PIŠE: MIA MEDAKOVIĆ
FOTOGRAFIJE: ANDREJ NIHIL
CSR IN PRACTICE – IMPACT TOGETHER
Udruženje građana BEST (Business, Empowerment and Sustainable Transition) obeležilo je godinu dana svog rada organizovanjem svoje prve konferencije pod nazivom “Društveno odgovorno poslovanje na delu – CSR in practice Impact Together”. Konferencija, koja je održana uz pokroviteljsku podršku Radisson Collection Old Mill hotela, ALTA banke i Mc Donald`s Srbija, bila je posvećena društveno odgovornom poslovanju, a jedan od ključnih trenutaka bio je i predstavljanje projekta “Ljubav za svako dete”, realizovanog u saradnji sa Udruženjem Restart iz Novog Sada.
Udruženje BEST je novoformirana organizacija koja se zalaže za razvoj preduzetništva, građansku inicijativu, inovativnost i održivo poslovanje u Srbiji. Na konferenciji su predstavljene inicijative i projekti koji pokreću promene i podstiču odgovorno poslovanje u svim segmentima društva.
Konferenciju je otvorio Milan Čukić iz Sekretarijata za energetiku Grada Beograda, koji je naglasio značaj društvene odgovornosti, posebno za mikro i male privredne subjekte. On je istakao da u Srbiji postoji više od 360.000 preduzetnika i da je važno podsticati ih da se ugledaju na velike društveno odgovorne kompanije.
Pored predstavnika lokalnih vlasti, na konferenciji su učestvovali i predstavnici vodećih kompanija i organizacija, među kojima su ispred: Radisson Collection hotela, Iva Drašković, ALTA banke, Tanja Knežević, izvršna direktorka, McDonald’s Srbija, Marina Trnavčanin, kompanije Aura, Mila Litvinjenko, Unije poslodavaca Srbije, Svetlana Budimčević, kao i brojni predstavnici mikro i malih preduzetnika, te organizacija civilnog društva.
U svetu koji se ubrzano menja, suočavamo se sa izazovima poput klimatskih promena, zagađenja, ograničenih prirodnih resursa i društvenih nejednakosti. Stoga je društveno odgovorno poslovanje i izveštavanje danas imperativ. Konferencija je bila prilika da se svi učesnici slože kako je korporativna odgovornost i transparentnost ključ za održiv razvoj i pozitivan uticaj na društvo, ekonomiju i životnu sredinu.
Zahvaljujući aktivnoj participaciji svih prisutnih, konferencija je postala platforma za konkretne inicijative i saradnje koje će imati merljiv uticaj na zajednicu, jer se održivi razvoj zasniva na etici i solidarnosti.
Panelisti su, kroz inspirativna izlaganja, podelili svoje primere i iskustva, od Borisa Štrpca iz Udruženja Restart koji je govorio o zajedničkom projektu sa BEST-om „Ljubav za svako dete“, do predstavnika kompanija kao što su ALTA banka i McDonald’s, kao i kompanije Aura. Takođe, prisutni su učestvovali u diskusijama sa profesorkom ekonomije Olgom Gavrić sa Poljoprivrednog fakulteta, Univerziteta u Beogradu i Svetlanom Budimčević iz Unije poslodavaca Srbije, organizacije Životna pomoć iz Vranja i Fondacije “Hiljadu želja” iz Beograda.
Zaključak profesorke Olge Gavrić, doktora ekonomskih nauka: “Da bismo bili društveno odgovorni i kao pojedinci i kompanije, neophodna je institucionalna podrška, inovacije, edukacija i naravno saradnja kao vezivno tkivo, ključ za stvaranje sinergija i postizanje pozitivnog domino efekta.”
Ova konferencija je bila snažan podsticaj za dalje akcije u oblasti društvene odgovornosti, a Udruženje BEST se obavezuje da će nastaviti sa inicijativama koje će doprinositi održivom razvoju i zajedničkom dobru.
O PROJEKTU: “LJUBAV ZA SVAKO DETE” JE PROJEKAT UDRUŽENJA BEST KOJI SMO REALIZOVALI SA UDRUŽENJEM RESTART IZ NOVOG SADA.
Donatori projekta su NAK-karitativ iz Nemačke i Mc Donald`s Srbija.
Projekat „Ljubav za svako dete” je posvećen pružanju podrške i pomoći deci iz nefunkcionalnih porodica, gde su roditelji zavisnici od narkotika, alkohola, kocke ili su na odsluženju zatvorske kazne. Cilj je pružiti im psihološku podršku, razvoj sposobnosti i veština shodno razvojnom i školskom uzrastu, pružiti im kulturno, umetničko, sportsko i zdravstveno vaspitanje i edukaciju kroz grupne radionice, individualni rad i kulturno-umetničke i sportske aktivnosti.
Projektom je predviđen i edukativno-savetodavni rad sa roditeljima na razvijanju i podršci roditeljskim veštinama i kompetencijama, kao i pomoć pri reintegraciji u društveni i socijalni život u toku ili nakon okončane rehabilitacije ili u okviru postpenalnog prihvata, a sa ciljem za što funkcionalniju rehabilitaciju i integraciju u porodični i društveni život.