DŽAMIJA ŠEIKA ZAJEDA
ZAPIS IZ PUSTINJE I DEO
PIŠE/FOTOGRAFIJE: ANIMA MUNDI
Džamija šeika Zajeda, velelepno mermerno zdanje, osma je po veličini džamija u svetu u srcu Ujedinjenih Arapskih Emirata u Abu Dabiju. Odiše belinom makedonskog mermera, lusterom ukrašenim Svarovski kristalima, najvećim tepihom ručno rađenim u Iranu – sve to zajedno čini ovu džamiju jednistvenom, sofisticiranom, fotogeničnom. Njena veličina i belina vas osvajaju.
Velika džamija posvećena je osnivaču UAE šeiku Zajeda bin Sultan Al Nahjanu, koji je umro tri godine pre njenog zvaničnog otvaranja (2007. godine). Džamija može da primi više od 40.000 vernika i posetilaca, dok glavna dvorana džamije prima impozantnih 9.000 ljudi. Sam šeik Zajed je verovao da ništa nije nemoguće i smatrao da najveća dostignuća dolaze iz srca, pa je i džamija bila san u srcu preminulog šeika. Na ostvarenju sna, radilo je 3.000 radnika, 13 godina, dok nije dobila svoj konačni izgled. Džamija ima četiri minareta, koja se nalaze u četiri ugla džamije, koji se uzdižu do visine i do 115 metara. Njenih 57 kupola su ukrašene mermerom, a dvorište je popločano cvetnim mermernim uzorcima i ima površinu od 17.000 m2.
Za razliku od većine islamskih bogomolja, u veliku džamiju mogu ući pripadnici drugih vera i nevernici. Ideja šeika Zajeda bila je jednostavna – da pod jednim krovom objedini sve ljude sveta i predstavi Emirate kao zemlju kosmopolita.
Tokom mog desetodnevnog boravka u Abu Dabiju, džamiju sam obišla dva puta. Prvi put tokom dana dok se sunce odbijalo o beličasti mermer i dok su posetioci, bez obzira na nacionalnost i veorispovest, ulazili u džamiju po tačno utvrđenom kodesku oblačenja. Odeća mora biti široka i dugih rukava i nogavica. Svaka žena može ući u džamiju tek kada pokrije kosu maramom i ogrne se ogrtačem, odnosno abajom. Ulazi se bosih nogu, a cipele se ostavljaju na samom ulazu u numerisanim policama.
Tokom noći, dok je mlad mesec bio nad Abu Dabijem, džamija je svetlela tamnoplavom bojom. Bila je to igra svetolosti i tame i odsjaja mesečine.
Bajkovita lepota ove džamije čini je jedinistvenom i otvorenom za ceo svet. Bela boja simbolizuje mir.