PIŠE: MIA MEDAKOVIĆ
INTERVJU: DR ALEKSANDRA GUDOVIĆ
FOTOGRAFIJE: IZ PRIVATNE ARHIVE
DR ALEKSANDRA GUDOVIĆ, SPECIJALISTA GINEKOLOGIJE I AKUŠERSTVA, IMA VEOMA BOGATU BIOGRAFIJU. DIPLOMIRALA JE NA MEDICINSKOJ AKADEMIJI ˝I.M. SEČENOV˝ UNIVERZITETA U MOSKVI 1994. GODINE. MAGISTARSKE STUDIJE IZ OBLASTI HUMANA REPRODUKCIJA ZAVRŠILA JE NA MEDICINSKOM FAKULTETU U BEOGRADU, GDE JE 2013. ODBRANILA I DOKTORSKU DISERTACIJU ˝EFIKASNOST NEINVAZIVNIH METODA ZA PROCENU UTICAJA AUTOIMUNOG OBOLJENJA ŠTITASTE ŽLEZDE MAJKE NA FETUS˝. PET GODINA KASNIJE, ODBRANILA JE I SUPSPECIJALISTIČKI RAD “UTICAJ TERAPIJE INSULINSKE REZISTENCIJE NA MENSTRUALNI CIKUS ŽENA OBOLELIH OD SINDROMA POLICISTIČNIH JAJNIKA ” I 2016. DOBIJA ZVANJE PRIMARIJUSA.
VIŠE OD DVADESET GODINA RADI NA KLINICI ZA GINEKOLOGIJU I AKUŠERSTVO UNIVERZITETSKOG KLINIČKOG CENTRA SRBIJE NA ODELJENJU GINEKOLOŠKE ENDOKRINOLOGIJE, GDE JE ČLAN KONZILIJUMA ZA ENDOMETRIOZU I KONZILIJUMA ZA UROGINEKOLOGIJU, KAO I ŠEF ODSEKA UROGINEKOLOGIJE.
POTPREDSEDNIK JE I OSNIVAČ SRPSKE ASOCIJACIJE ZA GINEKOLOŠKU I REPRODUKTIVNU ENDOKRINOLOGIJU (SAGRE), JEDAN OD OSNIVAČA SRPSKE UROGINEKOLOŠKE ASOCIJACIJE (SUGA) I PREDSEDNIK STRUČNOG ODBORA UDRUŽENJA ZA ESTETSKU I REGENERATIVNU GINEKOLOGIJU (SAARG).
ČLAN JE GINEKOLOŠKE SEKCIJE SRPSKOG LEKARSKOG DRUŠTVA I VIŠE MEĐUNARODNIH UDRUŽENJA GINEKOLOGA: INTERNACIONALNOG UDRUŽENJA ZA GINEKOLOŠKU ENDOKRINOLOGIJU (ESGE), EVROPSKOG UDRUŽENJA ZA GINEKOLOŠKU ENDOSKOPIJU (ESGE), EVROPSKOG UDRUŽENJA ZA HUMANU REPRODUKCIJU I EMBRIOLOGIJU (ESHRE), INTERNACIONALNOG UDRUŽENJA ZA UROGINEKOLGIJU (IUGA). OBJAVILA JE I VIŠE NAUČNIH RADOVA U MEĐUNARODNIM I DOMAĆIM ČASOPISIMA.
SA DR GUDOVIĆ, IZA KOJE JE VIŠEDECENIJSKO RADNO ISKUSTVO I UČENJE, RAZGOVARALI SMO O ZNAČAJU PREVENTIVNIH PREGLEDA ŽENA I KORIŠĆENJU LASERA U LEČENJU GINEKOLOŠKIH PROBLEMA.
Da li smatrate da se danas dovoljno govori o intimnom zdravlju žena?
Smatram da se zahvaljujući kampanjama za podizanje svesti i edukaciji putem medija sve veća pažnja posvećuje ovoj temi. Mediji i edukacija mladih su ključni u podizanju svesti o intimnom i reproduktivnom zdravlju žena. Takođe, primetna je i sve veća pažnja koja se posvećuje menopauzi, periodu života žene kom se ranije nije pridavao poseban značaj i to kroz sve veći broj kampanja udruženja stučnjaka koji se bave poboljšanjem intimnog zdravlja i kvaliteta života. Sve je to, očigledno, još nedovoljno zato što mali procenat žena kod nas dolazi na takve preglede, stoga znatno više pažnje treba posvetiti ovoj temi jer je prevencija iznad svega.
Koji su najčešć intimni problemi kod žena i da li postoje načini da se oni preveniraju?
Redovni ginekološki pregledi su najvažniji za intimno zdravlje žene. Savetujem da posebnu pažnju u održavanju intimnog zdravlja treba posvetiti održavanju vaginalne flore kako bi se sprečio nastanak urinarnih i vaginalnih infekcija koje mogu biti uzrok brojnih oboljenja.
Kada bi mlade devojke trebale da odu na svoj prvi ginekološki pregled?
Preporuka je da se devojka prvi put javi na pregled kod ginekologa u pubertetu, a to je između 12. i 15. godine ili kada postane seksualno aktivna.
Prva poseta ginekologu ne mora da bude zbog nekih ginekoloških problema, naprotiv, cilj prve posete je da se devojka informiše o reproduktivnom zdravlju, osobinama menstrualnog ciklusa, te da se edukuje o načinima kontracepcije i prevenciji seksualno prenosivih bolesti. Devojka treba da se upozna sa tim kako izgleda ginekološki pregled. Opet naglašavam — redovne posete ginekologu su važne za očuvanje zdravlja žene.
Kako bi opisala novu eru medicine u ginekologiji? Koliko nam svima laseri pomažu?
Nova era nam dozvoljava da se dodatno unapređujemo, razvijamo, ali i da imamo priliku da lečimo pacijente novim, laserskim metodama. Moram priznati da je taj vid terapije postao jedan od najpopularnijih tretmana u ginekologiji. Primenjuje se kod brojnih estetskih i funkcionalnih problema i stanja kao što je vaginalna rejuvenacija (IntimaLase). Ovaj tretman dovodi do zatezanja vaginalnih zidova, poboljšava se elastičnost i obnavlja funkcija vaginalnog tkiva. Veoma je koristan nakon porođaja kao postporođajna rehabilitacija. Tretman može da se primenjuje sve do menopauze i on dovodi do jačanja i zatezanja zidova vagine, poboljšava tonus i elastičnost vaginalnih zidova, a samim tim i seksualni život žene.
Veoma važna indikacija za primenu terapije laserom je lečenje urinarne inkontinencije (IncontaLase). Posebno značajno mesto u terapiji laserom je kod žena koje imaju početne stadijume urinarne, a najčešče stres inkontinencije. Hirurške metode tada se ne preporučuju, a fizikalna i medikamentna terapija ne daje zadovoljavajuće rezultate. Tada kao mogućnost lečenja i odlaganja eventualne potrebe za hirurškim lečenjem imamo laser.
Potpuno revolucionarna je primena lasera u lečenju genito-urinarnog sindroma (RenovaLase) kod žena u perimenopauzi. Ovaj tretman se koristi kada postoje simptomi vaginalne atrofije, suvoće i iritacije, kod bolnog polnog odnosa i brojnih drugih simptoma koji se javljaju kod žena u menopauzi. Tegobe u menopauzi utiču na svakodnevne aktivnosti žene i mogu značajno da smanjuju kvalitet života. Međutim, posebno i veoma značajno mesto terapija laserom ima kod žena koje su lečene od karcinoma dojke. Učestalost karcinoma dojke je u porastu, sve je više mladih žena koje kao posledicu lečenja osnovne bolesti imaju izražene simptome menopauze, a posebno vulvovaginalne atrofije. Primena hormonske terapije kod ovih žena apsolutno je kontraindikovana, čak i kao lokalna primena. Ali terapija laserom se kod njih u cilju lečenja vaginalne atrofije pokazala vrlo efikasnom.
U novoj eri medicine, laseri nam pomažu da poboljšamo kvalitet života žena, rešimo zdravstvene probleme koji su pre pojave lasera bili često i nerešivi. Terapija laserom omogućava nam da sprečimo recidive nakon operativnog lečenja prolapsa genitalnih organa žena, ali i da rešimo estetske probleme u ginekologiji koje pacijentkinja ima i želi da koriguje.
Ginekologija i akušerstvo predstavljaju oblast u kojoj je AB Medical, uz revolucionarne procedure, metode i tretmane, na samom čelu u pružanju vrhunske usluge. Medicinski laser koji koristimo u ginekologiji ima široko dejstvo i AB Medical tim ginekologa postiže sjajne rezultate kod žena sa genito-urinarnim sindromom koji se javlja u perimenopauzi, kod žena sa urinarnom inkontinencijom, a posebno dobre rezultate zapažamo kod primene lasera kod žena sa stres urinarnom inkontinencijom. Vrlo je efikasan i u lečenju spada i prolapsa genitalnih organa kod žena, posebno u ranim stadijumima, kao što je cistokela, ali i drugim problemima koji bi obično zahtevali hirurške intervencije i postoperativni oporavak.
Koja je prednost lasera u odnosu na ranije tehnike rešavanja ginekoloških problema?
Prednost lasera u lečenju genito-urinanarnog sindroma kod žena je ta što su laserske procedure neinvazivne. Minimalna invazivnost se ogleda u tome što ovi tretmani ne zahtevaju hirurške rezove što smanjuju rizik od infekcija i postoperativnih komplikacija koje su povezane sa operativnim lečenjem. U situacijama kod kojih je potrebno hirurško lečenje, laserske procedure mogu da se koriste kao priprema za operativni zahvat ili nakon obavljenog zahvata u cilju jačanja struktura male karlice i prevencije recidiva i potrebe za ponovljenim operativnim lečenjem.
Značajna prednost je i to što su laserske procedure bezbolne, najčešće nije potrebna anestezija nego može da se koristi lokalna anestezija radi smanjenja nelagodnosti tokom procedure.
Iskustvo većine pacijenktinja pokazuje da je tretman laserom bezbolan, nema komplikacija, oporavak je veoma brz i lak i one se mogu odmah vratiti svojim uobičajenim svakodnevnim aktivnostima. Nuspojave su vrlo retke, a to su blagi otok ili crvenilo sluzokože koje je vrlo kratkotrajno.
Kakav je tvoj stav u vezi sa laserima koji donose sjajne rezultate u rešavanju ginekoloških problema?
Laseri su veoma korisni za pacijentkinje, posebno one koje žele neinvazivne načine za rešavanje ginekoloških oboljenja kao što su spad i prolaps genitalnih organa. Predstavlja efikasnu, sigurnu i bezbednu metodu za lečenje blažih oblika urinarne inkontinencije, kao i vaginalne atrofije. Moj stav je da su laseri u ginekologiji revolucionarna metoda koja se u svetu koristi decenijama i sa velikim uspehom brzo, lako i bezbolno rešava brojne tegobe kod žena.
Tema oktobarskog izdanja RYL magazina nosi naziv „Sloboda“. Kako se živi iz slobode i šta je ona za vas?
Za mene je sloboda stanje u kojem mogu istinski biti svoja, autentična. Volim da istražujem i upoznajem svet oko sebe. Sloboda nije samo odsustvo spoljašnjih ograničenja, već unutrašnji osećaj mira i samopouzdanja da, bez obzira na prepreke, imam snagu da odlučujem za sebe i u skladu sa sopstvenim vrednostima i željama. Ona nam daje mogućnost da biramo ljubav, profesiju, ciljeve i puteve — sve to u saglasju sa našom suštinom. Sloboda je umetnost življenja.