PIŠE: MIA MEDAKOVIĆ
INTERVJU: BRANKA SUDAR
FOTOGRAFIJE: IZ PRIVATE ARHIVE I MIA MEDAKOVIĆ
BRANKA SUDAR, OSNIVAČ CENTRA INTEGRATIVNE OKUPACIONE TERAPIJE (OT CENTAR) U BEOGRADU. ROĐENA JE U ŠAPCU, GDE JE ZAVRŠILA SREDNJU MEDICINSKU ŠKOLU. PO DOLASKU U BEOGRAD DAVNE 2003. GODINE, UPISUJE VISOKU ZDRAVSTVENU ŠKOLU STRUKOVNIH STUDIJA, ODSEK RADNE TERAPIJE. NAKON ZAVRŠETKA STUDIJA, SVOJE USAVRŠAVANJE NASTAVLJA NA FAKULTETU ZDRAVSTVENIH NAUKA, ODSEK FIZIO I RADNE TERAPIJE, A 2017. GODINE ZAVRŠAVA MASTER STUDIJE NA UNIVERZITETU U NOVOM SADU, ASOCIJACIJA CENTARA ZA INTERDISCIPLINARNE I MULTIDISCIPLINARNE STUDIJE I ISTRAŽIVANJA — ACIMSI I HUTON (MEDICINA, ELEKTROTEHNIKA I MAŠINSTVO) MASTER OF SCIENCE IN MECHATRONICS IN MEDICAL REHABILITATION. RAD NA TEMU „SENZOMOTORNI POLIGON” PRIVUKAO JE DOSTA PAŽNJE, JER SE ODNOSI ISKLJUČIVO NA PRIMENU KOD OSOBA SA MENTALNIM POTEŠKOĆAMA. GODINE 2019. ZAPOČINJE SA PROCESOM OSNIVANJA ORGANIZACIJE KOJA SE BAVI EDUKACIJOM, PREVENCIJOM I UNAPREĐENJEM MENTALNOG ZDRAVLJA, A SVE TO ZAHVALJUJUĆI STEČENOM SEDAMNAESTOGODIŠNJEM ISKUSTVU U INSTITUTU ZA MENTALNO ZDRAVLJE, GDE I DANAS RADI. AUTOR I KOAUTOR JE PRVOG IZDANJA PRIRUČNIKA I PRAKTIKUMA IZ OKUPACIONE TERAPIJE U MENTALNOM ZDRAVLJU U SARADNJI SA IPD — INSTITUTE FOR POPULATION AND DEVELOPMENT I MINISTARSTVIMA ZDRAVLJA BIH (FEDERACIJA I RS).
Kako si došla na ideju da osnuješ Centar integrativne okupacione terapije — OT Centar?
OT Centar je proistekao iz potrebe ljudi da nakon završenog terapijskog lečenja imaju adekvatan prostor u kome bi nastavili svoj oporavak uz profesionalno vođenje i pružanje odgovarajuće podrške. Naši saradnici su zdravstveni profesionalci sa višedecenijskim iskustvima u poljima zaštite mentalnog zdravlja, socijalne zaštite, psihologije, specijalne edukacije i rehabilitacije. Našim radom želimo da unesemo inovacije i vidljive rezultate u polje zdravstvene, socijalne i društvene inkluzije osoba sa mentalnim poteškoćama kroz realan terapijski proces. Aktivnosti smo raširili kroz interne i inovativne projekte kao što su izložbe, edukacije iz oblasti mentalnog zdravlja i humanitarno-prodajne postavke.
Mi smo organizacija koja se primarno bavi zaštitom mentalnog zdravlja zajednice i pojedinaca. Naše aktivnosti su usmerene ka zaštiti mentalnog zdravlja kroz blagodeti okupacione/ radne terapije i njenih komplementarnih grana, kao i kroz inovativne i nove tehnike koje su usmerene ka unapređenju i zaštiti mentalnog zdravlja dece, adolescenata i odraslih.
U februaru ste u Kući Đure Jakšića otvorili izložbu pod nazivom Empatija Katarine Vidicki i Ljiljane Prodanović, koje su nas odvele u svoj svet isceljenja. Kako se na kreativan način, okupacionom terapijom, dolazi do isceljenja i šta ste hteli da pokažete ovom postavkom?
Svake godine se trudimo da organizujemo nekoliko aktivnosti koje uključuju naše korisnike, saradnike, sponzore i javnost. U februaru smo organizovali izložbu radova naših korisnika, koja je četvrta po redu u Kući Đure Jakšića. Izložba prikazuje osobe koje nikad nisu imale formalno obrazovanje u bilo kojoj sferi umetnosti, ali kroz aktivan okupaciono-terapijski proces su prepoznati i vođeni prvenstveno iz terapijskih benefita u cilju ozdravljenja. Kako je njihov mentalni oporavak išao ka zalečenju, tako su oni postajali sve svesniji svog novog otkrića. Postali su kreativni, zainteresovani, uporni, motivisani za promene, a iznad svega povratili su poverenje u svoju okolinu. Svakim danom pokazuju da su vredni poštovanja i primer su za ostale koji misle da nema izlaza. Kroz ekspresiju Katarine i Ljiljane, ovom izložbom prikazujemo moć naše psihe, negovanja mentalnog zdravlja u svakom pogledu, kao i važan segment da se osobe sa mentalnim poteškoćama mogu aktivno uključiti i doprineti društvenom životu. Svaka od njih ima poseban vid izražavanja i u tom pogledu su jedinstvene.
Izložba Emaptija je nastala kao zajednička ideja terapeuta i korisnika, a sam naziv predstavlja sposobnost osobe da prepozna emociju koju druga osoba izražava svojim ponašanjem ili govorom. U ovom slučaju, to je kreativno izražavanje kroz slike koje nam mogu otkriti kako su se autori osećali u raznim životnim fazama, pokazujući kroz boje i oblike na platnu ili papiru svoja osećanja.
Cilj ove izložbe je da pokažemo javnosti da je potrebno vrednovati ljude prema njihovim sposobnostima, a ne nedostacima, što je i indikacija okupaciono-terapijskog procesa.
Sav prihod od prodaje namenjen je autorima radova postavke.
Kao i do sada, sav prihod ostvaren na izložbi namenjen je autorima radova kako bismo skrenuli pažnju javnosti na neophodnost destigmatizacije i prisustva empatije u društvu ka osobama sa mentalnim poteškoćama, ali i razvijanju socijalnog preduzetništva kao mogućnosti dalje motivacije i istrajnosti da rade ono što vole i da mogu da imaju dodatni prihod.
Koliko često se terapijski procesi održavaju u OT Centru i šta sve podrazumevaju?
Cilj okupacione terapije je prevencija onesposobljenja, promocija, očuvanje i obnavljanje okupacione performanse, zdravstvenog i duhovnog dobrostanja. Za svakog korisnika se pravi plan i program okupaciono- terapijskog procesa, koji prolazi kroz određene faze planiranja, realizacije i evaluacije stanja, a nakon nekoliko nedelja se radi reevaluacija stanja osobe.
U zavisnosti od problema, uzrasta, interesovanja, formirali smo grupe korisnika koji dolaze jednom do dva puta nedeljno u skladu sa svojim potrebama i stanjima. S obzirom na to da one rade u grupi, i sam proces je usmeren na grupni, ali i individualni pristup od strane radnog terapeuta. Ostali korisnici se uglavnom timski sagledavaju i rad sa njima iziskuje individualan pristup. Ono što se postiže primenom tehnika okupacione terapije jeste poboljšanje koncentracije i pažnje, ublažavanje napetosti i anksioznosti, smanjenje stereotipnih ponašanja, kognitivnih sposobnosti, ublažavanje depresivnog stanja, razvijanje motoričkih sposobnosti, razvijanje samopouzdanja i postizanje osamostaljivanja kroz uobičajene životne situacije.
Koliko se uspešno četkicom i bojom osobe osvešćuju i vode putem izlečenja? Koliko traje taj put?
Kao što sam već pomenula, proces je jedan vid trke u kojoj terapeuti i korisnici imaju isti start i idu zajedno ka cilju, svesni činjenice da to nije sprint nego maraton. Potreban je kontinuitet, svi mi često tražimo prečice, čarobne formule da bi neke svoje ciljeve što brže ostvarili, ali to „što brže” često ima i svoje posledice — vraćanje starim navikama, odustajanje, gubitak samopouzdanja. Zato je neophodno raditi na istrajnosti i motivaciji kod osoba koje traže pomoć usled problema i pristupiti im na profesionalan način.
Ko se sve može obratiti vašem centru?
Zaštita mentalnog zdravlja je primarna aktivnost koja u svetu počinje da se javlja kao imperativ, a usled pandemije je sve više mentalnih problema koji se uočavaju u zdravoj populaciji. Svako ko ima potrebu i želi da prevenira problem, može da nam se obrati, kao i osobe kojima je nakon hospitalnog tretmana, pored medikamentne terapije, neophodna i dodatna aktivnost, kreativna i relaksirajuća. Uglavnom su to anksiozni, depresivni poremećaji, ali i hronična duševna oboljenja kod osoba različitog uzrasta i pola.
Tema martovskog izdanja RYL magazina nosi naziv „Out of the box“. Kako rad van sistema i standarda doprinosi medicini i isceljivanju? Da li ste zadovoljni vašim postignućima?
Okupaciona radna terapija se do 20. veka razvijala isključivo u psihijatrijskim ustanovama širom sveta, kasnije se pojavila i u rehabilitacijskim centrima kao vid funkcionalne terapije. Kod nas se odsek za radnu terapiju pojavio 1964/65. godine pri Visokoj školi zdravstvenih studija i dalje postoji kao vid strukovnog i master obrazovanja, tako da se za okupacionu radnu terapiju slobodno može reći da je mainstream. Važno je da je sprovode osobe zdravstvenog usmerenja, školovane za ovaj posao, a ne sa određenim art kursevima, couch sertifikatima bez iskustva i kliničkog rada sa licima koje imaju neke mentalne poteškoće. Okupaciona terapija nikako nije deo alternativne medicine nego akreditovana zdravstvena branša u svim ustanovama usmerenim na mentalno zdravlje.
Trudimo se da se kao tim usavršavamo u sklopu OT Centra, prateći inovativne metode, ali bez odstupanja od standardnih tehnika rada. Nama kao maloj neprofitnoj organizaciji je ponekad potrebna podrška okruženja, lokalne samouprave, kako bi razumeli da mentalno zdravlje nije tabu tema. OT Centar želi da pruži alternativu po pitanju “života izvan kutije”. I dalje ćemo nastojati da podstaknemo okolinu da bude deo stvaranja novog talasa društvene odgovornosti koja ima za cilj mentalno obogaćivanje našeg društva u celini i destigmatizaciju uz bolji kvalitet života osoba sa mentalnim poteškoćama. Mi kao tim smo zadovoljni onda kada su naši korisnici funkcionalni i produktivni, jer oni nisu statistika ili neko sa strane, oni su ljudi, deo našeg društva, neko iz naše sredine.
https://www.facebook.com/otcentar