in

ZASLUŽUJEMO LI DA NAS SVEMIR OPET STVORI?

PIŠE: BRANISLAV JANKOVIĆ
FOTOGRAFIJA: IZ PRIVATE ARHIVE

„Neki će svemir ponovo da nas stvori”

Rečenica iz pesme Sunce, mog Nišlije Branka Miljkovića.

Onog kojeg je obasjala sopstvena vatra. I izgo­rela. Onog što se poput Ikara previše približio žutoj zvezdi.

Nekim ljudima i prah gori.

Možda je hteo da umesto svemir stavi reč Bog. Možda je hteo, ali nije. Čudno je sve to sa čo­vekom i stvaranjem.

Još čudnije kada se u sve to umeša i vatra.

Možda je verovao u paralelne univerzume ili rein­karnaciju. Možda mu se ovaj svemir nije sviđao, te je ovim stihom, kao svojevrsnom vradžbinom, naručio matericu neke druge vasione, one koja neće suditi svojim pesnicima – da se u njoj stvori kao neko drugi.

Uvek sam smatrao da pesnici pišu sami sebi. Drugima ako se dopadne to je u redu. Ako im se ne sviđa i to je u redu. Pesnik je neko ko se naj­više razgoliti, pokazujući golotinju svojih pesama bez srama i stida, siguran da je to nešto vredno kamena i boja.

Volim samouverenost i žar poeta.

Pesme treba pamtiti, voleti, recitovati. Kada smo to prestali da uživamo u njima, tražeći tajnu koju većina pesama uglavnom i nema?

Ili ja olako gledam na stvar, pojeden saznanjem da mi, romanopisci, nemamo onu žar iz prošlog pasusa, te trpamo sve moguće zavere i tajne u naša dela, sve u nadi da ćemo izgoreti na lomači oduševljenja naših čitalaca.

Mogu celu knjigu da napišem o tom svemiru i da nikada ne budem siguran u tačnost svog objaš­njenja – u prozi nije bitna istina, te ni vi ne shva­tajte ozbiljno sve ono što napišem.

A i svemir zna da slaže.

Ne volim filozofije i objašnjavanja o prolaznosti života, ustrojstvu univerzuma, neprekidnom nizu stvaranja koji se nikada ne prekida, o ljudskoj nemoći pred kosmičkim zakonima, o prolaznosti i krhkosti čovekovog postojanja.

Nije li to tema svake knjige? Nije li to tema svači­jeg života? Na ovaj ili onaj način.

Zaslužujemo li da nas svemir opet stvori?

Šta ako odluči da nas ovog puta preskoči i da naš broj u mnoštvu onih koji čekaju, ne bude iza­bran.

Možda nismo bili dovoljno dobri, ali nadamo se da su svakom univerzumu potrebni i grešni lju­di, pa ćemo se opet pojaviti, iznova i iznova se rađati i pokušavati da promenimo dobijenu sud­binu. Da u narednom izvlačenju brojeva barem dobijemo šansu da se dokopamo novog rađanja.

Po čemu bi dobar svet bio dobar, ako nema loših ljudi?

Moramo li da u ovom životu završimo sve ono što smo započeli, planirali? Smemo li da ostavi­mo neke planove i ciljeve za naredni život? Sve što možeš da uradiš u ovome životu uradi, neko bi rekao. Ne ostavljaj ništa za naredni.

Jer možda ćeš se roditi kao pesnik. Krhkih ose­ćaja i tananih misli i onda ništa od posla – umet­nici su lenštine i vole samo svoju umetnost.

Da li je svemir pravedan? Možemo li reći: čudni su putevi svemira, besni na loše stvari koje nam se dešavaju, trudeći se da nađemo razlog zašto baš nama i gde nestade pravda. Lako je ljutiti se na Boga, ajd probajte da se naljutite na svemir. Ili da ga psujete u svakodnevnom govoru. Lakše je sa božanstvima, spustimo ih na naš nivo. Sa univerzumom je to malo teže.

Ali šta ako se usudimo da mi sami stvorimo sve­mir?

Hoće li to biti čin hrabrosti ili ludila, tako svojstve­nog svakom stvaraocu? Hoćemo li u tom stvara­lačkom ludilu imati mere, granice, postaviti pravi­la, odrediti dno i vrh? Možda ćemo se, potaknuti tolikom količinom moći, pretvoriti u stvoritelja bez skrupula i morala. Hoće li svemir koji stvo­rimo biti po meri čoveka? Ili još jedno gubilište, bez čistilišta i obećavajućeg raja.

Pa, dobro, reći će neko, ja imam svoj svemir i neću da ga namećem drugim ljudima, on je samo moj i tako trpimo se mi, nikoga ne ugrožavajući. I ako treba, izgoreću sa njim ili u njemu.

A ja?

Hoću da me rodi neki tuđi svemir. Nečiji. Kakav god. Da budem njegov deo. I zato menjam sve svoje svemire i porođaje, za sunce pesnika koji ću postati.

ŠTA MISLITE?

100 Poena
Upvote Downvote

PISANJEM I SLIKANJEM DO SAMOSPOZNAJE

RECONSTRUCTION