PIŠE: JASNA ĐOKIĆ, FITNES TRENER I KREATOR PROGRAMA MENOFIT
Ulazak u petu deceniju kod nekih žena stvara zabrinutost zbog promena koje dolaze, dok je za druge ovaj period početak novog, slobodnijeg života.
Perimenopauza i menopauza su neminovne faze u životu žene koje nikako ne smeju da znače kraj, već priliku za novi početak, naročito kada je u pitanju zdravlje, fitnes i lična sloboda. Sa pravim pristupom, žene 40+ mogu uživati u telu koje je snažno, izdržljivo i puno vitalnosti.
Najčešći simptomi koji se javljaju u periodu primenopauze i menopauze su pojava valunga, promena raspoloženja, povećanja telesne težine, promena na kostima, zglobovima i mišićima. Međutim, ovo nije vreme za pasivnost, nego mogućnost za ponovno povezivanje sa svojim telom i oslobađanje energije koju možda niste ni znale da posedujete.
Osnaživanje kroz vežbanje
Jedan od najmoćnijih alata za prevazilaženje fizičkih i mentalnih promena u perimenopauzi i menopauzi je redovno vežbanje. Možda mislite da je kasno da počnete sa novom rutinom, ali zapravo, svaki trenutak je idealan da se okrenete novim navikama. Vežbanjem možete uticati na kontrolu telesne težine, kao i na poboljšanje tonusa mišića, regulaciju raspoloženja, nivo stresa, ali i na podsticaj proizvodnje hormona sreće.
Pored toga, redovnim vežbanjem možete uticati i na smanjenje rizika od srčanih oboljenja, regulaciju šećera u krvi, kvalitetniji san – i mnoge druge stvari koje se u perimenopauzi i menopauzi mogu poremetiti. Istraživanja pokazuju da žene koje redovno vežbaju tokom ovog perioda života ne samo da se osećaju fizički bolje, već imaju i viši nivo samopouzdanja i emocionalne stabilnosti.
Kako početi
Ako već niste aktivne, početak može delovati zastrašujuće, što često dovodi do pomeranja zacrtanih rokova i ciljeva. Međutim, ključ je u postepenom i prilagođenom pristupu i osećaju šta vašem telu treba. Šetnje u prirodi, plivanje, vežbe oblikovanja mogu biti odličan način da se počne. Najvažnije je da izaberete aktivnosti u kojima uživate, jer će one postati deo vaše svakodnevice i omogućiti vam dugoročne rezultate.
Svakako jedan od glavnih ciljeva vežbanja u perimenopauzi i menopauzi treba da bude jačanje mišića i koštano-zglobnog sistema. Zbog pada nivoa estrogena, kosti postaju krhkije, a mišićna masa se smanjuje. Uvođenje vežbi sa otporom i vežbi snage sa vanjskim opterećenjem može značajno smanjiti rizik od osteoporoze i pomoći u održavanju mišićne mase.
Oslobađanje sa 40+
Nakon četrdesete, kod žena neminovno dolazi do promena pre ili kasnije, ali to su promene koje mogu doneti slobodu. Sa godinama dolazi iskustvo, samopouzdanje i sposobnost da bolje razumemo sebe. Sloboda se može pronaći u oslobađanju od očekivanja – kako društvenih, tako i ličnih. Možda više ne morate da jurite savršeni izgled, umesto toga možete usmeriti energiju na to da se osećate dobro i spolja i iznutra. Vežbanje vam daje priliku da preuzmete kontrolu nad svojim zdravljem i da se povežete sa telom na nov način, zato prihvatite svoje telo i sve promene kao dar. Sloboda dolazi iz svesti da su promene deo života, ali i da vi imate moć da ih oblikujete, pa i glasno kažete da vam treba pauza. Ako je program treninga pravilno programiran, on podrazumeva i program oporavka koji ima za cilj da smanji fizički zamor, kao i mentalnu i emotivnu opterećenost. Ne zaboravite – ovo je vaše vreme koje pored treninga treba da sadrži i otpuštanje i prepuštanje.
Povezivanje
Pored vežbanja i stvaranja navika, još jedan važan aspekt za žene u perimenopauzi i menopauzi je i zajednica. Povezivanje sa drugim ženama koje prolaze kroz slične promene može biti izuzetno osnažujuće. Uloga trenera u tom periodu je veoma važna, pogotovo personalnih trenera, koji često predstavljaju prelaz ka oslobađanju i nekada mogu presudno uticati na sliku koju stvarate o sebi, ali i prema drugim ženama. Bilo da se radi o personalnim ili grupnim treninzima, odnosno nekom drugom vidu rekreacije, zajedništvo i razmena iskustva pozitivno utiču na očuvanje zdravlja jer zajedno možete deliti iskustva, bodriti jedna drugu i motivisati se da nastavite. Kroz trenersku karijeru dugu trideset godina, prolazila sam kroz razne faze u radu sa svojim klijentinjama, a sada smo zajedno na istom zadatku, jer sam i ja jedna od vas sa 50+.
Briga o sebi
Na kraju, najvažnija lekcija za ženu, pogotovo nakon četrdesete, jeste briga o sebi. Više nego ikada, vaše telo i um zahtevaju pažnju i negu. Sloboda dolazi kroz prepoznavanje svojih potreba i postavljanje zdravlja kao prioriteta. Ovo nije vreme za odustajanje – ovo je vreme za ponovno otkrivanje sebe i svojih potreba.
Dakle, drage žene, ako ste u periodu perimenopauze ili ste već u menopauzi – samo bez panike. Neka to bude početak slobodnog, snažnog i ispunjenog života u kojem je vežbanje ključni saveznik. Prigrlite ovu novu fazu raširenih ruku, jer je to vreme da budete jače, zdravije i slobodnije nego ikada pre. Znam mnoge koje su uspele!