime najrasprostranjenije ovde. Milica nosi simbol jačine, carice, nečeg tradicionalnog. Ja sam htela upravo značenje toga imena i pogleda na ženu da pomirim pod tim nazivom.
SANJA: Ja sam krenula u priču magazina kada je iz bolnice izašla moja ćerka Mia, koja je bolovala od težeg oblika raka, i kada nam je trebalo da potpuno promenimo pravac posmatranja, razmišljanja u životu. Prvo zbog sebe, a onda i zbog ćerke, koju sam uvela u priču kako bi se, pored škole i svakodnevnih stvari, usmerili na kreativno razmišljanje. Želela sam da se oseti bitnom, da ima neku dobru ulogu. Posle dve i po godine, imamo sjajne rezultate. I cela priča oko njene bolesti je ostala iza nas. Nismo je zaboravile, ali joj se ne vraćamo. Uspešne smo i imamo svoj biznis. Pored Mie imam i divnog sina.
MIA: Moja priča me nekako podseća na Miličinu – ja sam u Frankfurtu shvatila da su žene Balkana vezane nevidljivim nitima tradicije i matrica, koje vuku iz prošlosti svojih majki, baka i prabaka. Shvatila sam da prvo moram da promenim sebe kako bih mogla, polako, svojim primerom, da utičem i na druge. Refresh Your Life je nastao po našem povratku iz Frankfurta. Oduvek sam bila u medijima i pravu. U Srbiji, ako ti neko ne otvori vrata u medijima ili bilo kojoj drugoj oblasti, jednostavno ta vrata za tebe ostaju zatvorena. Odlučila sam da ih otvorim sama i zahvalim Cukerbergu za FB kao platformu na kojoj sam pokrenula magazin, menjajući svoj život, osnažujući sebe i koristeći sopstveni potencijal. Iz broja u broj, shvatala sam da smo zaista kreatori sopstvenog života i da, ako se oslonimo na sebe i svoje ideje, možemo daleko stići. Naziv magazina je ustvari ideja da prvobitno osvežim svoj život, a potom i živote svih naših čitaoca kroz adekvatne rubrike i reči psihologa, life coacheva, nutricionista, umetnika.
U KOM SEGMENTU ŽIVOTA SE OSEĆATE DA ŽIVITE 100% SEBE?
MILICA: Ima više segmenata u kojima osećam 100 % sebe. Moj osnovni zadatak je da uspostavim neke balanse. Pre nego što sam postala majka, bila sam u potpunosti akademski tip, izučavala sam kulturu, pozorište. Sva sam u tome bila. Kada mi se desio brak, ljubav, dete, onda sam potpuno bila mama. I otišla u drugu krajnost – mesila sam krofne za decu u zabavištu, kiselila kupus zato što sam htela da pokažem švajcarskim gostima šta je srpsko i potpuno se posvetila kuhinji. I onda sam shvatila da to nisam ja, nešto mi fali. Meni fali profesionalni nastup, izlaženje u javni segment. Ali mi nije bilo jasno gde ću da napravim mesta kada moram da skuvam tri ručka, da ugostim goste, napravim zimnicu, kada ću ja to stići. Nemam mesta za to. Kada sam to shvatila, počela sam i da pravim to mesto. Pravim neku vrstu balansa, imam par projekata, profesionalno sam aktivna, Milica magazin se ponaša kao neka meduza koja ide u mnogim pravcima, mada me to i pomalo plaši, jer mi oduzima onaj segment život u kom uživam – volim svakog vikenda da odem na Frušku goru, u vikendicu, da kuvam paprikaše, skupljam goste, imam bašticu. I tada i tamo osećam da sam baš svoja, ali ne smem samo tome da se posvetim, jer se posle izvesnog vremena osećam prazno. Tako da je to neki balans. A sve se harmonizuje kada je dobro organizovano.
SANJA: Vidimo iz svega da život nije ravna linija. Ne možemo raditi samo jedno i dolaziti do boljih rezultata, jer se trudimo da budemo i dobra majka, roditelj koji daje dobre primere, i onda su to veliki izazovi u našem životu. Onda su to baterije koje nas pune. Ja sam 100 % ja u svom poslu i majčinstvu. Ono što je dobro jeste da sama organizujem svoj posao i dete je u priči sa mnom. Tu smo okupljene i to dobro ide. Mia dobija dobre primere za budućnost. Ja sam počela kao komercijalni modni fotograf, ali nakon nekih životnih izazova, videla sam da mi jako prija da prodrem u dušu čoveka, ali na neki svoj način. Neinvazivno, kroz fotografiju, da uhvatim psihologiju kroz spontanost. Ljudi misle da se radi o običnom intervjuu, fotografijama, ali se u stvari prodire duboko u dušu. To me sada jako inspiriše. I inspirišu me prilazi ka njima da se otvore i da pokažu sebe. Taj bitan segment u Intro-ducingu zapravo je rubrika intro people, gde prikazujemo modni kontekst određene osobe, ali on nije samo modni, jer moda odražava psihologiju, karakter tog čoveka. Moda kroz otkrivanje tebe. Ko si ti?
MIA: Ja sam 100 % ja kada sam u konstantnoj komunikaciji sa različitim ljudima, a sa druge strane, da imam balans lične tišine. Dosta sam sama i umem sa sobom u tom kontekstu. Dobro se osećam. Svoja sam ukoliko putujem – moje oči ne mogu da se nagledaju sveta, duša ga je uvek gladna. Jako mi je bitno da ulažem u znanje i putovanje. Otac me je 2002. godine pitao: „Mia, da li želiš da ti kupimo kola ili ideš u Italiju da učiš italijansk?“ Ja sam se već tada odredila i otišla u predivnu Peruđu, na Univerzitet za strance, kako bih učila. To je ono Fromovo pitanje „Imati ili biti“. Mislim da je trend u svetu da se ulaže u putovanje i obrazovanje. Na tim putevima, sebe spoznajem i nemam bolje prilike od sveta koji me uči i oblikuje. Meni životne okolnosti kad nismo ukalupljene, kad smo van zone komfora, prijaju, jer moram da koristim fluidnu inteligenciju koja tada rešava sve zadatke. Kopam u sebi i tražim sebe i dalje. U potpunosti živim sebe kroz ulogu majke koja nije nimalo laka, a fenomenalna je. Imam dečaka koji je moj svemir. Ja sam kada stvaram iz haosa, ali sa dobrom pripremom. 100 % sam ja i kroz fotografiju, kroz kadar koji ugledam. Tada više za mene ne postoji ni prostor, ni vreme. Ka tome me vuče neka snažna energija. Iz detalja obnavljam sopstvenu energiju.
KAKO POKRENUTI SVOJU PRIČU?
SANJA: Da li ste vi svesne što imamo ovaj projekat, ne radimo od 9 do 17 u nekoj kancelariji, stvaramo same energiju kroz ovaj naš posao. I to nije umarajuća energija koja iscrpljuje. Odeš kući, pa nisi ni za šta, nego je prosto renew, obnavljajuća.
MILICA: Ja nemam tu jasnu granicu privatnog i profesionalnog. Ako živiš svoju profesiju potpuno, onda to živi jedno sa drugim. Onda je to najlakši put osnaživanja žene.
SANJA: Najteže je krenuti u neku svoju priču, mada ne mogu i svi da rade svoje priče. Nemaju svi neke ideje. Žene koje se bave intelektualnim radom u nekom trenutku moraju da se nađu, nikada to nešto ne može da ih napusti. Da li će to biti sa detetom u rukama ili pored – to nešto u nama počinje da vrišti, ono što nam treba za sebe.
MIA: Znaš kada čovek krene i kada se probudi? Kada doživi bankrot, ili kada se razboli od kancera, ili razvede. Tada nastupa transformacija i put ka sebi.
KOJE VAS KNJIGE OKRUŽUJU, ŠTA IMATE RAZBACANO PO KREVETU, OKO KREVATA, NA RADNOM STOLU?
MIA: Jutros se budim i oko mene ugledam par naslova. „Marreid to a Bedouin“ holandske autorke Marguerite van Geldermalsen, „Žene koje trče za vukovima“ Clarissa Pinkola Estes, „Nega duše“ Tomas Mur, „Retorika – uvod u besedništvo“ Ljube Tadića. I tako, knjige oko mene dolaze i okreću se, u isto vreme čitam više knjiga i kako za koju imam ili nemam koncentraciju.
SANJA: S obzirom na to da sam studirala francuski jezik, čitam francusku literaturu – Volter, Montenj, Stendal „Crveno i crno“, kupujem klasike. Trenutno mi ne prija savremena književnost. Nisam u toj fazi. Najviše mi odgovara da se vratim u prošlost – pročitanim knjigama ili onima koje su mi promakle.
MILICA: Ja sam ovih dana u razbacanim papirima i stranicama prevoda knjige “Draga Idžeavele, feministički manifest u petnaest predloga” autorke Čimamanda Ngozi Adiči (Chimamanda Ngozi Adichie). Čitam drugu knjigu Elene Ferante, odlična je knjiga Lane Bastašić „Uhvati zeca“, a krajem leta sam naletela na čuvenu knjigu „Power“, pa je ona sad aktuelna.
Urednicama sam poklonila knjigu-priručnik na engleskom jeziku „Tips of the Week“, makedonskog izdavača Macedonian Export, u kojem autori sa Balkana daju smernice kako da se pokrene sopstveni biznis i kako se oživljava ideja, koja je i tema mog članka u istoimenoj knjizi.
Kroz naše magazine, mi stvaramo neku drugačiju realnost, sagledavamo je iz svog ugla i bojimo je drugim bojama. Svako ima svoju istinu, svoj stav i svoje poglede na svet. Tu smo da osnažimo žene, da budemo pioniri, da svojim primerom pokažemo da je sve moguće ukoliko zaista to želimo i ukoliko nađemo dobar oslonac u sebi.
ČITAJTE NAS:
www.milicamagazine.com
www.intro-ducing.com
www.ryl.rs