PIŠE: MIA MEDAKOVIĆ
INTERVJU: DAVID STEVANOVIĆ
FOTOGRAFIJE: IVANA STEVANOVIĆ
DAVID STEVANOVIĆ, DIZAJNER I MAJSTOR KRZNARSKOG ZANATA, ROĐEN JE U KRZNARSKOJ PORODICI U BEOGRADU. OD SVOJE 18. GODINE AKTIVNO RADI NA STVARANJU UNIKATNIH KRZNENIH KREACIJA.
BITI KRZNAR ZA NJEGA JE VIŠE OD ZANATA, TO JE NJEGOV ŽIVOT. KROZ CELOKUPNU KARIJERU NEGUJE I USAVRŠAVA KRZNARSKO UMEĆE KAO DRAGOCENO PORODIČNO NASLEĐE, ZAJEDNO SA SVOJOM SUPRUGOM IVANOM.
BUNDE SA POTPISOM „STEVANOVIĆ“ SU SINONIM ZA TRADICIJU, KVALITET I KREATIVNOST, A DOSTUPNE SU U HOTELU HYATT REGENCY U BEOGRADU.
Kada si ušao u svet krzna i bundi?
Rođen sam u svetu krzna, moj otac je krznar.
Šta se podrazumeva pod kvalitetnom bundom?
Osnovni uslov za kvalitetnu bundu je kvalitetno krzno, krzno koje je dobro uštavljeno.
Na početku karijere, kada sam radio popravke tuđih bundi, imao sam priliku da vidim bunde koje sa spoljašnje strane izgledaju dobro, ali kada bih ih otvorio, video bih kožu (unutrašnju stranu krzna) koja je trula. Takve bunde pucaju kao papir kada ga pokvasite i ne vredi ih popravljati, jer će opet pući pri prvom nošenju.
Problem je što kupac kada kupuje bundu ne zna šta je sa unutrašnje strane. Zato je samo kupovina u proverenim krznarskim radnjama sigurna kupovina.
Drugi uslov za kvalitetnu bundu je kvalitetna izrada.
Koliko su danas u svetu i u Srbiji u modi muške bunde?
Ne mogu da kažem da su u Srbiji muške bunde moderne, to nije nešto u čemu ćete videti naše muškarce na ulici. Izrađivao sam muške bunde po porudžbini za naše muškarce koji često putuju u inostranstvo, rade sa inostranim partnerima i posećuju luksuzne destinacije poput St. Moritza, gde je prava revija krznenih kreacija i muških i ženskih. Definitivno ne može svaki muškarac da ponese mušku bundu.
Ove godine sam prvi put napravio mini kolekciju muških bundi i prvu bundu je kupio naš čovek koji živi u Americi. Vrlo brzo je putovao u Aspen sa svojom bundom i dobio sam sjajne povratne informacije.
S obzirom na to da imamo i klijente iz inostranstva, oni pokazuju veće interesovanje za muškim bundama, a posebno je primetno oduševljenje klijenata iz arapskih zemalja.
Da li su one komplikovanije od ženskih?
Muške bunde nisu komplikovanije od ženskih. Svaka bunda koju izrađujem je unikat, izrađujem je ručno i broj časova rada mnogo zavisi od vrste krzna, modela i dužine bunde. Za neku bundu je potrebno 30 časova rada, a za drugu i do 100 časova.
Kakav je studio/atelje u kojem radiš? Da li je neka vrsta „svetog mesta“ u kojem se prepuštaš svojoj kreaciji?
Moj atelje je za mene vrsta „svetog mesta“, tu sam uvek sam i imam mir koji mi je neophodan da bih se potpuno posvetio stvaranju novih kreacija.
Kupovina bunde je dobra investicija u dobar osećaj i u budućnosti. Kada su bunde zaista večne i kako ih vi održavate svojim kupcima?
Ukoliko je bunda zaista kvalitetna, ona će biti večna. U tom slučaju je potrebna minimalna, ali pravilna nega da bi bunda zadržala svoju lepotu decenijama.
U toku proleća i leta, kada ne nosite bundu, potrebno je čuvati je u platnenim navlakama (nikako u najlonu). Koristiti lavandu kao zaštitu od moljaca. Dva puta godišnje izneti je napolje da se proluftira na pola sata kada nije direktno sunce.
Bunda sme da se nosi po snegu i kiši, samo je bitno da se nakon toga okači na ofinger i ostavi da se prirodno osuši. Ne sme se držati pored izvora toplote.
Bunde se čiste samo u specijalizovanim krznarskim radnjama. Mi obezbeđujemo usluge čišćenja i održavanja za sve naše bunde. Održavanje podrazumeva zamenu postave, kopče, sitne popravke.
Bunde „Stevanović“ mogu biti personalizovane.
Da, zaista smo posvećeni da našim klijentima damo maksimum jer bunda se kupuje iz zadovoljstva i sam čin odabira bunde treba da bude pravo uživanje. Klijenti su zaista kreativni kada je personalizacija u pitanju, pa se često na našim bundama nađe ljubavna poruka ili stih kada muškarac poklanja bundu dami.
Da li bunda može da se redizajnira posle izvesnog broja godina?
Naravno. Dešava se da žena nakon par godina poželi da ima kapuljaču na bundi umesto kragne ili obrnuto, da zaključi da bi ipak želela da bunda bude duža ili kraća, da umesto polarne lisice na kragni stavimo činčilu. Bunda nakon redizajniranja najčešće izgleda drugačije i svi misle da je žena kupila novu bundu.
Koja je formula tvog uspeha?
Ozbiljan rad, potpuna posvećenost i velika ljubav prema stvaranju krznenih kreacija.
Tema decembarskog izdanja RYL magazina nosi naziv „Nova godina, nove priče“. Koje su to priče i aktuelnosti sa kojima ulazite u 2025. godinu?
Kao i svake godine, trudim se da napravim nešto novo. Planiram da napravim veću kolekciju muških bundi, ženske i muške bunde sa dva lica, nove krznene aksesoare. Da ne otkrivam baš sve, neka nešto ostane i kao iznenađenje.