PIŠE: ANIMA MUNDI
FOTOGRAFIJE: ALMIN ZRNO, ASAD HERIĆ, HAMZA KULENOVIĆ
MILAN SENIĆ, MODNI DIZAJNER IZ SARAJEVA. RADIO JE KAO NOVINAR (ZAVRŠIVŠI STUDIJE NOVINARSTVA „MEDIJA PLAN“). VEĆ 16 GODINA, SVOJE ŽIVOTNO OPREDELJENJE PRONALAZI U MODNOM DIZAJNU. SA MALO, MOŽE DA KAŽE PUNO TOGA. IZ DIZAJNA, KAO BAZE I OSNOVE, SVE KREĆE DALJE DA SE RAZVIJA. UPORAN, SMEO I HRABAR UNISEX DIZAJNER, KOJI PRATI SVOJ INSTINKT I USPEŠNO SE SUOČAVA SA DIZAJNERSKOM PROBLEMATIKOM, PRIKAZUJUĆI JE NA NAJBOLJI MOGUĆI NAČIN. SARADNJA NA MODNOM ZIMSKOM EDITORIJALU, KOJI JE RADIO SA DARKOM RUNDEKOM, DONELA MU JE POTVRDU DA SE SVI SNOVI, PRE ILI KASNIJE, OSTVARUJU. ČOVEK VIZIJE I SNA.
ČOVEK KRENE U JEDNOM PRAVCU, A ŽIVOT I LIČNE PRIČE GA ODVEDU NA NEKI DRUGI KOLOSEK. POČEO SI SA STUDIJAMA PSIHOLOGIJE, RADIO KAO NOVINAR, A POSLEDNJIH 16 GODINA S I U L JUBAVI S A M ODNIM D IZAJNOM. ČOVEK SE OTKRIVA CEO ŽIVOT. KAKO OBJAŠNJAVAŠ SVOJ PUT?
Faktografski nabrojano, to zvuči tako. Moda je oduvjek bila moj prvi izbor. Poslije završetka srednje škole, želio sam svoju edukaciju nastaviti u inostranstvu, ali u tom momentu nisu postojali uslovi i okolnosti za to. S obzirom na to da u Sarajevu i BiH nije postojala kvalitetna visokoškolska ustanova na kojoj bi se mogla steći diploma modnog dizajnera, odlučio sam upisati studij psihologije, a poslije i novinarstva, što su predstavljale drugu i treću opciju izbora životnog poziva. U određenom momentu, bio sam angažovan na sva tri fronta istovremeno, i nakon relativno uspješnog žongliranja između ove tri naizgled nepovezane oblasti, odlučio sam ipak odabrati ono što me najviše čini sretnim. Zapravo, kada posmatram cijelu priču iz ove sadašnje prespektive, čini mi se da je moda zapravo izabrala mene spletom događaja. Danas, nakon 17 godina bavljenja modom, eksperimentisanja u različitim oblastima kao što su kostimografija, styling, žurnalistika i psihologija, smatram da sam od svega uspjeo uzeti najbolje i ugraditi u ono čime se danas najviše bavim. Multimedijalnost i multidisciplinarnost su odlične, ali ipak je lijepo znati u kojoj oblasti najbolje plivaš i gdje ti je zapravo mjesto.
JEDAN SI OD RETKIH DIZAJNERA KOJI SE BAVI I ŽENSKOM I MUŠKOM MODOM. KOJI JE TVOJ ZAJEDNIČKI IMENITELJ ZA OBE?
Čini mi se da ista ideja, energija i vizija prati sve čime se bavim. Ne smatram se dizajnerom, koji na potrebe tržišta, svojim dizajnom odgovara na zadate trendove. Moje kolekcije/projekti nastaju kao neka vrsta kanalisanja različitih procesa, koji se transformišu u kreativnu i produktivnu energiju. Ono što se vremenom i radom nametnulo kao moja stilska odrednica jeste minimalizam, odnosno odsustvo suvišne dekoracije, svedenost koncepta i ideje na upotrebnu i estetsku vrijednost odjevnog predmeta. Moda je univerzalni vizuelni jezik, neverbalna komunikacija, sociološki fenomen.
KAKO SE RAZVIJA MUŠKA MODA NA BALKANU? IMAMO LI KREATORE U TOM POLJU? I KOLIKO JE MUŠKA MODA INSPIRATIVNA?
Prateći dešavanja na globalnom nivou, mogu reći da idemo naprijed, ali još uvjek kaskamo za svijetom. Postoje kvalitetna dizajnerska imena, koja forsiraju mušku modu, tako da se dešavaju zanimljivi pomaci. Ono što bih izdvojio kao značajan doprinos promovisanju muške mode na Balkanu jeste projekat “Heroes”, modnog entuzijaste, stiliste i DJ-a Srđana Švelje, koji već tradicionalno, na otvaranju Serbia Fashion weeka, prikaže tematski presjek dizajnera iz regiona, koji se bave muškom modom.
Muška moda zauzima sve više značaja na globalnoj, kako modnoj, tako i ekonomskoj sceni. Analitičari mode smatraju da je budućnost mode upravo u muškoj modi, sa pretpostavkom da je ženska moda postala predvidljiva i da je u njoj manje-više sve već rečeno.
Kada je u pitanju muška moda kao dio mog dizajnerskog zadatka, ona za mene predstavlja profesionalni izazov. Za razliku od ženske mode, muška moda ne trpi pretjerano kreativne i teatralne momente, tako da je veoma tanka linija da u muškoj modi skrenete u pravcu kiča ili modnog promašaja. Kao polaznicu za dizajniranje muških odjevnih predmeta, uvjek koristim sebe, tj. postavljam sebi pitanje: Da li bih ja to nosio?
SVOJ MODNI DIZAJN PROVLAČIŠ KROZ MODNI FILM I FOTOGRAFIJU. UČESTVOVAO SI NA RAZLIČITIM FESTIVALIMA U INOSTRANSTVU. KAKVA ISKUSTVA IMAŠ NA TOM POLJU? TAKMIČIŠ SE SA VELIKIM PRODUKCIJAMA, SNAGA SE ODMERAVA SA NAJBOLJIMA. GDE SI TI POZICIONIRAN NA TOM POLJU?
Modni film za mene predstavlja odličan medij za prezentaciju mog rada i mene kao kreativca. Veliki autorski tim radi na jednom takvom projektu, i za razliku od nekih drugih vidova prezentacije, modni film pruža da se različite vrste umjetnika i kreativaca izraze ujedinjeni oko jedne ideje. S obzirom na to da živimo u brzom digitalnom vremenu, modni film daje najbrži uvid u priču koja se krije iza branda, dizajnera, ideje kolekcije i cjelokupne vizije, koju želite prezentirati krajnjem konzumentu. Proces stvaranja modnog filma mi pričinjava veliko zadovoljstvo, prvenstveno jer volim surađivati sa kreativcima iz drugih područja kao što su reditelji, dizajneri zvuka, make up artisti, hair stilisti… gdje svako od njih daje svoj kreativni i umjetnički doprinos, kao i svoje viđenje mog rada kroz svoje medije. Značaj modnog filma ogleda se u tome što veliki broj uticajnih modnih brandova prezentira svoje kolekcije upravo kroz ovu kratku eksperimentalnu formu. U svijetu trenutno postoji veliki broj reprezentativnih festivala specijaliziranih upravo za oblast modnog filma. Moj drugi film SPLIT, našao se u zvaničnoj selekciji Aestetica short film festival London i Miami fashion film festival. Smatram velikim uspjehom samu činjenicu da je jedan ovakav projekat našao svoje mjesto u oficijalnim selekcijama ovako bitnih i velikih festivala. Bilo bi nezahvalno praviti bilo kakva poređenja, jer iza filmova u takvim selekcijama stoje ogromna finansijska sredstva, kao i velika producentska imena.
DA LI RADIŠ IZ STRASTI I VELIKE LJUBAVI?
Mislim da raditi bilo kakav stvaralački ili autorski posao bez strasti i ljubavi nema smisla. Ljubav i strast jesu stvari koje vas izdvajaju iz prosječnosti, ali i dokaz da se trud i predani rad, na kraju, ipak isplate. Sjećam se misli koju sam čuo na svojim počecima i koja je često poslužila kao podsjetnik i motivacija u svim ovim godinama iza mene, a to je: “Nije bitno šta radiš, bitno je na koji način to radiš. Potrudi se da to bude tvoj autentični, unikatni način.” Isti obrazac možemo primjeniti na bilo šta što radimo u životu.
SUDBINA TE NEKAKO UVEK TESTIRA I STAVLJA ISTOVREMENO NA PUT VIŠE POSLOVA. TRENUTNO SI ANGAŽOVAN KAO STILISTA I KOSTIMOGRAF. UKLAPAŠ SLIČNOSTI U SVOJU SFERU INTERESOVANJA.
Živimo u vremenu kada je multidisciplinarnost poželjna. Osobno, modni dizajn mi je prioritet, ali styling i kostimografija su kreativne oblasti gdje se pronalazim, i povremeno sam angažovan u tim oblastima. Iako je psihologija možda zvučala kao najnelogičnija stavka u mojoj biografiji, upravo u oblastima kao što su kostimografija i styling najviše koristim znanja i vještine stečene iz te oblasti. Uvijek mi je zanimljivo koliki kreativni doprinos jednom muzičkom ili reklamnom spotu može da da uspješno riješen kostim, iako oku i mozgu prosječnog potrošača/konzumenta to izgleda nebitna stvar. Lijep je osjećaj vidjeti efekte dobro urađenog posla, kao i zadovoljstvo klijenata.
TVOJ ZIMSKI EDITORIJAL SI RADIO SA DARKOM RUNDEKOM, KOJI JE UGLEDAO SVETLOST DANA 7. FEBRUARA. S OBZIROM NA TO DA STE DARKO I TI ROĐENI ISTOG DATUMA, 30. JANUARA, DA LI JE SARADNJA BILA LAKA? I KAKO JE SVE TEKLO?
Darko Rundek je definitivno muzička ikona regiona, inspirativan umjetnik i karizmatična osoba. Nebrojno puta, njegova muzika je nesvjesno poslužila kao inspiracija za moj rad i stvaranje. Kako nas je povezala zajednička prijateljica, producentica Sabina Sabić, prvobitno putem moje košulje iz serijala SPLIT (blue), košulja je postala obavezni kostim na njegovim nastupima. Vjerovatno je svakom dizajneru, pa tako i meni, velika želja uraditi editorijal sa ljudima čiji rad cijene. Ja sam imao tu privilegiju da mi se ta želja ispuni uz pomoć autorskog tima editorijala: Asad Herić fotografija, Amela Ibrahigić art directing, Ensar Dervišbegović hair stylist, Maja Talović make up artist. Editorijal predstavlja svojevrsni ekskluzivitet, jer se Darko prvi put u svojoj karijeri pojavljuje u ulozi modela u modnom editorijalu. Naravno, kada sam izložio ideju i koncept, nisam bio siguran u potvrdan odgovor. Srećom, ideja je bila prihvaćena, a sam proces snimanja editorijala protekao je u prijateljskoj i kreativnoj atmosferi, gdje smo oboijca shvatili da istog dana slavimo rođendan.
U DECEMBRU 2017. PRIKAZAO SI NOVU KOLEKCIJU ZA PROLEĆE-LETO 2018. NA FASHION ARENI U MOSTARU! ŠTA JE NOVO U ODNOSU NA TVOJE PRETHODNE RADOVE? NA KOJI NAČIN ĆEŠ PREZENTOVATI NOVITETE?
Nova kolekcija za proljeće-ljeto 2018. godine, premijerno prikazana revijom na mostarskoj Fashion Areni, predstavlja svojevrsni zaokret. Iako se uz mene vezao epitet dark dizajnera, shvatio sam da je crno-bijeli minimalizam na regionalnoj sceni u ovom momentu dominantan i da sve nekako izgleda slično, da ne kažem isto, te sam odlučio krenuti eksperimentisati sa bojama. Kako moda i njeno stvaranje može biti sve samo ne dosadno, stvorio se neki novi prostor za istraživanje i izražavanje, u kojem se kao dizajner osjećam ugodno. Ovom kolekcijom, izašao sam iz svoje crno-bijele zone komfora, tako da ću se još neko vrijeme baviti bojama u narednim kolekcijama. Iako sam imao tremu od feedback-a na “mene u bojma”, reakcije su afirmativne, inspirativne i pozitivne. Mislim da sam uspjeo zadržati svoj prepoznatljiv pravac, karakteristično istraživanje i inovativnost u okvirima nosivosti. Daljnja promocija kolekcije ide kroz dva modna editorijala.
TEMA APRILSKOG IZDANJA RYL MAGAZINA NOSI NAZIV „MOĆ ŽENE“. GDE JE ŽENA NAJJAČA? KAKO TI TO VIDIŠ?
Mislim da moć žene leži u pitanju odluke i selekcije prioriteta. Ženama je u biološkom, sociološkom i historijskom kontekstu, nametnut multitasking. U svom životnom i profesionalnom iskustvu, imao sam priliku i privilegiju da uspješne i moćne žene budu moje mentorice i suradnice. Fascinantna je energija, snaga i sposobnost žena da u današnjem vremenu odgovore ma sve zahtjeve, koji se postavljaju pred njih.